EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0761

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) zmieniającego od dnia 1 lipca 2004 r. wynagrodzenia i emerytury urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich, a także współczynniki korygujące stosowane w odniesieniu do wynagrodzeń i emerytur {SEC(2004) 1445}

/* COM/2004/0761 końcowy */

52004PC0761

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) zmieniającego od dnia 1 lipca 2004 r. wynagrodzenia i emerytury urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich, a także współczynniki korygujące stosowane w odniesieniu do wynagrodzeń i emerytur {SEC(2004) 1445} /* COM/2004/0761 końcowy */


Bruksela, dnia 16.11.2004

COM(2004) 761 końcowy

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA RADY (WE, EURATOM)

zmieniającego od dnia 1 lipca 2004 r. wynagrodzenia i emerytury urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich, a także współczynniki korygujące stosowane w odniesieniu do wynagrodzeń i emerytur

{SEC(2004) 1445}

(przedstawiona przez Komisję)

UZASADNIENIE

1. PREAMBUłA

Zgodnie z art. 1 załącznika XI regulaminu, Eurostat sporządził sprawozdanie na temat zmiany kosztów utrzymania w Brukseli, zmiany siły nabywczej uposażeń krajowych służb cywilnych, a także parytetów ekonomicznych, z których wynikają współczynniki korygujące.

Zgodnie z art. 3 załącznika XI, przed zakończeniem każdego roku Rada podejmuje decyzję o dostosowaniu wysokości wynagrodzeń i emerytur, zaproponowanym przez Komisję w oparciu o wyżej wymienione elementy i obowiązującym od 1 lipca.

2. ZMIANA SIŁY NABYWCZEJ WYNAGRODZEŃ URZĘDNIKÓW KRAJOWYCH (WSKAŹNIK LOKALNY)

Eurostat określił, bez uwzględnienia inflacji, zmianę wynagrodzeń netto urzędników krajowych administracji centralnej w ośmiu Państwach Członkowskich wymienionych w art. 1.4 załącznika XI na podstawie informacji przekazanych przez te Państwa Członkowskie.

Średnia zmiana siły nabywczej wynagrodzeń urzędników krajowych w okresie od lipca 2003 r. do lipca 2004 r., mierzona za pomocą wskaźnika lokalnego, wynosi 1,2%.

3. ZMIANA KOSZTÓW UTRZYMANIA - BRUKSELA (WSKAŹNIK MIĘDZYNARODOWY)

Na podstawie informacji dostarczonych przez władze belgijskie Eurostat określił zmianę kosztów utrzymania w Brukseli w odniesieniu do urzędników Wspólnot Europejskich.

Zmiana kosztów utrzymania w Brukseli w okresie od czerwca 2003 r. do czerwca 2004 r., mierzona za pomocą wskaźnika międzynarodowego obliczanego przez Eurostat, wynosi 1,9%.

4. DOSTOSOWANIE WYNAGRODZEŃ I EMERYTUR W BELGII I LUKSEMBURGU

Wartość dostosowania jest równa proporcji wskaźnika lokalnego – 1,2% do międzynarodowego wskaźnika brukselskiego – 1,9%.

(101,9% x 98,8%) / 100 –100 = 0,7%

Dostosowanie netto wynagrodzeń i emerytur w Belgii i Luksemburgu wynosi zatem 0,7%.

Zgodnie z przepisami art. 3 załącznika XI do regulaminu, współczynnik korygujący nie ma zastosowania do Belgii i Luksemburga.

5. DOSTOSOWANIE WYNAGRODZEŃ I EMERYTUR POZA BELGIĄ I LUKSEMBURGIEM

Dostosowania wynagrodzeń i emerytur poza Belgią i Luksemburgiem są wynikiem dostosowania w Belgii i Luksemburgu oraz różnic współczynników korygujących i kursu przeliczeniowego.

Współczynniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń, emerytur i transferu części wynagrodzeń, figurujące w rozporządzeniu, zostały obliczone w następujący sposób:

5.1. Współczynniki korygujące w odniesieniu do urzędników poza Belgią i Luksemburgiem

W porozumieniu z krajowymi urzędami statystycznymi Eurostat obliczył parytety, na podstawie których ustala się parytet siły nabywczej wynagrodzeń w dniu 1 lipca 2004 r. między miastem odniesienia - Brukselą i innymi miejscami zatrudnienia.

Współczynniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń urzędników Wspólnot Europejskich zatrudnionych w Państwach Członkowskich poza Belgią i Luksemburgiem określane są na podstawie zależności między parytetami i kursami przeliczeniowymi mającymi zastosowanie do wykonania budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich na dzień 1 lipca 2004 r.

5.2. Współczynniki korygujące w odniesieniu do emerytów poza Belgią i Luksemburgiem i współczynniki korygujące w odniesieniu do transferów

W porozumieniu z krajowymi urzędami statystycznymi Eurostat obliczył parytety, na podstawie których ustala się parytet siły nabywczej emerytur w dniu 1 lipca 2004 r. między państwem odniesienia - Belgią i innymi państwami stałego zamieszkania.

Współczynniki korygujące obliczane w odniesieniu do emerytur osób mających stałe miejsce zamieszkania poza Belgią i Luksemburgiem określane są na podstawie zależności między parytetami i kursami przeliczeniowymi na dzień 1 lipca 2004 r.

Zgodnie z przepisami art. 17 załącznika VII do regulaminu, współczynniki te są bezpośrednio stosowane do transferów dokonywanych przez urzędników i innych pracowników od dnia 1 stycznia 2005 r.

Zgodnie z przepisami art. 20 załącznika XIII do regulaminu, współczynniki korygujące mają zastosowanie do emerytur wyłącznie w części dotyczącej praw uzyskanych przed dniem 1 maja 2004 r.

Zgodnie z przepisami art. 20 ust. 2, współczynniki korygujące mające zastosowanie do emerytur są wynikiem w 80% wartości ważonej współczynników korygujących mających zastosowanie do urzędników i w 20% współczynników obliczanych w odniesieniu do emerytur.

Od dnia 1 maja 2005 r. wartość ważona dla współczynników mających zastosowanie do do urzędników wyniesie 60%, a w odniesieniu do emerytur 40%.

5.3. Data wejścia w życie współczynników korygujących

Współczynniki wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2004 r. w odniesieniu do wszystkich miejsc, z wyjątkiem miejsc o silnym wzroście kosztów utrzymania. W odniesieniu do tych ostatnich, współczynnik korygujący wchodzi w życie od 16 maja jeżeli koszty utrzymania przekraczają 6,3% lub od 1 maja, jeżeli przekraczają 12,6%.

Zmiana kosztów utrzymania poza Belgią i Luksemburgiem obliczana jest za pomocą współczynników domyślnych. Współczynniki, o których mowa uzyskuje się w wyniku pomnożenia międzynarodowego wskaźnika brukselskiego i zmian parytetu.

W związku z tym dostosowaniem, w odniesieniu do miejsc wymienionych poniżej przyspieszona zostaje data wejścia w życie:

współczynników korygujących w odniesieniu do urzędników: żadne miejsce,

współczynników korygujących w odniesieniu do emerytów: żadne miejsce.

6. INNE ELEMENTY WPŁYWAJĄCE NA WYNAGRODZENIE NETTO

Należy przypomnieć, że Rada, w chwili podejmowania swojej decyzji w dniu 22.03.2004, prolongującej metodę dostosowania wynagrodzeń (załącznik XI regulaminu), postanowiła również:

wprowadzić od dnia 1 stycznia 2005 r. specjalną opłatę wyrównawczą od wynagrodzeń, której poziom wzrośnie z 2,50% do 2,93%;

przewidzieć nową metodę dostosowania poziomu składki pracowniczej do systemu emerytalnego. Zatem od dnia 1 lipca 2004 r. poziom ten wzrośnie z 9,25% do 9,75%.

Wniosek dotyczący

ROZPORZĄDZENIA RADY (WE, EURATOM)

zmieniającego od dnia 1 lipca 2004 r. wynagrodzenia i emerytury urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich, a także współczynniki korygujące stosowane w odniesieniu do wynagrodzeń i emerytur

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich, w szczególności jego art. 13,

uwzględniając regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich, określone w rozporządzeniu (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68[1], w szczególności art. 63, 64, 65, 82 i załączniki VII, XI i XIII wyżej wymienionego regulaminu, a także art. 20 akapit pierwszy, art. 64 i art. 92 omawianego systemu,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia, by siła nabywcza uposażeń urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich zmieniała się równolegle z siłą nabywczą uposażeń urzędników krajowych w Państwach Członkowskich, należy dokonać dostosowania wynagrodzeń i emerytur urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich w ramach corocznego przeglądu 2004.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Data 1 lipca 2003 r. określona w art. 63 akapit drugi regulaminu, obowiązująca od dnia 1 lipca 2004 r., zostaje zastąpiona datą 1 lipca 2004 r.

Artykuł 2

Tabela miesięcznych uposażeń podstawowych zawarta w art. 66 regulaminu, mająca zastosowanie do obliczania wynagrodzeń i emerytur, obowiązująca od dnia 1 lipca 2004 r., zostaje zastąpiona poniższą tabelą:

[pic]

Artykuł 3

Obowiązujące od dnia 16 maja 2004 r. współczynniki korygujące mające zastosowanie do wynagrodzeń urzędników i innych pracowników zatrudnionych w jednym z państw lub miejsc wymienionych poniżej wyznaczane są następująco: - Brak zapisu

Obowiązujące od dnia 16 maja 2004 r. współczynniki korygujące mające zastosowanie do emerytur urzędników i innych pracowników zatrudnionych w jednym z państw lub miejsc wymienionych poniżej wyznaczane są w następująco:

- Brak zapisu

Artykuł 4

Obowiązujące od dnia 1 lipca 2004 r. współczynniki korygujące mające zastosowanie na mocy art. 64 regulaminu do wynagrodzeń urzędników i innych pracowników, wyznaczone są zgodnie z kolumną 2 poniższej tabeli.

Obowiązujące od dnia 1 stycznia 2005 r. współczynniki korygujące mające zastosowanie na mocy art. 17 ust. 3 załącznika VII do regulaminu do transferów dokonywanych przez urzędników i innych pracowników wyznaczone są zgodnie z kolumną 3 poniższej tabeli.

Obowiązujące od dnia 1 lipca 2004 r. współczynniki korygujące mające zastosowanie do emerytur na mocy art. 20 ust. 2 załącznika XIII do regulaminu, wyznaczone są zgodnie z kolumną 4 poniższej tabeli.

Obowiązujące od dnia 1 maja 2005 r. współczynniki korygujące mające zastosowanie do emerytur na mocy art. 20 ust. 2 załącznika XIII do regulaminu, wyznaczone są zgodnie z kolumną 5 poniższej tabeli.

[pic]

Artykuł 5

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. kwotę dodatku z tytułu urlopu rodzicielskiego, o którym mowa w art. 42a regulaminu, określa się w wysokości 804,36 EUR, a w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko - 1072,48 EUR.

Artykuł 6

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. podstawową kwotę dodatku na gospodarstwo domowe, o którym mowa w art. 1 ust. 1 załącznika VII do regulaminu, określa się w wysokości 150,44 EUR.

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. kwotę dodatku na dziecko, o którym mowa w art. 2 ust. 1 załącznika VII do regulaminu, określa się w wysokości 328,73 EUR.

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. kwotę dodatku edukacyjnego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 załącznika VII do regulaminu, określa się w wysokości 223,05 EUR.

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. kwotę dodatku edukacyjnego, o którym mowa w art. 3 ust. 2 załącznika VII do regulaminu, określa się w wysokości 80,30 EUR.

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. minimalną kwotę dodatku za rozłąkę, o którym mowa w art. 69 regulaminu i w art. 4 ust. 1 akapit drugi załącznika do regulaminu, określa się w wysokości 445,88 EUR.

Artykuł 7

Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2005 r. dodatek za przejechane kilometry (kwota stanowiąca równowartość kosztów podróży z miejsca zatrudnienia do miejsca pochodzenia), o którym mowa w art. 8 załącznika VII do regulaminu, dostosowuje się w następujący sposób:

0 EUR / kilometr za odcinek od: 0 do 200 km

0,3343 EUR / kilometr za odcinek od: 201 do 1 000 km

0,5572 EUR / kilometr za odcinek od: 1 001 do 2 000 km

0,3343 EUR / kilometr za odcinek od: 2 001 do 3 000 km

0,1114 EUR / kilometr za odcinek od: 3 001 do 4 000 km

0,0536 EUR / kilometr za odcinek od: 4 001 do 10 000 km

0 EUR / kilometr za odcinek dłuższy niż: 10 000 km

Do dodatku za przejechane kilometry dodaje się niżej podaną dodatkową zryczałtowaną kwotę:

- 167,16 EUR, jeżeli odległość koleją między miejscem zatrudnienia a miejscem pochodzenia zawiera się w przedziale 725 – 1 450 km,

- 334,31 EUR, jeżeli odległość koleją między miejscem zatrudnienia a miejscem pochodzenia jest równa lub większa niż 1 450 km.

Artykuł 8

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. kwotę dziennej diety służbowej, o której mowa w art. 10 ust. 1 załącznika VII do regulaminu, określa się w wysokości:

34,55 EUR dla urzędnika mającego prawo do pobierania dodatku na gospodarstwo domowe,

27,86 EUR dla urzędnika nie mającego prawa do pobierania dodatku na gospodarstwo domowe.

Artykuł 9

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. dolną granicę dodatku na zagospodarowanie, o którym mowa w art. 24 ust. 3 warunków zatrudnienia innych pracowników, określa się w wysokości:

983,69 EUR dla pracownika mającego prawo do pobierania dodatku na gospodarstwo domowe,

584,90 EUR dla urzędnika nie mającego prawo do pobierania dodatku na gospodarstwo domowe.

Artykuł 10

W odniesieniu do obowiązującego od dnia 1 lipca 2004 r. zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 28a ust. 3 akapit drugi warunków zatrudnienia innych pracowników, dolną jego granicę określa się w wysokości 1179,72 EUR, górną granicę w wysokości 2359,44 EUR, a standardową kwotę zasiłku w wysokości 1072,48 EUR.

Artykuł 11

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. tabelę miesięcznych uposażeń podstawowych, o której mowa w art. 63 warunków zatrudnienia innych pracowników, zastępuje się poniższą tabelą: [pic]

Artykuł 12

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. tabelę miesięcznych uposażeń podstawowych, o której mowa w art. 93 warunków zatrudnienia innych pracowników, zastępuje się poniższą tabelą:

[pic]

Artykuł 13

Obowiązującą od 1 lipca 2004 r. dolną granicę dodatku na zagospodarowanie się, o którym mowa w art. 94 warunków zatrudnienia innych pracowników określa się w wysokości:

739,90 EUR dla pracownika mającego prawo do zasiłku na gospodarstwo domowe,

438,67 EUR dla urzędnika nie mającego prawa do zasiłku na gospodarstwo domowe.

Artykuł 14

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. dolną granicę zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 96 ust. 3 akapit drugi warunków zatrudnienia innych pracowników określa się w wysokości 884,79 EUR, górną granicę w wysokości 1769,58 EUR, a standardową kwotę zasiłku w wysokości 804,36 EUR.

Artykuł 15

Obowiązujące od dnia 1 lipca 2004 r. dodatki za pracę zmianową, przewidziane w art. 1 rozporządzenia (EWWiS, EWG, Euratom) nr 300/76 [2] określa się w wysokości 337,16, 508,90, 556,42 i 758,58 EUR.

Artykuł 16

W odniesieniu do kwot wymienionych w art. 4 rozporządzenia (EWWiS, EWG, Euratom) nr 260/68 [3], obowiązujących od dnia 1 lipca 2004 r. stosuje się współczynnik równy 4,867097.

Artykuł 17

Obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. tabelę stosowanych kwot, znajdującą się w art. 8 załącznika XIII do regulaminu, zastępuje się poniższą tabelą:

[pic]

Artykuł 18

Obowiązujące od dnia 1 lipca 2004 r. kwoty dodatku na dziecko, o którym mowa w art. 14 załącznika XIII do regulaminu, określa się w następujący sposób:

[pic]

Artykuł 19

Obowiązujące od dnia 1 lipca 2004 r. kwoty dodatku edukacyjnego, o których mowa w art. 15 załącznika XIII do regulaminu, określa się w następujący sposób:

[pic]

Artykuł 20

Do celów zastosowania art. 18 załącznika XIII do regulaminu, obowiązującą od dnia 1 lipca 2004 r. kwotę stałego dodatku wymienioną w art. 4a załącznika VII do regulaminu obowiązującego przed dniem 1 maja 2004 r. określa się w wysokości:

- 116,32 EUR / miesiąc dla urzędników zaklasyfikowanych do kategorii C4 lub C5,

- 178,34 EUR / miesiąc dla urzędników zaklasyfikowanych do kategorii C1, C2 lub C3.

Artykuł 21

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia

W imieniu Rady

Przewodniczący

+++++ TABLE +++++

[1] i ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, EWWiS, Euratom) nr …, Dz.U. L 56 z 4.3.68, str. 1.

[2] Rozporządzenie Rady (EWWiS, EWG, Euratom) nr 300/76 z dnia 9 lutego 1976 r. określające kategorie urzędników uprawnionych do pobierania dodatków za pracę zmianową oraz stawki i warunki ich przyznawania (Dz.U. L 38 z 13.2.76, str. 1). Rozporządzenie uzupełnione rozporządzeniem (Euratom, EWWiS, EWG) nr 1307/87 (Dz.U. L 124 z 13.5.87, str. 6), i zmienione ostatnio rozporządzeniem (WE, EWWiS, Euratom) nr … (Dz.U. nr … z 1.1.2004, str. 1).

[3] Rozporządzenie Rady (EWG, EURATOM, EWWiS) NR 260/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiające warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 56 z 4.3.68, str. 8). Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (Euratom, EWWiS, WE) nr … (Dz.U. nr… z dnia …, str. 1).

Top