Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0746

    Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady ustalającego możliwości połowowe statków rybackich w odniesieniu do głębinowych zasobów rybnych na lata 2005 i 2006 i zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 2347/2002

    /* COM/2004/0746 końcowy */

    52004PC0746

    Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady ustalającego możliwości połowowe statków rybackich w odniesieniu do głębinowych zasobów rybnych na lata 2005 i 2006 i zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 2347/2002 /* COM/2004/0746 końcowy */


    Bruksela, dnia 29.11.2004

    COM(2004) 746 końcowy

    Wniosek dotyczący

    ROZPORZĄDZENIA RADY

    ustalającego możliwości połowowe statków rybackich w odniesieniu do głębinowych zasobów rybnych na lata 2005 i 2006 i zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 2347/2002

    (przedstawiona przez Komisję)

    UZASADNIENIE

    Zasoby głębokowodne to zasoby rybne złowione w wodach położonych poza głównymi łowiskami szelfów kontynentalnych. Rozmieszczone są na stokach kontynentalnych lub związane z wzniesieniami podmorskimi. Obejmują one gatunki wolno rosnące i szczególnie wrażliwe na nadmierną eksploatację.

    Na mocy rozporządzenia Rady nr 2340/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. ustalającego możliwości połowowe w odniesieniu do głębinowych zasobów rybnych na lata 2003 i 2004 [1] oraz rozporządzenia Rady nr 2347/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczególne wymagania dostępu oraz warunki z tym związane mające zastosowanie do połowów zasobów głębokowodnych[2] wprowadzono przejściowe środki zarządzania. Obecnie konieczne jest ustalenie na podstawie opinii naukowych możliwości połowowych na lata 2005 i 2006 oraz ich odpowiednie dostosowanie do szczególnych wymagań dostępu poprzez dopasowanie mocy i wydajności dalekomorskiej floty rybackiej do dostępnych możliwości połowowych.

    Nowa opinia naukowa wydana przez ICES wskazuje na niezrównoważone połowy najbardziej eksploatowanych zasobów głębinowych; ICES zaleciła niezwłoczne zmniejszenie ustalonych połowów dalekomorskich do czasu, gdy można będzie udowodnić, że są zrównoważone. Obecnie żadne rybołówstwo dalekomorskie nie spełnia tego kryterium.

    ICES stwierdziła, że w przypadku tych gatunków najlepszymi środkami ochrony będą metody oparte na ograniczeniu i zmniejszeniu nakładów połowowych. Jednakże w ramach zastosowania dodatkowego środka ochrony rozważa się ograniczenie połowów poprzez zarządzanie kwotami połowowymi.

    Ze względu na pilną potrzebę ochrony tych gatunków, pożądane jest wdrożenie wspomnianych wyżej środków jednostronnie, przy jednoczesnym dążeniu do porozumienia w sprawie zharmonizowanych środków z innymi zainteresowanymi państwami, w ramach odpowiedniej regionalnej organizacji rybołówstwa (NEAFC, Komisja Rybołówstwa Północno-Wschodniego Atlantyku). Ustalanie i podział możliwości połowowych leży wyłącznie w kompetencjach Wspólnoty. Zobowiązania Wspólnoty odnośnie zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów wodnych wynikają z obowiązków określonych w art. 2 rozporządzenia Rady nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r[3]. Takie możliwości połowowe powinny być zgodne z międzynarodowymi porozumieniami w sprawie ostrożnego zarządzania i zrównoważonego wykorzystania zasobów rybnych, między innymi z porozumieniem Narodów Zjednoczonych w sprawie ochrony i zarządzania międzystrefowymi i masowo migrującymi zasobami rybnymi.

    Niniejszy projekt ma na celu zapewnienie możliwości połowowych zgodnie z opinią naukową.

    W przypadku wszystkich zasobów objętych niniejszym projektem nie ma wystarczających danych do udowodnienia ich zrównoważonego rybołówstwa. Nowe programy zapewniające lepsze monitorowanie biologiczne zasobów nie dały jeszcze pożądanych informacji a, zgodnie z ostrożnym podejściem, w większości przypadków wskazane jest ograniczenie możliwości połowowych do czasu, gdy będzie można udowodnić ich zrównoważenie. Przy przygotowaniu niniejszej propozycji kierowano się następującym podejściem:

    - Tam gdzie opinia naukowa wskazuje na konieczność obniżenia nakładów połowowych lub obniżenia połowów o konkretną kwotę, nowe możliwości połowowe oblicza się na podstawie tej kwoty. Jednakże, aby złagodzić uciążliwości społeczne i ekonomiczne, zmniejszenie kwot wspólnotowych zostało ograniczone i nie może wynosić więcej niż 50% połowów z 2003 r.

    - Tam gdzie opinia naukowa wskazuje na konieczność znacznego obniżenia nakładu połowowego lub połowów, ale nie podaje konkretnej kwoty, proponuje się 30% zmniejszenie możliwości połowowych.

    - Przy obliczaniu kwot wspólnotowych na lata 2005 i 2006 i tam, gdzie ustalono kwotę w 2002 r., jako dane bazowe wykorzystuje się raporty połowowe Wspólnoty na 2003 r. W takich przypadkach kwoty dla Państw Członkowskich zostały utrzymane z zachowaniem takich samych proporcji względnych co w 2002 r. W przypadku, gdy takiej kwoty w 2002 r. nie ustalono, jako wytyczne posłużyły dane dotyczące średnich połowów w latach 2001, 2002 i 2003, tam gdzie takie dane były dostępne. W pozostałych przypadkach dla celów referencyjnych wykorzystano najnowsze odnośne dane.

    - Tam, gdzie istniejące kwoty są bardzo małe (rzędu 50 ton i w zamierzeniu pokrywane przyłowami) nie projektuje się żadnego zmniejszenia, gdyż mogłoby to spowodować powstanie obowiązku wykonania odrzutów.

    - Uwzględniając opinię naukową, że eksploatacja gardłosza atlantyckiego w obszarze VII ICES jest „stanowczo za duża”, proponuje się obniżenie w 50% kwot oraz wydzielenie obszaru zamkniętego dla tego gatunku w obszarze VI (gdzie zasoby są poważnie przetrzebione). Dodatkowe obszary zamknięte na wodach międzynarodowych zostaną omówione w ramach NEAFC.

    W przypadku halibuta grenlandzkiego w obszarach IIa (wody WE), IV i VI (wody Wspólnoty i wody niebędące pod władzą lub jurysdykcją państw trzecich) Komisja również proponuje ustanowienie maksymalnego poziomu połowów dla całego obszaru, gdzie występują zasoby tego gatunku. Taki maksymalny poziom odpowiada zmniejszeniu o 30% połowów w stosunku do lat 2001-2003. W każdym przypadku, ograniczenia połowowe proponowane dla tego obszaru pozostają bez uszczerbku dla względnej stabilności tych zasobów na wodach Grenlandii.

    Niniejszy wniosek jest zgodny z art. 1 Czwartego Protokołu ustanawiającego warunki połowowe przewidziane w Umowie w sprawie rybołówstwa zawartej pomiędzy Europejską Wspólnotą Gospodarczą z jednej strony a Rządem Danii oraz Rządem Lokalnym Grenlandii, z drugiej strony[4], który stanowi, że kwoty będą ustalane corocznie w oparciu o dostępne informacje naukowe.

    Jednocześnie z ogólnym zmniejszeniem kwot przewiduje się obniżenie o 30% nakładu połowowego flot, które mają pozwolenie na wyładunek gatunków głębinowych, zgodną z opinią naukową dotyczącą redukcji nakładu połowowego w przypadku tych gatunków.

    Wniosek dotyczący

    ROZPORZĄDZENIA RADY

    ustalającego możliwości połowowe statków rybackich w odniesieniu do głębinowych zasobów rybnych na lata 2005 i 2006 i zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 2347/2002

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa[5], w szczególności jego art. 20,

    uwzględniając wniosek Komisji,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Na podstawie art. 2 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002 Rada ustanawia, uwzględniając dostępne informacje naukowe, środki regulujące dostęp do wód i zasobów oraz zrównoważone prowadzenie działalności połowowej.

    (2) Na podstawie art. 20 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002 na Radzie spoczywa obowiązek ustanowienia możliwości połowowych dla poszczególnych łowisk lub grup łowisk i ich rozdziału według określonych kryteriów.

    (3) Najnowsza opinia naukowa wydana przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) w sprawie niektórych zasobów ryb głębinowych wskazuje, że połowy tych zasobów są niezrównoważone i w celu zapewnienia ich stabilności należałoby zmniejszyć możliwości połowowe tych zasobów.

    (4) Ponadto ICES wskazuje, że stopień eksploatacji gardłosza atlantyckiego w obszarze VII ICES jest stanowczo za duży. Informacje naukowe wskazują przy tym, że populacja gardłosza atlantyckiego w obszarze VI jest poważnie przetrzebiona oraz, że odkryto obszary, gdzie występują wrażliwe skupiska tego gatunku. W związku z powyższym stosowne będzie zakazanie połowów gardłacza atlantyckiego na tych obszarach.

    (5) Wspólnota jest umawiającą się stroną Konwencji Rybołówstwa Północno-Wschodniego Atlantyku, która zaleciła ograniczenie nakładów połowowych ustanowionych w celu połowów określonych gatunków głębinowych; To zalecenie powinno być zatem wprowadzone w życie przez Wspólnotę.

    (6) W celu skutecznego zarządzania kwotami należy ustanowić szczególne warunki działań połowowych.

    (7) Gatunki objęte ograniczeniami połowów gatunków głębinowych powinny być także objęte szczególnymi warunkami dostępu w zakresie połowów głębinowych; W związku z powyższym halibut grenlandzki powinien zostać włączony do gatunków, które mogą być poławiane wyłącznie przez statki posiadające specjalne zezwolenie połowowe.

    (8) Zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 847/96 z dnia 6 maja 1996 r. wprowadzającego dodatkowe warunki dla corocznego zarządzania ogólnym dopuszczalnym połowem (TAC) i kwotami ([6]), konieczne jest określenie zasobów objętych różnymi działaniami określonymi w tym rozporządzeniu.

    (9) Opinia naukowa ICES w sprawie większości gatunków głębinowych wskazuje na konieczność ograniczenia nakładów połowowych. Z braku szczególnych środków ograniczających działalność statków prowadzących połowy gatunków głębinowych, konieczne jest dostosowanie dostępnych nakładów poprzez dostosowanie mocy i wydajności floty rybackiej zgodnie z opinią naukową.

    (10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinny być ustanowione w odniesieniu do stref ICES (Międzynarodowej Rady Badań Morza) w znaczeniu wynikającym z rozporządzenia Rady (EWG) nr 3880/91 z dnia 17 grudnia 1991 r. w sprawie przekazywania przez Państwa Członkowskie prowadzące połowy na Północno-Wschodnim Atlantyku danych statystycznych dotyczących połowów nominalnych ([7]) oraz stref CECAF (Komitetu ds. Rybołówstwa na Środkowym i Wschodnim Atlantyku) w znaczeniu wynikającym z rozporządzenia Rady (WE) nr 2597/95 z dnia 23 października 1995 r. w sprawie przekazywania przez Państwa Członkowskie prowadzące połowy na niektórych obszarach, innych niż Atlantyk Północny, danych statystycznych dotyczących połowów nominalnych ([8]);

    (11) Możliwości połowowe powinny być wykorzystywane zgodnie z prawodawstwem wspólnotowym dotyczącym tego zagadnienia, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 1381/87 z dnia 20 maja 1987 r. ustanawiającym szczególne zasady dotyczące oznakowania i dokumentacji statków rybackich ([9]), rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2807/83 z dnia 22 września 1983 r. ustanawiającym szczegółowe zasady dla zapisu informacji dotyczących połowów dokonywanych przez Państwa Członkowskie ([10]), rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiającym system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa([11]), rozporządzeniem Rady (WE) nr 88/98 z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającym niektóre środki techniczne dla zachowania zasobów połowowych w wodach Morza Bałtyckiego, cieśnin Bełt i Sund ([12]), rozporządzeniem Rady (WE) nr 1627/94 z dnia 27 czerwca 1994 r. ustanawiającym ogólne przepisy dotyczące specjalnych zezwoleń połowowych ([13]) oraz rozporządzeniem Rady (WE) nr 850/98 z dnia 30 marca 1998 r. w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich ([14]),

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1 Przedmiot rozporządzenia

    Niniejsze rozporządzenie ustala na lata 2005 i 2006 roczne możliwości połowowe w strefach wód Wspólnoty oraz niektórych wód niewspólnotowych, na których konieczne są ograniczenia połowów, w odniesieniu do zasobów gatunków głębinowych i wspólnotowych statków rybackich, oraz szczególne warunki, w których te możliwości połowowe mogą być wykorzystywane.

    Artykuł 2 Definicje

    1. Do celów niniejszego rozporządzenia, „dalekomorskie zezwolenie połowowe” oznacza zezwolenie połowowe, o którym mowa w art. 3 rozporządzenia (WE) 2347/2002.

    2. Definicje stref ICES (Międzynarodowej Rady Badań Morza) i CECAF (Komitetu ds. Rybołówstwa na Środkowym i Wschodnim Atlantyku) są identyczne z podanymi, odpowiednio, w rozporządzeniu (EWG) nr 3880/91 i rozporządzeniu (WE) nr 2597/95.

    Artykuł 3 Ustalenie możliwości połowowych

    Możliwości połowowe zasobów gatunków głębinowych dla statków wspólnotowych są ustalone w załączniku I.

    Artykuł 4 Rozdział pomiędzy Państwa Członkowskie

    Rozdział możliwości połowowych między Państwa Członkowskie przewidziany w załączniku I odbędzie się bez uszczerbku dla:

    (a) wymian dokonywanych na podstawie art. 20 ust. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2371/2002;

    (b) ponownych rozdziałów dokonywanych na podstawie art. 21 ust. 4 i art. 32 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 oraz art. 23 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002;

    (c) dodatkowych wyładunków dozwolonych na podstawie art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96 ([15]);

    (d) ilości zatrzymanych na podstawie art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96;

    (e) potrąceń dokonywanych na podstawie art. 5 rozporządzenia (WE) nr 847/96 oraz art. 23 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002.

    Artykuł 5

    Elastyczność kwot

    Do celów rozporządzenia (WE) nr 847/96 wszystkie kwoty wymienione w załączniku I niniejszego rozporządzenia uznaje się za kwoty „analityczne”.

    Jednakże do tych kwot nie mają zastosowania potrącenia na podstawie art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

    Artykuł 6

    Warunki wyładunku połowów i przyłowów

    Ryby pochodzące z zasobów, dla których możliwości połowowe ustala niniejsze rozporządzenie mogą być zatrzymywane na pokładzie lub wyładowane wyłącznie wówczas, gdy zostały złowione przez statki Państwa Członkowskiego dysponującego niewyczerpaną kwotą. Wszystkie wyładunki będą wliczane do kwoty.

    Pierwszy ustęp nie będzie dotyczyć połowów dokonanych w trakcie badań naukowych prowadzonych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 850/98, które nie będą wliczane do kwoty.

    Artykuł 7

    Ograniczenie nakładów

    Państwa Członkowskie zapewnią, aby, w przypadku statków pływających pod ich banderą, nakład połowów głębinowych w latach 2005 i 2006 obliczony zgodnie z metodą opisaną w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 2347/2002 nie przekroczył 70% średniego nakładu połowowego z lat 2003 i 2004, również obliczonego tą metodą.

    Artykuł 8

    Gardłosz atlantycki

    1. Obszary ochrony gardłosza atlantyckiego są określone jako następujące obszary morskie:

    (a) obszar morski ograniczony loksodromami kolejno łączącymi się w następujących pozycjach:

    57° 00' N, 11° 00' W

    57° 00' N, 8° 30' W

    55° 00' N, 8° 30' W

    55° 00' N, 11° 00' W

    57° 00' N, 11° 00' W

    (b) obszar morski położony w promieniu 40 mil morskich od dowolnego punktu na loksodromie pomiędzy pozycjami 54° 10' N, 11° 30' W i 54° 30' N, 11° 30' W;

    (c) obszar morski położony w promieniu 40 mil morskich od pozycji 54° 00' N, 13° 00' W;

    (d) obszar morski położony w promieniu 40 mil morskich od pozycji 53° 00' N, 15° 00' W;

    (e) obszar morski położony w promieniu 40 mil morskich od dowolnego punktu na loksodromie pomiędzy pozycjami 52° 00' N, 15° 00' W i 52° 30' N, 15° 00' W;

    (f) obszar morski położony w promieniu 40 mil morskich od dowolnego punktu na loksodromie pomiędzy pozycjami 51° 00' N, 15° 00' W i 51° 43' N, 15° 00' W;

    Wyżej wspomniane pozycje oraz odpowiednie loksodromy i pozycje statków będą mierzone zgodnie z normą WGS84.

    2. Statki posiadające dalekomorskie zezwolenia połowowe, które wkroczą na obszar ochrony gardłacza atlantyckiego, nie zatrzymują na pokładzie ani nie przeładowywują żadnych ilości gardłacza atlantyckiego, oraz nie wyładują żadnych ilości gardłacza atlantyckiego po zakończeniu rejsu, w trakcie którego wkroczyły na obszar, o którym mowa w ust. 1.

    Artykuł 9

    Zmiany do rozporządzenia (WE) nr 2347/2002

    W rozporządzeniu (EC) nr 2347/2002 wprowadza się następujące zmiany:

    1. Art. 3 ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:

    „1. Państwa Członkowskie zapewnią, aby działalność połowowa prowadząca do połowu i zatrzymywania na pokładzie więcej niż 10 ton gatunków głębokowodnych i halibuta grenlandzkiego na rok kalendarzowy, przez statki pływające pod ich banderą oraz wpisane do rejestru na ich terytorium, podlegała dalekomorskim zezwoleniom połowowym.

    Jednakże, jeśli dany statek nie posiada dalekomorskiego zezwolenia połowowego zabrania się połowu i zatrzymywania na pokładzie, przeładunku lub wyładunku łącznej ilości gatunków głębokowodnych i halibuta grenlandzkiego, których waga przekracza 100 kg dla każdego rejsu.”

    2. Art. 4 otrzymuje następujące brzmienie:

    „Artykuł 4

    Państwa Członkowskie oblicząją nakład połowowy w odniesieniu do gatunków głębokowodnych dla lat 2003 i 2004 metodą opisaną w załączniku IV.”

    3. Załącznik II do niniejszego rozporządzenia dodaje się jako załącznik IV.

    Artykuł 10 Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli,

    W imieniu Rady

    Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK I

    Część 1

    Definicje gatunków i grup gatunków

    Zasoby rybne w każdym obszarze są wymieniane w porządku alfabetycznym według łacińskich nazw gatunków. Do celów niniejszego rozporządzenia poniższa tabela wymienia nazwy zwyczajowe i ich łacińskie odpowiedniki.

    +++++ TABLE +++++

    Tam gdzie mowa jest o „rekinach głębinowych”, termin ten dotyczy następujących gatunków rekinów: Centroscymnus coelolepis , Centrophorus squamosus , ostrogłów ( Deania calceus ), liksa ( Dalatias licha ), Etmopterus princeps , kolczak czarny ( Etmopterus spinax ), Centroscyllium fabricii , kewaczo ( Centrophorus granulosus ), piłogon ( Galeus melastomus ), Galeus murinus , Apristuris spp.

    Część 2

    Roczne możliwości połowowe stosowane w odniesieniu do statków Wspólnoty w obszarach, gdzie istnieją ograniczenia połowów, podzielone według gatunków i według obszarów (w tonach żywej wagi)

    O ile nie zaznaczono inaczej, wszystkie odniesienia dotyczą podobszarów ICES.

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    +++++ TABLE +++++

    ZAŁĄCZNIK II

    Obliczanie nakładu połowowego

    1. Państwa Członkowskie określają całkowitą moc zainstalowanego silnika w kilowatach każdego statku pływającego pod ich banderą i posiadającego dalekomorskie zezwolenie na dany rok, zmierzoną zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 2930/86 z dnia 22 września 1986 r. określającego parametry statków rybackich[16]. Państwa Członkowskie określają również ilość dni w roku, na jaką wydano dalekomorskie zezwolenia połowowe dla każdego statku, zgodnie z rozporządzeniem Rady 2347/2002.

    2. Dalekomorskie nakłady połowowe dla każdego statku będą obliczane jako iloczyn liczby dni, na jaką wydano dalekomorskie zezwolenie połowowe i całkowitej mocy zainstalowanego silnika w kilowatach.

    3. Dalekomorski nakład połowowy dla każdego Państwa Członkowskiego będzie sumą dalekomorskiego nakładu połowowego wszystkich statków pływających pod banderą tego Państwa Członkowskiego.

    [1] Dz.U. L 356 z 31.12.2002, str. 1.

    [2] Dz.U. L 351 z 28.12.2002, str. 6.

    [3] Dz.U. L 358 z 31.12.2002, str. 59.

    [4] Dz.U. L 237 z 8.7.2004, str. 3.

    [5] Dz.U. L 358 z 31.12.2002, str. 59.

    [6] Dz.U. L 115 z 9.5.1996, str. 3.

    [7] Dz.U. L 365 z 31.12.1991, str. 1.

    [8] Dz.U. L 270 z 13.11.1995, str. 1.

    [9] Dz.U. L 132 z 21.5.1987, str. 9.

    [10] Dz. U. L 276 z 10.10.1983, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1965/2001 (Dz.U. L 268 z 9.10.2001 , str. 23).

    [11] Dz.U. L 261 z 20.10.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str.. 1-35).

    [12] Dz.U L 9 z 15.1.1998, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) …

    [13] Dz.U. L 171 z 6.7.1994, str. 7.

    [14] Dz.U L 125 z 27.4.1998, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) …

    [15] Dz.U. L 115 z 9.5.1996, str. 3.

    [16] Dz.U. L 274 z 25.9.1986, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 3259/94 (Dz.U. L 339 z 29.12.1994, str. 11).

    Top