Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D2301

    Decyzja Rady (UE) 2017/2301 z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Ambasadorów AKP-UE w odniesieniu do wdrożenia art. 68 umowy o partnerstwie AKP-UE

    Dz.U. L 329 z 13.12.2017, p. 45–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/2301/oj

    13.12.2017   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 329/45


    DECYZJA RADY (UE) 2017/2301

    z dnia 4 grudnia 2017 r.

    w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Ambasadorów AKP-UE w odniesieniu do wdrożenia art. 68 umowy o partnerstwie AKP-UE

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 209 ust. 2 w związku z jego art. 218 ust. 9,

    uwzględniając Umowę o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony (1),

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Umowę o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony („umowa o partnerstwie AKP-UE”), podpisano w Kotonu dnia 23 czerwca 2000 r. Umowa o partnerstwie AKP-UE weszła w życie dnia 1 kwietnia 2003 r.

    (2)

    Zgodnie z art. 100 umowy o partnerstwie AKP-UE załączniki Ia, II, III, IV i VI do niej mogą być poddane weryfikacji, przeglądowi lub mogą być zmieniane przez Radę Ministrów AKP-UE na podstawie zalecenia Komitetu Współpracy na rzecz Finansowania Rozwoju AKP-UE.

    (3)

    Zgodnie z art. 15 ust. 4 umowy o partnerstwie AKP-UE Rada Ministrów AKP-UE może przekazać uprawnienia Komitetowi Ambasadorów AKP-UE.

    (4)

    Rada Ministrów AKP-UE w Dakarze podczas wspólnego posiedzenia Rady Ministrów w dniu 6 maja 2017 r. podjęła decyzję o upoważnieniu Komitetu Ambasadorów AKP-UE do działań prowadzących do przyjęcia przed dniem 31 grudnia 2017 r. decyzji dotyczącej wdrożenia art. 68 umowy o partnerstwie AKP-UE.

    (5)

    Należy ustalić stanowisko, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Ambasadorów AKP-UE, ponieważ decyzja będzie wiążąca dla Unii.

    (6)

    Decyzja będzie miała zastosowanie do rozdziału 3 w załączniku II umowy o partnerstwie AKP-UE, a jej celem będzie poprawa funkcjonowania systemu finansowania wsparcia w przypadkach wstrząsów zewnętrznych,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    1.   Stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii w ramach Komitetu Ambasadorów AKP-UE w odniesieniu do wdrożenia art. 68 umowy o partnerstwie AKP-UE, oparte jest na projekcie decyzji Komitetu Ambasadorów AKP-UE dołączonym do niniejszej decyzji.

    2.   Przedstawiciele Unii w Komitecie Ambasadorów AKP-UE mogą zgodzić się na niewielkie zmiany w projekcie decyzji, bez konieczności podejmowania przez Radę kolejnej decyzji.

    Artykuł 2

    Przyjęta decyzja Komitetu Ambasadorów AKP-UE zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Artykuł 3

    Niniejsza decyzja jest skierowana do Komisji.

    Sporządzono w Brukseli dnia 4 grudnia 2017 r.

    W imieniu Rady

    U. PALO

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 317 z 15.12.2000, s. 3.


    PROJEKT

    DECYZJA Nr …/2017 KOMITETU AMBASADORÓW AKP-UE

    z dnia …

    w sprawie wdrożenia art. 68 umowy o partnerstwie AKP-UE

    KOMITET AMBASADORÓW AKP-UE,

    uwzględniając Umowę o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku z jednej strony a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej strony (1), w szczególności jej art. 100, w związku z art. 15 ust. 4 i art. 16 ust. 2,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Art. 68 umowy o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, (zwana dalej „umową o partnerstwie AKP-UE”) stanowi, że należy ustalić system dodatkowego wsparcia, mający na celu ograniczenie krótkoterminowego ujemnego wpływu wstrząsów zewnętrznych na gospodarki państw AKP. Ust. 4 tego artykułu stanowi, że szczegółowe procedury mechanizmu wsparcia określa załącznik II do umowy o partnerstwie AKP-UE.

    (2)

    Mechanizm określony obecnie w załączniku II do umowy o partnerstwie AKP-UE należy dostosować, aby odzwierciedlał potrzeby stron oraz zapewniał elastyczne i szybkie udzielanie wsparcia.

    (3)

    Art. 100 umowy o partnerstwie AKP-UE stanowi, że załączniki Ia, II, IV i VI do niej mogą być poddane weryfikacji, przeglądowi lub mogą być zmieniane przez Radę Ministrów AKP-UE na podstawie zalecenia Komitetu Współpracy na rzecz Finansowania Rozwoju AKP-UE.

    (4)

    Art. 15 ust. 4 umowy o partnerstwie AKP-UE stanowi, że Rada Ministrów AKP-UE może przekazać uprawnienia Komitetowi Ambasadorów AKP-UE.

    (5)

    Art. 16 ust. 2 umowy o partnerstwie AKP-UE stanowi, że Komitet Ambasadorów AKP-UE sprawuje każdy mandat powierzony mu przez Radę.

    (6)

    Na posiedzeniu w dniu 5 maja 2017 r. Rada Ministrów AKP-UE upoważniła Komitet Ambasadorów AKP-UE do przyjęcia decyzji dotyczącej wdrożenia art. 68 umowy o partnerstwie AKP-UE dotyczącego wstrząsów zewnętrznych oraz zmiany rozdziału 3 załącznika II.

    (7)

    Należy przyjąć decyzję o wdrożeniu art. 68 umowy o partnerstwie AKP-UE,

    STANOWI, CO NASTĘPUJE:

    Artykuł 1

    Wsparcie finansowe dla państw AKP w przypadku braku stabilności makroekonomicznej wynikającego ze wstrząsów zewnętrznych, ustanowione w art. 68 umowy o partnerstwie AKP-UE, jest regulowane przepisami niniejszej decyzji.

    Artykuł 2

    1.   Dodatkowe wsparcie finansowe może zostać uruchomione z rezerwy na pokrycie nieprzewidzianych potrzeb ustanowionej w ramach 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju, w celu łagodzenia krótkoterminowych niekorzystnych skutków wynikających ze wstrząsów zewnętrznych, w tym wpływu na przychody z wywozu, oraz w celu podtrzymania reform i polityk społeczno-ekonomicznych zagrożonych przez spadek dochodów.

    2.   Państwa AKP, dotknięte wstrząsami zewnętrznymi, przedkładają wniosek do Komisji Europejskiej o udzielenie wsparcia finansowego, który zostanie przeanalizowany z zastosowaniem indywidualnego podejścia opartego na potrzebach w wieloletnich ramach finansowych współpracy na podstawie umowy o partnerstwie AKP-UE.

    3.   Zarządzanie takim wsparciem i jego udzielanie odbywa się na mocy procedur umożliwiających podjęcie szybkich, elastycznych i skutecznych działań. Komisja Europejska będzie okresowo składać sprawozdanie Komitetowi Współpracy na rzecz Finansowania Rozwoju AKP-UE.

    Artykuł 3

    Umawiające się strony umowy, Komisja Europejska oraz Sekretariat AKP są informowane o praktycznych zasadach wdrażania art. 68.

    Artykuł 4

    Rozdział 3 załącznika II do umowy o partnerstwie AKP-UE stosuje się zgodnie z niniejszą decyzją.

    Artykuł 5

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

    Sporządzono w …

    W imieniu Komitetu Ambasadorów AKP-UE

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 317 z 15.12.2000, s. 3.


    Top