Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0610

    Decyzja Rady (WPZiB) 2016/610 z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA)

    Dz.U. L 104 z 20.4.2016, p. 21–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 06/09/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/610/oj

    20.4.2016   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 104/21


    DECYZJA RADY (WPZiB) 2016/610

    z dnia 19 kwietnia 2016 r.

    w sprawie szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28, art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

    uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W konkluzjach z dnia 17 i 18 listopada 2014 r. Rada uznała potrzebę współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Republice Środkowoafrykańskiej w zakresie reformy jej sił bezpieczeństwa, w tym sił zbrojnych, aby ustabilizować sytuację i wesprzeć przemiany polityczne. W tym kontekście Rada uznała wartość dodaną potencjalnego dalszego zaangażowania Unii w reformę sektora bezpieczeństwa, w ramach wsparcia wysiłków ONZ, przy jednoczesnym zapewnieniu uczestnictwa podmiotów lokalnych w tym procesie.

    (2)

    W dniu 19 stycznia 2015 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2015/78 (1) w sprawie wojskowej misji doradczej Unii Europejskiej w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) w Republice Środkowoafrykańskiej (EUMAM RCA). Mandat EUMAM RCA kończy się w dniu 16 lipca 2016 r.

    (3)

    W piśmie z dnia 8 października 2015 r.Chef de l'État de Transition (szef państwa w okresie przejściowym) Republiki Środkowoafrykańskiej zwrócił się do Unii o dalsze wspieranie środkowoafrykańskich sił zbrojnych (FACA) za pośrednictwem wzmocnionej struktury szkolenia operacyjnego w pełnej współpracy z Wielowymiarową Zintegrowaną Misją Stabilizacyjną Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Środkowoafrykańskiej (MINUSCA).

    (4)

    W dniu 17 listopada 2015 r. Rada z zadowoleniem przyjęła prace EUMAM RCA na rzecz wsparcia restrukturyzacji FACA i zachęciła Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (WP) do rozpoczęcia planowania misji prowadzącej doradztwo strategiczne i szkolenia operacyjne, która ma zostać rozpoczęta po powierzeniu rządów demokratycznie wybranym władzom i w odpowiednim czasie przed zakończeniem mandatu EUMAM RCA.

    (5)

    W dniu 14 marca 2016 r. Rada zatwierdziła koncepcję zarządzania kryzysowego dla ewentualnej szkoleniowej misji wojskowej Unii w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej.

    (6)

    W piśmie z dnia 30 marca 2016 r. prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej zwrócił się do Unii o rozpoczęcie szkoleniowej misji wojskowej Unii w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA).

    (7)

    Misja EUTM RCA powinna jak najszybciej osiągnąć pełną zdolność operacyjną.

    (8)

    Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB) powinien sprawować – pod kierownictwem Rady i WP – polityczną kontrolę nad EUTM RCA, zapewniać jej kierownictwo strategiczne i podejmować stosowne decyzje, zgodnie z art. 38 akapit trzeci Traktatu o Unii Europejskiej (TUE).

    (9)

    Należy wynegocjować i zawrzeć umowy międzynarodowe dotyczące statusu jednostek i personelu dowodzonych przez UE oraz udziału państw trzecich w misjach Unii.

    (10)

    Na mocy art. 41 ust. 2 TUE oraz zgodnie z decyzją Rady (WPZiB) 2015/528 (2) wydatki operacyjne wynikające z niniejszej decyzji, które mają wpływ na kwestie wojskowe lub obronne, mają być ponoszone przez państwa członkowskie.

    (11)

    Zgodnie z art. 5 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do (TUE) i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), Dania nie uczestniczy w opracowaniu oraz wprowadzaniu w życie decyzji i działań Unii, które mają wpływ na kwestie polityczno-obronne. W związku z tym Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji, nie jest nią związana ani nie ma ona do niej zastosowania oraz nie uczestniczy w finansowaniu przedmiotowej misji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Misja

    1.   Unia prowadzi szkoleniową misję wojskową w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA), aby przyczynić się do reformy sektora obronnego w Republice Środkowoafrykańskiej w ramach koordynowanego przez MINUSCA procesu reformy sektora bezpieczeństwa tego państwa.

    2.   Dążąc do osiągnięcia celu, jakim są zmodernizowane, skuteczne i podlegające demokratycznej rozliczalności środkowoafrykańskie siły zbrojne (FACA), EUTM RCA prowadzi następujące działania:

    a)

    doradztwo strategiczne dla Ministerstwa Obrony, Sztabu Wojskowego i sił zbrojnych Republiki Środkowoafrykańskiej;

    b)

    kształcenie oficerów mianowanych i podoficerów FACA;

    c)

    szkolenia dla FACA.

    3.   W granicach swoich środków i zdolności EUTM RCA zapewnia delegaturze Unii w Republice Środkowoafrykańskiej wiedzę fachową w zakresie wojskowości, bezpieczeństwa i praworządności.

    4.   EUTM RCA współpracuje z MINUSCA z myślą o zapewnieniu spójności między procesem reformy sektora bezpieczeństwa a rozmieszczaniem przeszkolonych jednostek FACA.

    5.   EUTM RCA działa zgodnie z celami politycznymi i strategicznymi określonymi w koncepcji zarządzania kryzysowego zatwierdzonej przez Radę w dniu 14 marca 2016 r.

    Artykuł 2

    Mianowanie dowódcy misji UE

    1.   Generał Brygady Eric Hautecloque-Raysz zostaje niniejszym mianowany dowódcą misji UE – EUTM RCA (zwanym dalej „dowódcą misji UE”).

    2.   Dowódca misji UE sprawuje funkcje dowódcy operacji UE i dowódcy sił UE.

    Artykuł 3

    Wyznaczenie dowództwa misji

    1.   Dowództwo EUTM RCA znajduje się w Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej. Pełni ono funkcje zarówno dowództwa operacji, jak i dowództwa sił.

    2.   W skład dowództwa misji EUTM RCA wchodzi komórka wsparcia w Brukseli.

    Artykuł 4

    Planowanie i rozpoczęcie EUTM RCA

    1.   Zasady użycia sił mające zastosowanie do EUMAM RCA mają zastosowanie do EUTM RCA w jej fazie planowanie w prefekturze miejskiej Bangi.

    2.   EUTM RCA zostanie rozpoczęta decyzją Rady w dniu zaleconym przez dowódcę misji UE, po zatwierdzeniu planu misji i zasad użycia sił.

    Artykuł 5

    Kontrola polityczna i kierownictwo strategiczne

    1.   W ramach odpowiedzialności Rady i WP, KPiB sprawuje kontrolę polityczną i kierownictwo strategiczne nad EUTM RCA. Rada upoważnia niniejszym KPiB do podejmowania stosownych decyzji, zgodnie z art. 38 TUE. Upoważnienie to obejmuje uprawnienia niezbędne do zmiany dokumentów związanych z planowaniem, w tym planu misji i zasad użycia sił. Obejmuje ono również uprawnienia do podejmowania decyzji w sprawie mianowania kolejnych dowódców misji UE. Rada zachowuje uprawnienia do podejmowania decyzji co do celów, zakresu i zakończenia EUTM RCA, jak i co do ogólnych warunków realizacji jej zadań.

    2.   KPiB regularnie przedstawia Radzie sprawozdania.

    3.   KPiB regularnie otrzymuje od przewodniczącego Komitetu Wojskowego UE (EUMC) sprawozdania dotyczące przebiegu EUTM RCA. KPiB może w stosownych przypadkach zapraszać dowódcę misji UE na swoje posiedzenia.

    Artykuł 6

    Kierownictwo wojskowe

    1.   EUMC monitoruje właściwą realizację EUTM RCA, za której przebieg odpowiedzialny jest dowódca misji UE.

    2.   EUMC regularnie otrzymuje sprawozdania od dowódcy misji UE. Może w stosownych przypadkach zapraszać dowódcę misji UE na swoje posiedzenia.

    3.   Przewodniczący EUMC pełni rolę głównego punktu kontaktowego z dowódcą misji UE.

    Artykuł 7

    Spójność unijnej reakcji oraz koordynacja

    1.   WP zapewnia wykonanie niniejszej decyzji i jej spójność z działaniami zewnętrznymi Unii jako całości, w tym z programami rozwojowymi Unii i unijną pomocą humanitarną.

    2.   Bez uszczerbku dla struktury dowodzenia dowódca misji UE otrzymuje lokalne wytyczne polityczne od szefa delegatury Unii w Republice Środkowoafrykańskiej.

    3.   WP wspomagany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ) pełni rolę głównego punktu kontaktowego z ONZ, władzami Republiki Środkowoafrykańskiej i państwami sąsiadującymi, Unią Afrykańską (UA), Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Środkowej (ECCAS), jak również z innymi odpowiednimi podmiotami międzynarodowymi i dwustronnymi.

    4.   Uzgodnienia dotyczące koordynacji między dowódcą misji UE, podmiotami Unii i lokalnymi kluczowymi partnerami strategicznymi mającymi znaczenie dla operacji określa się w planie misji.

    Artykuł 8

    Udział państw trzecich

    1.   Z zastrzeżeniem autonomii podejmowania decyzji przez Unię i dla jej jednolitych ram instytucjonalnych oraz zgodnie z odpowiednimi wytycznymi Rady Europejskiej, do udziału w EUTM RCA mogą zostać zaproszone państwa trzecie.

    2.   Rada upoważnia niniejszym KPiB, by zwracał się do państw trzecich o deklarowanie swoich wkładów, i by – na zalecenie dowódcy misji UE i EUMC – podejmował stosowne decyzje w sprawie przyjmowania proponowanych wkładów.

    3.   Szczegółowe uzgodnienia dotyczące udziału państw trzecich są przedmiotem umów zawieranych na mocy art. 37 TUE oraz zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 218 TFUE. Jeżeli Unia i państwo trzecie zawarły umowę ustanawiającą ramy udziału tego państwa trzeciego w misjach zarządzania kryzysowego Unii, postanowienia takiej umowy mają zastosowanie w kontekście EUTM RCA.

    4.   Państwa trzecie wnoszące istotny wkład wojskowy w EUTM RCA będą miały w odniesieniu do bieżącego zarządzania EUTM RCA takie same prawa i obowiązki jak państwa członkowskie biorące udział w EUTM RCA.

    5.   Rada upoważnia niniejszym KPiB do podjęcia stosownych decyzji w sprawie ustanowienia komitetu uczestników, w przypadku gdy państwa trzecie wniosą istotne wkłady wojskowe.

    Artykuł 9

    Status personelu dowodzonego przez UE

    Status jednostek dowodzonych przez UE i personelu tych jednostek, w tym przywileje, immunitety i inne gwarancje niezbędne do wykonania ich misji i jej sprawnego przebiegu, jest przedmiotem umowy zawartej na mocy art. 37 TUE oraz zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 218 TFUE.

    Artykuł 10

    Uzgodnienia finansowe

    1.   Wspólnymi kosztami EUTM RCA zarządza się zgodnie z decyzją (WPZiB) 2015/528.

    2.   Finansowa kwota odniesienia dla kosztów wspólnych EUTM RCA wynosi 18 180 000 EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 25 ust. 1 decyzji (WPZiB) 2015/528, wynosi 15 %, a procentowa kwota odniesienia, o której mowa w art. 34 ust. 3 tej decyzji, wynosi 60 % w odniesieniu do zobowiązań i 15 % w odniesieniu do dokonywania płatności.

    Artykuł 11

    Komórka ds. projektów

    1.   W skład EUTM RCA wchodzi komórka ds. projektów określająca i realizująca projekty, które mają być finansowane przez Unię, państwa członkowskie lub państwa trzecie i które są zgodne z jej celami i przyczyniają się do realizacji jej mandatu.

    2.   Za pomocą mechanizmu Athena można zarządzać wkładami finansowymi związanymi z projektami, o których mowa w ust. 1, zgodnie z art. 30 decyzji (WPZiB) 2015/528.

    3.   W żadnym razie Unia ani WP nie ponoszą odpowiedzialności wobec państw wnoszących wkład za działania lub zaniechania działań ze strony EUTM RCA w związku z korzystaniem ze środków finansowych udostępnionych przez te państwa.

    Artykuł 12

    Udostępnianie informacji

    1.   WP jest upoważniony do udostępniania państwom trzecim, które przyłączą się do niniejszej decyzji, w stosownych przypadkach i zgodnie z potrzebami EUTM RCA, następujących informacji niejawnych UE sporządzonych do celów EUTM RCA, zgodnie z decyzją Rady 2013/488/UE (3):

    a)

    opatrzonych klauzulą tajności o poziomie nie wyższym niż przewidziany w mających zastosowanie umowach o bezpieczeństwie informacji zawartych między Unią a odnośnym państwem trzecim; lub

    b)

    opatrzonych klauzulą tajności o poziomie nie wyższym niż „CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL” w innych przypadkach.

    2.   WP jest również upoważniony do udostępniania ONZ i UA, stosownie do potrzeb operacyjnych EUTM RCA, informacji niejawnych UE sporządzonych do celów EUTM RCA, opatrzonych klauzulą tajności do poziomu „RESTREINT UE/EU RESTRICTED”, zgodnie z decyzją 2013/488/UE. W tym celu WP oraz właściwe organy ONZ i UA sporządzają niezbędne uzgodnienia.

    3.   W przypadku szczególnej i natychmiastowej potrzeby operacyjnej WP jest również upoważniony do udostępnienia państwu przyjmującemu wszelkich informacji niejawnych UE sporządzonych do celów EUTM RCA, opatrzonych klauzulą tajności do poziomu „RESTREINT UE/EU RESTRICTED”, zgodnie z decyzją 2013/488/UE. W tym celu WP oraz właściwe organy państwa przyjmującego sporządzają niezbędne uzgodnienia.

    4.   WP jest upoważniony do udostępnienia państwom trzecim, które przyłączą się do niniejszej decyzji, wszelkich dokumentów jawnych UE związanych z treścią obrad Rady dotyczących EUTM RCA i objętych tajemnicą służbową na podstawie art. 6 ust. 1 regulaminu wewnętrznego Rady (4).

    5.   WP może przekazać takie upoważnienia, jak również zdolność do zawierania uzgodnień, o których mowa w niniejszym artykule, urzędnikom ESDZ lub dowódcy misji UE.

    Artykuł 13

    Wejście w życie i zakończenie

    1.   Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

    2.   EUTM RCA kończy się po upływie 24 miesięcy po osiągnięciu FOC.

    3.   Niniejszą decyzję uchyla się z dniem zamknięcia dowództwa misji zgodnie z zatwierdzonymi planami dotyczącymi zakończenia EUTM RCA oraz z zastrzeżeniem procedur dotyczących kontroli i prezentacji sprawozdań finansowych EUTM RCA określonych w decyzji (WPZiB) 2015/528.

    Sporządzono w Luksemburgu dnia 19 kwietnia 2016 r.

    W imieniu Rady

    F. MOGHERINI

    Przewodniczący


    (1)  Decyzja Rady (WPZiB) 2015/78 z dnia 19 stycznia 2015 r. w sprawie wojskowej misji doradczej Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUMAM RCA) (Dz.U. L 13 z 20.1.2015, s. 8).

    (2)  Decyzja Rady (WPZiB) 2015/528 z dnia 27 marca 2015 r. ustanawiająca mechanizm zarządzania finansowaniem wspólnych kosztów operacji Unii Europejskiej mających wpływ na kwestie wojskowe lub obronne (ATHENA) oraz uchylająca decyzję 2011/871/WPZiB (Dz.U. L 84 z 28.3.2015, s. 39).

    (3)  Decyzja Rady 2013/488/UE z dnia 23 września 2013 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 274 z 15.10.2013, s. 1).

    (4)  Decyzja Rady 2009/937/UE z dnia 1 grudnia 2009 r. dotycząca przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady (Dz.U. L 325 z 11.12.2009, s. 35).


    Top