Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0440

2014/440/UE: Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 7 lipca 2014 r. wprowadzająca odstępstwo od decyzji 92/260/EWG i 2004/211/WE w odniesieniu do odprawy czasowej niektórych zarejestrowanych samców koni uczestniczących w Światowych Igrzyskach Jeździeckich we Francji w 2014 r. (notyfikowana jako dokument nr C(2014) 4490) Tekst mający znaczenie dla EOG

Dz.U. L 200 z 9.7.2014, p. 15–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/09/2018; Uchylona w sposób domniemany przez 32018R0659

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/440/oj

9.7.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 200/15


DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI

z dnia 7 lipca 2014 r.

wprowadzająca odstępstwo od decyzji 92/260/EWG i 2004/211/WE w odniesieniu do odprawy czasowej niektórych zarejestrowanych samców koni uczestniczących w Światowych Igrzyskach Jeździeckich we Francji w 2014 r.

(notyfikowana jako dokument nr C(2014) 4490)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2014/440/UE)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2009/156/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących przemieszczanie i przywóz zwierząt z rodziny koniowatych z państw trzecich (1), w szczególności jej zdanie wprowadzające oraz art. 19 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W decyzji Komisji 92/260/EWG (2) ustanowiono wymagania dotyczące zdrowia zwierząt i wydawania świadectw weterynaryjnych dla odprawy czasowej do Unii zarejestrowanych koni — na okres krótszy niż 90 dni — z państw trzecich włączonych do szczególnych grup sanitarnych określonych w załączniku I do tej decyzji. W załączniku II do tej decyzji ustanowiono wzory świadectw zdrowia zwierząt, które muszą towarzyszyć zwierzętom przybywającym z państw trzecich włączonych do danej grupy sanitarnej. Decyzja ta przewiduje między innymi gwarancje, że niekastrowane samce koni w wieku powyżej 180 dni nie stanowią zagrożenia w zakresie wirusowego zapalenia tętnic koni.

(2)

W decyzji Komisji 2004/211/WE (3) ustanowiono wykaz państw trzecich oraz części ich terytoriów, z których państwa członkowskie dopuszczają odprawę czasową zarejestrowanych koni, ponowny przywóz zarejestrowanych koni po wywozie czasowym oraz przywóz zarejestrowanych zwierząt z rodziny koniowatych oraz koniowatych do hodowli i produkcji, oraz określono warunki przywozu zwierząt z rodziny koniowatych z państw trzecich.

(3)

Zarejestrowane konie, biorące udział w co najmniej jednej z ośmiu dyscyplin konkursowych Światowych Igrzysk Jeździeckich (ang. World Equestrian Games) odbywających się w dniach od 23 sierpnia do 7 września 2014 r. w Normandii we Francji, będą pozostawały pod nadzorem weterynaryjnym właściwych organów Francji i organizującej to wydarzenie Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI).

(4)

Około tysiąca koni zostanie zaprezentowanych podczas igrzysk odbywających się w siedmiu miejscach. Konkursy w dyscyplinach FEI odbędą się w Caen, w stadninie państwowej Le Pin w departamencie Orne oraz w Sartilly w departamencie Manche. W Deauville, Caen i Saint-Lô odbędą się również inne wydarzenia, które nie obejmują jednak koni zarejestrowanych przez FEI.

(5)

Niektóre zarejestrowane samce koni, które zakwalifikowały się do udziału w tych wysokiej rangi zawodach jeździeckich, mogą nie spełniać wymagań określonych w decyzjach 92/260/EWG i 2004/211/WE w odniesieniu do wirusowego zapalenia tętnic koni. Jednakże prawdopodobieństwo, aby w trakcie konkursu lub w okresie aklimatyzacji poprzedzającej konkurs konie te zostały wykorzystane do rozpłodu, jest znikome. Należy zatem przewidzieć odstępstwo od tych wymagań dla zarejestrowanych niekastrowanych samców koni czasowo odprawianych do udziału w tych zawodach sportowych. W niniejszej decyzji należy określić warunki dotyczące zdrowia zwierząt i wymogi w zakresie świadectw weterynaryjnych, aby wykluczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusowego zapalenia tętnic koni w wyniku rozpłodu lub pobrania nasienia.

(6)

Decyzją Komisji 2004/292/WE (4) utworzono jedną wspólną elektroniczną bazę danych („TRACES”), aby monitorować przemieszczanie zwierząt wewnątrz Unii oraz z państw trzecich, a także dostarczać wszelkie dane referencyjne odnoszące się do handlu tymi towarami. System ten jest najbardziej odpowiednim instrumentem, aby zagwarantować, że zarejestrowane niekastrowane samce koni czasowo odprawiane na szczególnych warunkach dotyczących wirusowego zapalenia tętnic koni opuszczą terytorium Unii w terminie krótszym niż 90 dni od wjazdu oraz niezwłocznie po zakończeniu zawodów jeździeckich, w których uczestniczyły. Do śledzenia drogi pochodzenia tych zarejestrowanych koni czasowo odprawianych do udziału w tych zawodach sportowych należy zatem wykorzystać system TRACES.

(7)

Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 282/2004 (5) wprowadzono dokument zgłoszenia i kontroli weterynaryjnych dotyczących zwierząt pochodzących z państw trzecich wwożonych do Unii Europejskiej.

(8)

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 599/2004 (6) określa format identyfikacji przesyłki, który pozwala odwołać się do dokumentów w zakresie zdrowia zwierząt, które towarzyszyły zwierzęciu do punktu kontroli granicznej w miejscu wjazdu do Unii Europejskiej.

(9)

Decyzja Komisji 2009/821/WE (7) szczegółowo reguluje sieć komunikacyjną łączącą jednostki weterynaryjne w państwach członkowskich w celu śledzenia przemieszczeń na przykład czasowo odprawianych zarejestrowanych koni.

(10)

Wspólny weterynaryjny dokument wejścia wydany zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 282/2004 w połączeniu z dalszą certyfikacją przemieszczania takich koni z państwa członkowskiego będącego pierwszym miejscem przeznaczenia do innych państw członkowskich („dalsza certyfikacja”) jest najbardziej odpowiednim instrumentem gwarantującym, że zarejestrowane niekastrowane samce koni czasowo odprawiane na szczególnych warunkach dotyczących wirusowego zapalenia tętnic koni opuszczą Unię Europejską w terminie krótszym niż 90 dni od wjazdu oraz niezwłocznie po zakończeniu zawodów jeździeckich, w których uczestniczyły.

(11)

Ze względu na to, że TRACES nie obejmuje dalszej certyfikacji w sekcji VII wzoru świadectwa zdrowia zgodnie z decyzją 92/260/EWG, konieczne jest powiązanie — za pomocą wspólnego weterynaryjnego dokumentu wejścia — tej dalszej certyfikacji z zaświadczeniem zdrowia zgodnie z załącznikiem II do dyrektywy 2009/156/WE, które należy zgłosić miejscu przeznaczenia w formacie określonym w rozporządzeniu w rozporządzeniu (WE) nr 599/2004.

(12)

Biorąc pod uwagę znaczenie tych zawodów, znaczenie regionu jako regionu hodowli koni oraz niewielką liczbę dobrze znanych pojedynczych koni przywożonych do Unii Europejskiej na szczególnych warunkach określonych w niniejszej decyzji, dodatkowe procedury administracyjne wydają się odpowiednie.

(13)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Na zasadzie odstępstwa od art. 1 decyzji 92/260/EWG oraz art. 6 lit. a) decyzji 2004/211/WE państwa członkowskie zezwalają na odprawę czasową zarejestrowanych niekastrowanych samców koni, które nie spełniają wymagań dotyczących wirusowego zapalenia tętnic koni ustalonych w sekcji III lit. e) ppkt (v) wzorów świadectw „A”–„E” określonych w załączniku II do decyzji 92/260/EWG, pod warunkiem że:

a)

koniom tym towarzyszy ważny dokument identyfikacyjny wydany lub uznany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI);

b)

konie te mają uczestniczyć w przynajmniej jednej z ośmiu dyscyplin konkursowych FEI reprezentowanych w ramach Światowych Igrzysk Jeździeckich w Normandii we Francji w dniach od 23 sierpnia do 7 września 2014 r.;

c)

konie te spełniają warunki określone w art. 2 niniejszej decyzji.

Artykuł 2

1.   Państwa członkowskie dopilnowują, aby koniom, o których mowa w art. 1 („konie”), towarzyszyło świadectwo zdrowia zgodne z odpowiednim wzorem „A”–„E” określonym w załączniku II do decyzji 92/260/EWG, w którym:

a)

w sekcji III lit. e) ppkt (v) dodaje się tekst w brzmieniu:

„albo

zwierzę jest czasowo odprawiane do Unii Europejskiej zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji 2014/440/UE (8).

b)

w części sekcji IV, którą wypełnia urzędowy lekarz weterynarii, dodaje się tiret trzecie, czwarte i piąte w brzmieniu:

„—

koń jest przeznaczony do udziału w przynajmniej jednej z dyscyplin konkursowych FEI w ramach Światowych Igrzysk Jeździeckich w dniach od 23 sierpnia do 7 września 2014 r. w Normandii we Francji,

zapewniono wywóz konia z Unii Europejskiej niezwłocznie po zakończeniu Światowych Igrzysk Jeździeckich w dniu … (wpisać datę) w punkcie wyjazdu … (wpisać nazwę punktu wyjazdu),

koń nie jest przeznaczony do rozpłodu ani do pobierania nasienia podczas pobytu w Unii Europejskiej i pobyt ten jest krótszy niż 90 dni.”;

c)

do deklaracji podpisanej przez właściciela dodaje się następujący punkt:

„4.

W ciągu 90 dni pobytu w Unii Europejskiej koń będzie utrzymywany poza miejscami zawodów w następujących obiektach we Francji (wpisać adres obiektów we Francji lub wpisać »brak pobytu we Francji poza miejscami zawodów«):

….”

2.   Państwa członkowskie, które stosują alternatywny system kontroli przewidziany w art. 6 dyrektywy 2009/156/WE, zapewniają śledzenie drogi pochodzenia koni za pomocą systemu TRACES.

3.   Status koni nie może zostać zmieniony z wjazdu czasowego na stały.

Artykuł 3

1.   Państwa członkowskie dopilnowują, aby oprócz kontroli weterynaryjnych koni zgodnie z dyrektywą 91/496/EWG organy weterynaryjne, które wydają wspólny dokument weterynaryjny wejścia (CVED) zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 282/2004, podejmowały także następujące działania:

a)

powiadamiały punkt wyjazdu wskazany w sekcji IV świadectwa, o którym mowa w art. 2 lit. b), o planowanym wywozie z Unii Europejskiej, wypełniając pkt 20 CVED;

b)

przekazywały za pośrednictwem faksu lub wiadomości e-mail informację o przyjeździe koni każdej z lokalnych jednostek weterynaryjnych (FR01400, FR05000, FR06100) określonych w art. 2 lit. b) ppkt (iii) decyzji 2009/821/WE, odpowiedzialnych za miejsca zawodów jeździeckich, o których mowa w art. 1 („miejsca zawodów”).

2.   Państwa członkowskie dopilnowują, aby w drodze z państwa członkowskiego wskazanego w CVED jako pierwsze miejsce przeznaczenia do kolejnego państwa członkowskiego lub do jednego z miejsc zawodów koniom towarzyszyły następujące dokumenty w zakresie zdrowia zwierząt:

a)

świadectwo zdrowia wypełnione zgodnie z art. 2 ust. 1, z uzupełnioną specjalną sekcją VII dotyczącą certyfikacji przemieszczania między państwami członkowskimi;

b)

zaświadczenie zdrowia zgodne z załącznikiem II do dyrektywy 2009/156/WE, które należy zgłosić miejscu przeznaczenia w formacie określonym w rozporządzeniu (WE) nr 599/2004 i które powinno zawierać w sekcji I.6 części I tego formularza odniesienie do świadectwa, o którym mowa w lit. a).

3.   Państwa członkowskie, które otrzymały zgłoszenie dotyczące przemieszczania koni zgodnie z ust. 2, potwierdzają przyjazd koni w pkt 45 części 3 CVED.

Artykuł 4

Francja dopilnowuje, aby właściwe organy we współpracy z organizatorem zawodów, o którym mowa w art. 1, oraz wyznaczonym przedsiębiorstwem transportowym wprowadzały środki niezbędne do zagwarantowania:

a)

że konie dopuszcza się do miejsc zawodów tylko pod warunkiem że ich przemieszczanie z państwa członkowskiego będącego pierwszym miejscem przeznaczenia wskazanym w CVED do Francji jest udokumentowane zgodnie z przepisami art. 3 ust. 2;

b)

że konie te opuszczą Unię Europejską niezwłocznie po zakończeniu zawodów.

Artykuł 5

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 lipca 2014 r.

W imieniu Komisji

Tonio BORG

Członek Komisji


(1)  Dz.U. L 192 z 23.7.2010, s. 1.

(2)  Decyzja Komisji 92/260/EWG z dnia 10 kwietnia 1992 r. w sprawie wymagań dotyczących zdrowia zwierząt i świadectw weterynaryjnych dla odprawy czasowej zarejestrowanych koni (Dz.U. L 130 z 15.5.1992, s. 67).

(3)  Decyzja Komisji 2004/211/WE z dnia 6 stycznia 2004 r. ustanawiająca wykaz państw trzecich oraz części ich terytoriów, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz żywych zwierząt z rodziny koniowatych, nasienia, komórek jajowych i zarodków koni oraz zmieniająca decyzje 93/195/EWG i 94/63/WE (Dz.U. L 73 z 11.3.2004, s. 1).

(4)  Decyzja Komisji 2004/292/WE z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia systemu TRACES (Dz.U. L 94 z 31.3.2004, s. 63).

(5)  Rozporządzenie Komisji (WE) nr 282/2004 z dnia 18 lutego 2004 r. wprowadzające dokument zgłoszenia i kontroli weterynaryjnych dotyczących zwierząt wwożonych do Wspólnoty pochodzących z krajów trzecich (Dz.U. L 49 z 19.2.2004, s. 11).

(6)  Rozporządzenie Komisji (WE) nr 599/2004 z dnia 30 marca 2004 r. dotyczące przyjęcia zharmonizowanego wzoru świadectwa i sprawozdania z kontroli związanych z wewnątrzwspólnotowym handlem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 94 z 31.3.2004, s. 44).

(7)  Decyzja Komisji 2009/821/WE z dnia 28 września 2009 r. ustalająca wykaz zatwierdzonych punktów kontroli granicznej, ustanawiająca niektóre zasady kontroli przeprowadzanych przez ekspertów weterynaryjnych Komisji oraz ustanawiająca jednostki weterynaryjne w systemie TRACES (Dz.U. L 296 z 12.11.2009, s. 1).

(8)  Dz.U. L 200 z 9.7.2014, s. 15.”;


Top