EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010A0320(01)

Opinia Komisji z dnia 19 marca 2010 r. dotycząca planu modyfikacji usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w zakładzie przetwarzania paliwa z reaktorów Magnox przy zakładzie Sellafield znajdującym się na terenie Zjednoczonego Królestwa, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

Dz.U. C 72 z 20.3.2010, p. 1–1 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

20.3.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 72/1


OPINIA KOMISJI

z dnia 19 marca 2010 r.

dotycząca planu modyfikacji usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w zakładzie przetwarzania paliwa z reaktorów Magnox przy zakładzie Sellafield znajdującym się na terenie Zjednoczonego Królestwa, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

2010/C 72/01

W dniu 17 września 2009 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Zjednoczonego Królestwa – zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom – ogólne dane dotyczące planu modyfikacji usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w zakładzie przetwarzania paliwa z reaktorów Magnox przy zakładzie Sellafield w Zjednoczonym Królestwie.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 17 września 2009 r. i które zostały przedłożone przez władze Zjednoczonego Królestwa dnia 14 grudnia 2009 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1)

Odległość pomiędzy zakładem przetwarzania paliwa z reaktorów Magnox a najbliższym miejscem położonym w innym państwie członkowskim, w tym przypadku w Irlandii, wynosi 180 km.

2)

Planowana modyfikacja doprowadzi do zwiększenia zatwierdzonego limitu emisji tylko gazowego antymonu 125.

3)

W warunkach normalnej eksploatacji planowane zmiany nie spowodują narażenia zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.

4)

W przypadku nieplanowanego uwolnienia zanieczyszczeń promieniotwórczych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, dawki przyjęte w innych państwach członkowskich nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia ludności.

Podsumowując, Komisja wyraża opinię, że wdrożenie planu modyfikacji usuwania odpadów promieniotwórczych z zakładu przetwarzania paliwa z reaktorów Magnox przy zakładzie Sellafield w Zjednoczonym Królestwie powstałych zarówno podczas normalnej eksploatacji, jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, nie powinno spowodować promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza innego państwa członkowskiego.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 marca 2010 r.

W imieniu Komisji

Günther OETTINGER

Członek Komisji


Top