Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02012D0138-20221120

    Consolidated text: Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 1 marca 2012 r. w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w Unii organizmu Anoplophora chinensis (Forster) (notyfikowana jako dokument nr C(2012) 1310) (2012/138/UE)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2012/138/2022-11-20

    02012D0138 — PL — 20.11.2022 — 002.001


    Dokument ten służy wyłącznie do celów informacyjnych i nie ma mocy prawnej. Unijne instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego treść. Autentyczne wersje odpowiednich aktów prawnych, włącznie z ich preambułami, zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i są dostępne na stronie EUR-Lex. Bezpośredni dostęp do tekstów urzędowych można uzyskać za pośrednictwem linków zawartych w dokumencie

    ►B

    DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI

    z dnia 1 marca 2012 r.

    w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w Unii organizmu Anoplophora chinensis (Forster)

    (notyfikowana jako dokument nr C(2012) 1310)

    (2012/138/UE)

    (Dz.U. L 064 z 3.3.2012, s. 38)

    zmieniona przez:

     

     

    Dziennik Urzędowy

      nr

    strona

    data

    ►M1

    DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI z dnia 12 czerwca 2014 r.

      L 175

    38

    14.6.2014

    ►M2

    ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/2095 z dnia 28 października 2022 r.

      L 281

    53

    31.10.2022




    ▼B

    DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI

    z dnia 1 marca 2012 r.

    w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w Unii organizmu Anoplophora chinensis (Forster)

    (notyfikowana jako dokument nr C(2012) 1310)

    (2012/138/UE)



    ▼M2 —————

    ▼B

    Artykuł 2

    Przywóz określonych roślin pochodzących z państw trzecich innych niż Chiny

    W odniesieniu do przywozu pochodzącego z państw trzecich innych niż Chiny, o których wiadomo, że występuje w nich określony organizm, określone rośliny można wprowadzać do Unii jedynie pod warunkiem, że:

    a) 

    są zgodne ze szczególnymi wymogami dotyczącymi przywozu określonymi w załączniku I część 1A) pkt 1;

    b) 

    zostaną przy wprowadzeniu do Unii poddane badaniu przez odpowiedzialny organ urzędowy, zgodnie z załącznikiem I część 1A) pkt 2, pod kątem obecności określonego organizmu i zostaną na podstawie tego badania uznane za wolne od tego organizmu.

    Artykuł 3

    Przywóz określonych roślin pochodzących z Chin

    1.  

    W odniesieniu do przywozu pochodzącego z Chin określone rośliny można wprowadzać do Unii jedynie pod warunkiem, że:

    a) 

    są zgodne ze szczególnymi wymogami dotyczącymi przywozu określonymi w załączniku I część 1B) pkt 1;

    b) 

    zostaną przy wprowadzeniu do Unii poddane badaniu przez odpowiedzialny organ urzędowy, zgodnie z załącznikiem I część 1B) pkt 2, pod kątem obecności określonego organizmu i zostaną na podstawie tego badania uznane za wolne od tego organizmu;

    c) 

    miejsce produkcji tych roślin:

    (i) 

    posiada niepowtarzalny numer rejestracyjny przypisany przez krajową organizację ochrony roślin Chin;

    (ii) 

    jest ujęte w najbardziej aktualnej wersji rejestru przekazanego państwom członkowskim przez Komisję zgodnie z ust. 3;

    (iii) 

    w ciągu ostatnich dwóch lat nie zostało zgłoszone państwom członkowskim przez Komisję jako skreślone z rejestru zgodnie z ust. 3; oraz

    (iv) 

    w ciągu ostatnich dwóch lat nie zostało zgłoszone państwom członkowskim przez Komisję zgodnie z ust. 4 lub 5.

    2.  
    Rośliny Acer spp. nie mogą być jednak wprowadzane do Unii do dnia 30 kwietnia 2012 r.

    Od dnia 1 maja 2012 r. w odniesieniu do roślin Acer spp. stosuje się ust. 1.

    3.  
    Komisja przekazuje państwom członkowskim rejestr miejsc produkcji w Chinach, który został ustanowiony przez krajową organizację ochrony roślin w Chinach zgodnie z załącznikiem I część 1B) pkt 1 lit. b).

    Jeżeli organizacja ta uaktualnia rejestr poprzez skreślenie miejsca produkcji, ponieważ stwierdzono, że nie spełnia ono już wymogów załącznika I część 1B) pkt 1 lit. b), lub ponieważ Komisja poinformowała Chiny o potwierdzeniu występowania określonego organizmu przy przywozie określonych roślin z takiego miejsca produkcji, Chiny udostępniają uaktualnioną wersję rejestru Komisji; Komisja przekazuje uaktualnioną wersję rejestru państwom członkowskim.

    Jeżeli organizacja ta uaktualnia rejestr poprzez ujęcie miejsca produkcji w rejestrze, ponieważ stwierdzono, że spełnia ono wymogi załącznika I część 1B) pkt 1 lit. b), Chiny udostępniają uaktualnioną wersję rejestru Komisji wraz z niezbędnymi wyjaśnieniami. Komisja przekazuje państwom członkowskim uaktualnioną wersję rejestru oraz, w stosownych przypadkach, te wyjaśnienia.

    Za pomocą informacyjnych stron internetowych Komisja podaje rejestr oraz jego aktualizacje do publicznej wiadomości.

    4.  
    Jeżeli zgodnie z załącznikiem I część 1B) pkt 1 lit. b) ppkt (ii), (iii) i (iv) podczas kontroli w zarejestrowanym miejscu produkcji chińska organizacja ochrony roślin potwierdzi występowanie określonego organizmu, a Chiny poinformują Komisję o takim wykryciu, Komisja niezwłocznie przekazuje tę informację państwom członkowskim.

    Za pomocą informacyjnych stron internetowych Komisja także podaje tę informację do publicznej wiadomości.

    5.  
    Jeżeli Komisja ma dowody na to, że miejsce produkcji ujęte w rejestrze nie spełnia wymogów załącznika I część 1B) pkt 1 lit. b) lub jeżeli określony organizm został wykryty na określonych roślinach przywożonych z takiego miejsca produkcji, a informacje takie pochodzą ze źródeł innych niż te, o których mowa w ust. 3 lub 4, Komisja przekazuje państwom członkowskim informacje dotyczące takiego miejsca produkcji.

    Za pomocą informacyjnych stron internetowych Komisja także podaje tę informację do publicznej wiadomości.

    ▼M2 —————

    ▼B




    ZAŁĄCZNIK I

    1.    Szczególne wymogi dotyczące przywozu

    A.    Przywóz pochodzący z państw trzecich innych niż Chiny

    1. Nie naruszając przepisów wskazanych w załączniku III część A (poz. 9, 16, 18) oraz w załączniku IV część A sekcja I (poz. 14, 15, 17, 18, 19.2, 20, 22.1, 22.2, 23.1, 23.2, 32.1, 32.3, 33, 34, 36.1, 39, 40, 43, 44, 46) do dyrektywy 2000/29/WE, określone rośliny pochodzące z państw trzecich innych niż Chiny, o których wiadomo, że występuje w nich określony organizm, muszą posiadać świadectwo określone w art. 13 ust. 1 tej dyrektywy, w którym stwierdza się w rubryce „dodatkowa deklaracja”, że:

    a) 

    rośliny te były stale uprawiane w miejscu produkcji zarejestrowanym i kontrolowanym przez krajową organizację ochrony roślin w państwie pochodzenia oraz położonym na obszarach wolnych od szkodników, ustanowionych przez tę organizację zgodnie z odpowiednimi międzynarodowymi normami dla środków fitosanitarnych. Nazwę obszaru wolnego od szkodników należy podać w rubryce „miejsce pochodzenia”; lub

    ▼M1

    b) 

    rośliny te były uprawiane przez okres co najmniej dwóch lat przed wywozem — lub w przypadku roślin młodszych niż dwa lata były stale uprawiane — w miejscu produkcji określonym jako wolne od organizmu Anoplophora chinensis (Forster) zgodnie z międzynarodowymi normami dla środków fitosanitarnych:

    ▼B

    (i) 

    które jest zarejestrowane i kontrolowane przez krajową organizację ochrony roślin kraju pochodzenia; oraz

    (ii) 

    które było przynajmniej dwa razy w roku poddawane drobiazgowym kontrolom urzędowym pod kątem jakichkolwiek oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), przeprowadzanym w odpowiednim czasie, i zostało na podstawie tych badań uznane za wolne od tego organizmu; oraz

    (iii) 

    w którym rośliny te były uprawiane na terenie:

    — 
    całkowicie fizycznie zabezpieczonym przed wprowadzeniem organizmu Anoplophora chinensis (Forster), lub
    — 
    na którym stosowane są odpowiednie procedury zabezpieczające i który jest otoczony strefą buforową o promieniu co najmniej dwóch kilometrów, w której przeprowadza się corocznie w odpowiednim czasie urzędowe kontrole pod kątem występowania lub oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster). W przypadku stwierdzenia oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) podejmuje się niezwłocznie środki zwalczania w celu uwolnienia strefy buforowej od tego szkodnika; oraz
    (iv) 

    w którym bezpośrednio przed wywozem przesyłek rośliny były poddawane drobiazgowej kontroli urzędowej pod kątem występowania określonego organizmu, w szczególności na korzeniach i łodygach roślin. Kontrola ta obejmuje niszczące metody pobierania próbek. Wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności; lub

    c) 

    rośliny te wyhodowano z podkładek, które spełniają wymogi, o których mowa w lit. b), z wszczepionymi zrazami, które spełniają następujące wymagania:

    (i) 

    w chwili wywozu średnica wszczepionych zrazów w najgrubszym miejscu nie przekracza 1 cm;

    (ii) 

    szczepione rośliny zostały poddane kontroli zgodnie z lit. b) ppkt (iv).

    2. Określone rośliny przywożone zgodnie z pkt 1 poddaje się drobiazgowej kontroli w miejscu wprowadzenia lub przeznaczenia określonym zgodnie z dyrektywą Komisji 2004/103/WE ( 1 ). Stosowane metody kontroli zapewniają wykrycie wszelkich oznak występowania określonego organizmu, w szczególności na korzeniach i łodygach roślin. Kontrola ta obejmuje niszczące metody pobierania próbek. Wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności.

    B.    Przywóz pochodzący z Chin

    1. Nie naruszając przepisów wskazanych w załączniku III część A (poz. 9, 16, 18) oraz w załączniku IV część A sekcja I (poz. 14, 15, 17, 18, 19.2, 20, 22.1, 22.2, 23.1, 23.2, 32.1, 32.3, 33, 34, 36.1, 39, 40, 43, 44, 46) do dyrektywy 2000/29/WE, określone rośliny pochodzące z Chin muszą posiadać świadectwo określone w art. 13 ust. 1 tej dyrektywy, w którym stwierdza się w rubryce „dodatkowa deklaracja”, że:

    a) 

    rośliny te były stale uprawiane w miejscu produkcji zarejestrowanym i kontrolowanym przez krajową organizację ochrony roślin Chin oraz położonym na obszarach wolnych od szkodników, ustanowionych przez tę organizację zgodnie z odpowiednimi międzynarodowymi normami dla środków fitosanitarnych. Nazwę obszaru wolnego od szkodników należy podać w rubryce „miejsce pochodzenia”; lub

    ▼M1

    b) 

    rośliny te były uprawiane przez okres co najmniej dwóch lat przed wywozem — lub w przypadku roślin młodszych niż dwa lata były stale uprawiane — w miejscu produkcji określonym jako wolne od organizmu Anoplophora chinensis (Forster) zgodnie z międzynarodowymi normami dla środków fitosanitarnych:

    ▼B

    (i) 

    które jest zarejestrowane i kontrolowane przez krajową organizację ochrony roślin Chin; oraz

    (ii) 

    które było przynajmniej dwa razy w roku poddawane urzędowym kontrolom pod kątem jakichkolwiek oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), przeprowadzanym w odpowiednim czasie, i zostało na podstawie tych badań uznane za wolne od tego organizmu; oraz

    (iii) 

    w którym rośliny te były uprawiane na terenie:

    — 
    całkowicie fizycznie zabezpieczonym przed wprowadzeniem organizmu Anoplophora chinensis (Forster), lub
    — 
    na którym stosowane są odpowiednie procedury zabezpieczające i który jest otoczony strefą buforową o promieniu co najmniej dwóch kilometrów, w której przeprowadza się corocznie w odpowiednim czasie urzędowe kontrole pod kątem występowania lub oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster). W przypadku stwierdzenia oznak występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster) podejmuje się niezwłocznie środki zwalczania w celu uwolnienia strefy buforowej od tego szkodnika; oraz
    (iv) 

    w którym bezpośrednio przed wywozem przesyłek rośliny były poddawane drobiazgowej kontroli urzędowej, łącznie z niszczącymi metodami pobierania próbek z każdej partii, pod kątem występowania organizmu Anoplophora chinensis (Forster), w szczególności na korzeniach i łodygach roślin.

    Wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności; lub

    c) 

    rośliny te wyhodowano z podkładek, które spełniają wymogi, o których mowa w lit. b), z wszczepionymi zrazami, które spełniają następujące wymagania:

    (i) 

    w chwili wywozu średnica wszczepionych zrazów w najgrubszym miejscu nie przekracza 1 cm;

    (ii) 

    szczepione rośliny zostały poddane kontroli zgodnie z lit. b) ppkt (iv);

    d) 

    numer rejestracyjny miejsca produkcji.

    2. Określone rośliny przywożone zgodnie z pkt 1 poddaje się drobiazgowej kontroli w miejscu wprowadzenia lub przeznaczenia określonym zgodnie z dyrektywą 2004/103/WE. Stosowane metody kontroli, łącznie z niszczącymi metodami pobierania próbek z każdej partii, zapewniają wykrycie wszelkich oznak występowania określonego organizmu, w szczególności na korzeniach i łodygach roślin. Wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności.

    Niszczące metody pobierania próbek, o których mowa w pkt 1, przeprowadza się na poziomie wyznaczonym w poniższej tabeli:



    Liczba roślin w partii

    Poziom niszczącej metody pobierania próbek (liczba roślin przeznaczonych do ścięcia)

    1–4 500

    10 % wielkości partii

    > 4 500

    450

    2.    Warunki przemieszczania

    ▼M1

    1. Określone rośliny pochodzące ( 2 ) z wyznaczonych obszarów w Unii można przemieszczać w obrębie Unii jedynie, jeśli towarzyszy im paszport roślin przygotowany i wydany zgodnie z dyrektywą Komisji 92/105/EWG ( 3 ) oraz jeśli były uprawiane przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających przemieszczenie — lub w przypadku roślin młodszych niż dwa lata były stale uprawiane — w miejscu produkcji:

    ▼B

    (i) 

    zarejestrowanym zgodnie z dyrektywą Komisji 92/90/EWG ( 4 ); oraz

    (ii) 

    które było przynajmniej dwa razy w roku poddawane drobiazgowym kontrolom urzędowym pod kątem jakichkolwiek oznak występowania określonego organizmu, przeprowadzanym w odpowiednim czasie, i zostało na podstawie tych badań uznane za wolne od określonego organizmu; w stosownych przypadkach kontrola ta obejmuje niszczące metody pobierania próbek z korzeni i łodyg roślin; wielkość próbki pobranej do kontroli powinna umożliwiać przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy 99 % poziomie ufności; oraz

    (iii) 

    które znajduje się na wyznaczonym obszarze, gdzie rośliny te były uprawiane na terenie:

    — 
    całkowicie fizycznie zabezpieczonym przeciwko wprowadzeniu określonego organizmu, lub
    — 
    na którym stosuje się odpowiednie procedury zabezpieczające lub na którym w odniesieniu do każdej partii określonych roślin przed ich przemieszczeniem stosuje się niszczące metody pobierania próbek na poziomie wyznaczonym w tabeli w części 1B) pkt 2 oraz, w każdym przypadku, które jest corocznie poddawane urzędowym kontrolom pod kątem występowania lub oznak występowania określonego organizmu, przeprowadzanym w odpowiednim czasie w promieniu co najmniej jednego kilometra wokół tego miejsca, i zostało na podstawie tych badań uznane za wolne od określonego organizmu lub oznak jego występowania.

    Podkładki, które spełniają wymogi pkt 1, mogą być szczepione zrazami, które nie były uprawiane w tych warunkach, ale których średnica w najgrubszym miejscu nie przekracza 1 cm.

    2 Określone rośliny, które nie pochodzą ( 5 ) z wyznaczonych obszarów, ale zostały wprowadzone do miejsca produkcji na takich obszarach, mogą być przemieszczane na terytorium Unii, pod warunkiem że takie miejsce produkcji spełnia wymogi określone w pkt 1 ppkt (iii) i tylko wtedy, gdy rośliny posiadają paszport roślin przygotowany i wydany zgodnie z dyrektywą 92/105/EWG.

    3. Określone rośliny przywożone z państw trzecich, co do których wiadomo, że występuje w nich określony organizm, zgodnie z częścią 1, można przemieszczać w Unii jedynie, jeśli posiadają paszport roślin, o którym mowa w pkt 1.

    ▼M2 —————



    ( 1 ) Dz.U. L 313 z 12.10.2004, s. 16.

    ( 2 ) Glosariusz terminologii fitosanitarnej – norma referencyjna ISPM nr 5 i świadectwa fitosanitarne – norma referencyjna ISPM nr 12 sekretariatu Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin, Rzym.

    ( 3 ) Dz.U. L 4 z 8.1.1993, s. 22.

    ( 4 ) Dz.U. L 344 z 26.11.1992, s. 38.

    ( 5 ) Glosariusz terminologii fitosanitarnej – norma referencyjna ISPM nr 5 i świadectwa fitosanitarne – norma referencyjna ISPM nr 12 sekretariatu Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin, Rzym.

    Top