Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 01995R2898-19970304

Consolidated text: Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2898/95 z dnia 15 grudnia 1995 r. dotyczące weryfikacji zgodności z normami jakości bananów

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1995/2898/1997-03-04

1995R2898 — PL — 04.03.1997 — 003.001


Dokument ten służy wyłącznie do celów dokumentacyjnych i instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego zawartość

►B

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2898/95

z dnia 15 grudnia 1995 r.

dotyczące weryfikacji zgodności z normami jakości bananów

(Dz.U. L 304, 16.12.1995, p.17)

zmienione przez:

 

 

Dziennik Urzędowy

  No

page

date

►M1

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 465/96 z dnia 14 marca 1996 r.

  L 65

5

15.3.1996

 M2

COMMISSION REGULATION (EC) No 1135/96 of 24 June 1996 (*)

  L 150

38

25.6.1996

 M3

COMMISSION REGULATION (EC) No 386/97 of 28 February 1997 (*)

  L 60

53

1.3.1997



(*)

Akt ten nie został nigdy opublikowany w języku polskim.




▼B

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2898/95

z dnia 15 grudnia 1995 r.

dotyczące weryfikacji zgodności z normami jakości bananów



KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Komisji (EWG) nr 404/93 z dnia 13 lutego 1993 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku bananów ( 1 ), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 3290/94 ( 2 ), w szczególności jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z art. 2–4 rozporządzenia (WE) nr 404/93, rozporządzenie Komisji (WE) nr 2257/94 ( 3 ) ustanawia normy jakości bananów, które mają być dostarczane konsumentom w stanie świeżym; te normy jakości stosuje się do bananów przywożonych z państw trzecich na etapie wprowadzania do swobodnego obrotu, do bananów pochodzących ze Wspólnoty na etapie pierwszego wyładunku we wspólnotowym porcie oraz do świeżych bananów dostarczanych konsumentom w regionie produkcyjnym na etapie opuszczenia pakowalni;

należy przyjąć środki w celu zapewnienia jednolitego stosowania zasad, w szczególności dotyczących kontroli zgodności;

uwzględniając dużą nietrwałość produktu i praktyki handlowe oraz procedury kontroli stosowane w handlu, należy przyjąć, że kontrole zgodności zasadniczo należy przeprowadzać na etapie, do którego stosuje się normy ustanowione w art. 1 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 2257/94;

produkt, który przejdzie kontrolę na tym etapie jest uznawany za zgodny z normami; ocena ta powinna pozostawać bez uszczerbku dla niezapowiedzianych kontroli przeprowadzanych na kolejnych etapach, aż do etapu dojrzewalni;

kontrola zgodności nie musi być systematyczna, ale powinna być wyrywkowa i polegać na ocenie ogólnej próbki pobranej wyrywkowo z partii wybranej do kontroli przez właściwy organ i uznanej za reprezentatywną dla tej partii; w tym celu, w świetle praktyki i doświadczeń nabytych w tym sektorze, powinny być stosowane odpowiednie przepisy rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2251/92 z dnia 29 lipca 1992 r. w sprawie kontroli jakości świeżych owoców i warzyw ( 4 ), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 3148/94 ( 5 );

w handlu bananami istnieje duża konkurencja; zainteresowane podmioty gospodarcze same wprowadziły rygorystyczne kontrole; w związku z tym kontrole nie powinny być przeprowadzane na etapie dotyczącym podmiotów gospodarczych, które przedstawiają odpowiednie gwarancje w odniesieniu do personelu i do urządzeń technicznych oraz które mogą zagwarantować, że banany, które wprowadzają one na wspólnotowy rynek, spełniają wspólnotowe normy; wyłączenia takie muszą być przyznawane przez Państwo Członkowskie, na terytorium którego taka kontrola w zasadzie powinna być przeprowadzana; wyłączenia takie należy cofnąć w przypadku, gdy normy i odpowiadające im warunki nie są spełniane;

w celu przeprowadzenia kontroli zainteresowane podmioty gospodarcze muszą dostarczyć informacje do właściwych agencji;

świadectwo zgodności wydawane po zakończeniu kontroli nie powinno stanowić dokumentu towarzyszącego bananom do ostatniego etapu obrotu, lecz powinno być dowodem spełniania przez banany wspólnotowych norm do etapu wejścia do dojrzewalni i zgodnie z zakresem tych norm, okazywanym na każde żądanie właściwych władz; ponadto należy podkreślić, że banany nie spełniające norm ustanowionych w rozporządzeniu (WE) nr 2257/94 nie mogą być przeznaczone do spożycia w stanie świeżym we Wspólnocie;

Komitet Zarządzający ds. Bananów nie wydał opinii w terminie ustalonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:



Artykuł 1

Państwa Członkowskie przeprowadzają kontrole zgodnie z niniejszym rozporządzeniem w celu weryfikacji, czy banany objęte kodem CN ex08 03, przeznaczone do dostawy konsumentom w stanie świeżym, spełniają normy jakości ustanowione w rozporządzeniu (WE) nr 2257/94.

Artykuł 2

Banany produkowane we Wspólnocie podlegają kontroli zgodności ze wspólnotowymi normami jakości przed załadunkiem na środek transportu w celu wprowadzenia do obrotu w stanie świeżym. Takie kontrole mogą być przeprowadzane w pakowalni.

Banany, które są wprowadzane do obrotu poza regionem ich produkcji, podlegają niezapowiedzianym kontrolom w momencie, gdy są po raz pierwszy wyładowywane w jakimkolwiek miejscu we Wspólnocie.

Kontrole, określone w akapicie poprzednim, przeprowadza się z zastrzeżeniem zastosowania przepisów art. 7.

Artykuł 3

Przed wprowadzeniem do swobodnego obrotu banany przywożone z państw trzecich podlegają kontrolom zgodności ze wspólnotowymi normami jakości w Państwie Członkowskim pierwszego wyładunku we Wspólnocie, z zastrzeżeniem zastosowania przepisów art. 7.

Artykuł 4

1.  Weryfikację zgodności przeprowadza się zgodnie z art. 2 i 3 rozporządzenia (EWG) nr 2251/92, z wyjątkiem art. 3. ust. 7.

2.  W przypadku produktów, których zgodności, z powodów technicznych, nie można sprawdzić przy pierwszym wyładunku we Wspólnocie, kontrole przeprowadza się w późniejszym terminie, najpóźniej po dostarczeniu do dojrzewalni i w każdym przypadku w odniesieniu do produktów przywożonych z państw trzecich, przed wprowadzeniem do swobodnego obrotu.

3.  Po zakończeniu kontroli zgodności wydawane jest świadectwo sporządzone zgodnie z załącznikiem I dla towarów, których zgodność z normami została ustalona.

Świadectwo kontroli wydane dla bananów pochodzących z państw trzecich okazuje się władzom celnym w celu wprowadzenia tych produktów do swobodnego obrotu we Wspólnocie.

4.  W przypadku niezgodności stosuje się art. 3 ust. 9 i następne rozporządzenie (EWG) nr 2251/92.

5.  W przypadku gdy właściwe władze nie dokonały kontroli niektórych towarów, umieszczają one swoją pieczęć na powiadomieniu przewidzianym w art. 5 lub, w przypadku niedopełnienia tego obowiązku, w odniesieniu do produktów przywożonych, informują należycie organy celne za pomocą innych odpowiednich środków.

6.  Podmioty gospodarcze zapewniają wszystkie niezbędne urządzenia wymagane przez właściwą agencję do przeprowadzania kontroli, stosownie do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 5

Zainteresowany podmiot gospodarczy lub jego przedstawiciel, którzy nie kwalifikują się do skorzystania z wyłączenia przewidzianego w art. 7, dostarczają w odpowiednim czasie właściwej agencji wszelkich informacji niezbędnych do identyfikacji partii oraz szczegółowych informacji o miejscu i dacie pakowania oraz wysyłania bananów zebranych we Wspólnocie, planowanym miejscu i dacie wyładunku we Wspólnocie bananów pochodzących z państw trzecich lub ze wspólnotowych regionów produkcji oraz o dostawach do dojrzewalni bananów, które nie mogą być sprawdzone przy ich pierwszym wyładunku we Wspólnocie.

Artykuł 6

1.  Kontrole zgodności przeprowadzane są przez wydziały lub agencje wyznaczone przez właściwe władze krajowe. Agencje muszą dawać odpowiednie gwarancje przeprowadzenia takich kontroli, w szczególności w odniesieniu do wyposażenia, szkolenia oraz doświadczenia.

2.  Właściwe władze krajowe mogą przekazać odpowiedzialność za przeprowadzenie kontroli zatwierdzonym w tym celu organizacjom prywatnym, które:

a) posiadają inspektorów, którzy ukończyli kurs szkoleniowy uznawany przez właściwy organ;

b) posiadają wyposażenie i urządzenia niezbędne do przeprowadzania weryfikacji i analiz wymaganych do kontroli; oraz

c) posiadają odpowiednie urządzenia do przekazywania informacji.

3.  Właściwe władze sprawdzają okresowo wykonanie i skuteczność kontroli. Cofają zatwierdzenie, w przypadku gdy wykryją nieprawidłowości, które mogą wpływać na prawidłowe przeprowadzanie kontroli lub w przypadku, gdy wymogi nie są już spełniane.

Artykuł 7

1.  Podmioty gospodarcze wprowadzające do obrotu banany zebrane we Wspólnocie lub banany przywożone z państw trzecich nie podlegają kontrolom zgodności z normami jakości na etapach określonych w art. 2 i 3, w przypadku gdy:

a) posiadają personel doświadczony w zakresie norm jakości i urządzenia techniczne do przeprowadzania kontroli;

b) prowadzą rejestr wykonywanych działań; oraz

c) dają gwarancje, że jakość bananów, które wprowadzają do obrotu, jest zgodna z normami wspólnotowymi.

Podmioty gospodarcze wyłączone z kontroli otrzymują świadectwo o wyłączeniu, zgodne ze wzorem przedstawionym w załączniku II.

2.  Wyłączenie z kontroli przyznawane jest na wniosek zainteresowanego podmiotu gospodarczego przez wydziały kontroli lub agencje wyznaczone przez właściwe władze Państwa Członkowskiego produkcji dla bananów wprowadzanych do obrotu we wspólnotowym regionie produkcyjnym lub przez władze Państwa Członkowskiego miejsca wyładunku dla wspólnotowych bananów wprowadzanych do obrotu w innych regionach Wspólnoty oraz dla bananów przywożonych z państw trzecich. Wyłączenia spod kontroli przyznawane są najdłużej na okres trzech lat i są odnawialne. Wyłączenie takie stosuje się do całego rynku wspólnotowego dla produktów wyładowywanych w Państwie Członkowskim, które przyznało wyłączenie.

Wymienione wydziały i agencje cofają wyłączenie w przypadku, gdy wykryją nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na zgodność bananów z normami lub w przypadku, gdy warunki ustalone w ust. 1 nie są już spełniane. Cofnięcie jest czasowe lub stałe, odpowiednio do znaczenia wykrytych naruszeń.

Państwa Członkowskie sporządzają rejestr podmiotów gospodarczych wyłączonych spod kontroli, przyznają im numer rejestracyjny oraz podejmują odpowiednie kroki w celu rozpowszechnienia takich informacji.

3.  Właściwe wydziały lub agencje Państw Członkowskich weryfikują okresowo jakość bananów wprowadzanych przez podmioty gospodarcze, określone w ust. 1, oraz przestrzeganie określonych tam warunków. Wyłączone podmioty gospodarcze zapewniają również wszystkie urządzenia wymagane do przeprowadzenia takich weryfikacji.

Powiadamiają one Komisję o liście podmiotów gospodarczych, którym przyznano wyłączenie, przewidzianej w niniejszym artykule, oraz o każdym cofniętym wyłączeniu.

Artykuł 8

Niniejsze rozporządzenie stosuje się bez uszczerbku dla niezapowiedzianych kontroli na miejscu, przeprowadzanych w kolejnych etapach aż do etapu dojrzewalni.

Artykuł 9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ►M1  1 lipca 1996 r. ◄

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.




ZAŁĄCZNIK I

image




ZAŁĄCZNIK II

Świadectwo wyłączenia spod weryfikacji zgodności z normami jakości bananów

image



( 1 ) Dz.U. L 47 z 25.2.1993, str. 1.

( 2 ) Dz.U. L 349 z 31.12.1994, str. 105.

( 3 ) Dz.U. L 245 z 20.9.1994, str. 6.

( 4 ) Dz.U. L 219 z 4.8.1992, str. 9.

( 5 ) Dz.U. L 332 z 22.12.1994, str. 28.

Top