This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62003CJ0468
Streszczenie wyroku
Streszczenie wyroku
1. Wspólna Taryfa Celna – Wartość celna – Wartość transakcyjna – Ustalenie – Prowizja od zakupu nieodliczona od zadeklarowanej wartości i niewyodrębniona w zgłoszeniu przywozowym z ceny sprzedaży towarów – Włączenie
(rozporządzenie Rady nr 2913/92, art. 29, 32 i 33)
2. Unia celna – Zgłoszenia celne – Kontrola po zwolnieniu towarów – Wniosek o rewizję – Obowiązki organów celnych – Błędne zawarcie prowizji od zakupu w zadeklarowanej wartości celnej – Zwrot należności celnych od tej prowizji
(rozporządzenie Rady nr 2913/92, art. 78 i 236)
1. Artykuły 29, 32 i 33 rozporządzenia nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny należy interpretować w ten sposób, że prowizję od zakupu, która jest zawarta w zadeklarowanej wartości celnej i nie jest wyodrębniona w zgłoszeniu przywozowym z ceny sprzedaży towarów należy uznać za część wartości transakcyjnej w rozumieniu art. 29 tego kodeksu celnego, która może w związku z tym zostać obłożona cłem.
(por. pkt 38 oraz pkt 1 sentencji)
2. Artykuły 78 i 236 rozporządzenia nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny należy interpretować w ten sposób, że po zwolnieniu towarów organy celne, do których wpłynął przedstawiony przez zgłaszającego wniosek o rewizję zgłoszenia celnego dotyczącego tych towarów, są zobowiązane − z zastrzeżeniem możliwości wniesienia skargi do sądu − albo oddalić wniosek zgłaszającego w drodze decyzji z uzasadnieniem, na przykład, jeżeli weryfikowane elementy zgłoszenia wymagają przeprowadzenia kontroli fizycznej, a w związku ze zwolnieniem towarów niemożliwe jest ich ponowne przedstawienie organom celnym, albo dokonać żądanej rewizji, jeżeli niezbędna weryfikacja nie wymaga przedstawienia towarów, na przykład gdy wniosek o rewizję dotyczy jedynie zbadania dokumentacji księgowej lub kontraktowej.
Zgodnie z art. 78 ust. 3 kodeksu celnego, jeśli z dokonanej rewizji zgłoszenia wynika, że przepisy regulujące właściwą procedurę celną zostały zastosowane w oparciu o „nieprawidłowe lub niekompletne dane”, które to pojęcie obejmuje zarówno pomyłki lub braki rzeczowe, jak i błędy w interpretacji stosownych przepisów, takie jak błędne zawarcie prowizji od zakupu w zadeklarowanej wartości celnej, organy celne podejmują niezbędne działania w celu uregulowania sytuacji, biorąc pod uwagę nowe dane, którymi dysponują. Jeżeli ostatecznie okaże się, że należności przywozowe uiszczone przez zgłaszającego przekraczają kwotę prawnie należną w chwili ich zapłaty, działanie niezbędne w celu uregulowania sytuacji może polegać jedynie na zwrocie należności celnych od tej prowizji. Zwrotu tego dokonuje się zgodnie z art. 236 kodeksu celnego, jeżeli spełnione zostaną wskazane tam przesłanki, w szczególności brak świadomego działania zgłaszającego oraz zachowanie terminu, co do zasady trzyletniego, na złożenie wniosku o zwrot.
(por. pkt 48, 49, 51–54, 63, 70, 71 oraz pkt 2 sentencji)