This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62015TJ0583
Wyrok Sądu (druga izba) z dnia 8 czerwca 2016 r.
Monster Energy Company przeciwko Urzędowi Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.
Znak towarowy Unii Europejskiej – Zgłoszenie graficznego unijnego znaku towarowego przedstawiającego symbol pokoju – Wniosek o przywrócenie stanu poprzedniego – Niedochowanie terminu do wniesienia skargi do Sądu.
Sprawa T-583/15.
Wyrok Sądu (druga izba) z dnia 8 czerwca 2016 r.
Monster Energy Company przeciwko Urzędowi Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.
Znak towarowy Unii Europejskiej – Zgłoszenie graficznego unijnego znaku towarowego przedstawiającego symbol pokoju – Wniosek o przywrócenie stanu poprzedniego – Niedochowanie terminu do wniesienia skargi do Sądu.
Sprawa T-583/15.
Court reports – general
Sprawa T‑583/15
Monster Energy Company
przeciwko
Urzędowi Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO)
„Znak towarowy Unii Europejskiej — Zgłoszenie graficznego unijnego znaku towarowego przedstawiającego symbol pokoju — Wniosek o przywrócenie stanu poprzedniego — Niedochowanie terminu do wniesienia skargi do Sądu”
Streszczenie – wyrok Sądu (druga izba) z dnia 8 czerwca 2016 r.
Znak towarowy Unii Europejskiej – Procedura – Uzasadnienie decyzji
(art. 296 TFUE; rozporządzenie Rady nr 207/2009, art. 75 zdanie pierwsze)
Skarga o stwierdzenie nieważności – Przesłanki dopuszczalności – Właściwość sądu Unii – Badanie z urzędu
(art. 256 TFUE, 263 TFUE)
Znak towarowy Unii Europejskiej – Postępowanie odwoławcze – Skarga do sądu Unii – Wniesienie po terminie skargi na decyzję izby odwoławczej – Dopuszczenie wniosku o przywrócenie stanu poprzedniego – Brak
(art. 263 TFUE; statut Trybunału Sprawiedliwości, art. 45 akapit drugi)
Zobacz tekst orzeczenia.
(por. pkt 33)
Postanowienia art. 256 TFUE i 263 TFUE przewidują, że Sąd kontroluje zgodność z prawem aktów wydawanych przez organy lub jednostki organizacyjne Unii zmierzające do wywołania skutków prawnych wobec osób trzecich, pod warunkiem że dochowane zostaną przesłanki dopuszczalności, zgodnie z którymi skargi muszą w szczególności być wnoszone w terminie dwóch miesięcy – w zależności od przypadku – od opublikowania aktu, od jego doręczenia stronie skarżącej lub, w przypadku braku tego doręczenia, od dnia, w którym strona skarżąca powzięła o nim wiadomość. Dopuszczalność stanowi zaś jeden z elementów oceny skargi należącej do kompetencji sądu, tym bardziej że sąd musi zbadać tę dopuszczalność z urzędu.
(por. pkt 42)
W sytuacji gdy skarga wnoszona do Sądu na decyzję izby odwoławczej EUIPO może zostać uznana przez sąd za wniesioną po terminie, zastosowanie znajduje nie art. 81 rozporządzenia nr 207/2009 w sprawie znaku towarowego Unii dotyczący restitutio in integrum, ale postanowienia, które stosują się do sądu, czyli art. 263 TFUE i art. 45 akapit drugi statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym „upływ terminu nie narusza uprawnień, jeśli strona dowiedzie zaistnienia nieprzewidywalnych okoliczności lub siły wyższej”.
Postępowanie sądowe nie dzieli się zresztą od samego początku na dwie części, jak to przewidziano w art. 81 rozporządzenia nr 207/2009, czyli na z jednej strony złożenie skargi, a z drugiej strony wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie stanu poprzedniego, co do którego sąd wypowie się odrębnie, aby ocenić dopuszczalność skargi pod względem dochowania terminu do jej wniesienia. Dopuszczalność jest bowiem badana co do zasady w ramach jednego postępowania wszczętego w następstwie wniesienia skargi, i tylko w przypadku gdy przed sądem zostanie podniesiony zarzut niedopuszczalności wymagający od niego orzeczenia w tym względzie bez przeprowadzania oceny co do istoty lub kiedy sąd ten z urzędu rozpatruje bezwzględną przeszkodę procesową, może on rozstrzygnąć kwestię dopuszczalności w drodze odrębnej decyzji, a następnie orzec co do istoty, jeżeli mimo wszystko uzna skargę za dopuszczalną.
(por. pkt 45, 46)