This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62013CJ0161
Streszczenie wyroku
Streszczenie wyroku
Sprawa C‑161/13
Idrodinamica Spurgo Velox srl i in.
przeciwko
Acquedotto Pugliese SpA
(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunale amministrativo regionale per la Puglia)
„Zamówienia publiczne — Gospodarka wodna — Dyrektywa 92/13/EWG — Skuteczne i szybkie procedury odwoławcze — Termin do wniesienia skargi — Data rozpoczęcia biegu tych terminów”
Streszczenie – wyrok Trybunału (piąta izba) z dnia 8 maja 2014 r.
Pytania prejudycjalne — Dopuszczalność — Przesłanki — Pytania mające związek ze stanem faktycznym lub przedmiotem sporu
(art. 267 TFUE)
Zbliżanie ustawodawstw — Procedura udzielania zamówień publicznych w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji — Dyrektywa 92/13 — Termin do wniesienia skargi — Skarga na decyzję o udzieleniu zamówienia — Przyjęcie przez instytucję zamawiającą drugiej decyzji poprzedzającej podpisanie umowy i mogącej mieć wpływ na pierwszą decyzję — Rozpoczęcie biegu terminu — Data zawiadomienia lub w jego braku data zapoznania się z drugą decyzją
(dyrektywa Rady 92/13, zmieniona dyrektywą 2007/66, art. 1 ust. 1, 3, art. 2a ust. 2)
Zobacz tekst orzeczenia.
(por. pkt 29–31)
Artykuł 1 ust. 1 i 3 oraz art. 2a ust. 2 akapit ostatni dyrektywy 92/13 koordynującej przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne odnoszące się do stosowania przepisów wspólnotowych w procedurach zamówień publicznych podmiotów działających w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji, zmienionej dyrektywą 2007/66, należy interpretować w ten sposób, że termin na wniesienie skargi o stwierdzenie nieważności decyzji o udzieleniu zamówienia powinien biec od nowa, w sytuacji gdy podmiot zamawiający przyjął nową decyzję, po przyjęciu tej decyzji o udzieleniu zamówienia, lecz przed podpisaniem umowy, mogącą mieć wpływ na zgodność z prawem rzeczonej decyzji o udzieleniu zamówienia. Bieg tego terminu rozpoczyna się od chwili zawiadomienia oferentów o późniejszej decyzji lub w jego braku – od chwili, w której zapoznali się oni z tą decyzją.
Natomiast, w sytuacji gdy oferent po upływie terminu na wniesienie środka odwoławczego przewidzianego w przepisach krajowych dowiaduje się o uchybieniu, które miałoby zostać popełnione przed przyjęciem decyzji o udzieleniu zamówienia, prawo wniesienia środka odwoławczego od tej decyzji przysługuje mu wyłącznie w tym terminie, chyba że wyraźny przepis prawa krajowego gwarantuje takie prawo zgodnie z prawem Unii.
(por. pkt 47, 48; sentencja)