This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62012FJ0125
Streszczenie wyroku
Streszczenie wyroku
WYROK SĄDU DO SPRAW SŁUŻBY PUBLICZNEJ UNII EUROPEJSKIEJ (trzecia izba)
z dnia 11 grudnia 2013 r.
Alvaro Sesma Merino
przeciwko
Urzędowi Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (OHIM)
„Służba publiczna — Urzędnicy — Sprawozdanie z oceny — Cele 2011/2012 — Akt niewywołujący niekorzystnych skutków — Skarga niedopuszczalna”
Przedmiot:
Skarga wniesiona na podstawie art. 270 TFUE, w której A. Sesma Merino żąda stwierdzenia nieważności celów wyznaczonych mu przez Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (OHIM) na okres od dnia 1 października 2011 r. do dnia 30 września 2012 r. oraz zasądzenia od OHIM‑u na swoją rzecz odszkodowania i zadośćuczynienia odpowiedniej wysokości, której ocenę pozostawia do decyzji Sądu.
Orzeczenie:
Skarga zostaje odrzucona. A. Sesma Merino pokrywa własne koszty i zostaje obciążony kosztami poniesionymi przez Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory).
Streszczenie
Skargi urzędników – Akt niekorzystny – Pojęcie – Czynność przygotowawcza – Formalne wyznaczenie celów na następny rok przy sporządzaniu sprawozdania z oceny – Wyłączenie
(regulamin pracowniczy, art. 90 ust. 2)
Decyzja, którą stanowi ostateczne sprawozdanie z oceny stanowi akt niekorzystny wtedy, gdy oceniany urzędnik lub pracownik uważa, że jego ocena jest niezgodna z prawem z uwagi na nieuzasadnione niekorzystne opinie. Decyzja tego rodzaju może wpłynąć na sytuację administracyjną i karierę zawodową danego urzędnika lub pracownika, jako że może ona mieć negatywny wpływ na jego perspektywy zawodowe. W konsekwencji zainteresowany powinien mieć możliwość skutecznego przedstawienia swego punktu widzenia w kwestii obciążających go okoliczności uwzględnionych dla uzasadnienia wyżej wspomnianej decyzji.
Natomiast ustalenie celów na następny rok stanowi zasadniczy element przy ocenie wyników pracy urzędnika lub pracownika w kolejnym roku i sporządzeniu sprawozdania z jego oceny dotyczącego tych celów. Zatem w ramach postępowania w sprawie oceny osiągnięć to dopiero w chwili sporządzania sprawozdania z oceny za okres, na który wyznaczono te cele, ustalająca je decyzja może wywołać skutki prawne mogące wpłynąć na interesy urzędnika lub pracownika, zmieniając w istotny sposób jego sytuację prawną, skoro dopiero wtedy administracja może zająć ostatecznie stanowisko na temat osiągnięcia celów wyznaczonych na ten okres oraz wyciągnąć z tego ewentualnie konsekwencje w ocenie wyników pracy skarżącego w jego sprawozdaniu.
Wynika z tego, że wyznaczenie celów stanowi jedynie akt przygotowawczy, który poprzedza podjęcie ostatecznej decyzji wydawanej w następnym postępowaniu w sprawie oceny i jest w tym celu niezbędny.
(zob. pkt 24–26, 31)
Odesłanie:
Sąd Pierwszej Instancji: sprawa T‑157/04 De Bry przeciwko Komisji, 12 lipca 2005 r., pkt 81
Sąd do spraw Służby Publicznej: sprawa F‑71/08 N przeciwko Parlamentowi, 10 listopada 2009 r., pkt 51