This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62008CJ0441
Streszczenie wyroku
Streszczenie wyroku
Sprawa C-441/08
Elektrownia Pątnów II sp. z o.o.
przeciwko
Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu
(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Naczelny Sąd Administracyjny)
„Podatki pośrednie od gromadzenia kapitału — Pożyczki zaciągnięte przez spółkę kapitałową przed akcesją państwa członkowskiego do Unii Europejskiej — Opodatkowanie podatkiem kapitałowym na mocy prawa krajowego — Konwersja pożyczek na udziały po akcesji państwa członkowskiego do Unii Europejskiej — Podatek kapitałowy od tej czynności podwyższenia kapitału zakładowego — Natychmiastowe stosowanie nowej regulacji”
Wyrok Trybunału (szósta izba) z dnia 12 listopada 2009 r. I ‐ 10801
Streszczenie wyroku
Postanowienia podatkowe – Harmonizacja ustawodawstw – Podatki pośrednie od gromadzenia kapitału – Podatek kapitałowy pobierany od spółek kapitałowych
(dyrektywa Rady 69/335, art. 5 ust. 3 tiret drugie)
Artykuł 5 ust. 3 tiret drugie dyrektywy 69/335 dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, w brzmieniu zmienionym Aktem dotyczącym warunków przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej, wymaga, aby przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem kapitałowym podwyższenia kapitału spółki w drodze konwersji pożyczek zaciągniętych przez tę spółkę przed przystąpieniem państwa członkowskiego do Unii Europejskiej dnia 1 maja 2004 r. na udziały, w sytuacji gdy konwersja miała miejsce po przystąpieniu, uwzględniać wcześniejsze opodatkowanie tych pożyczek na podstawie obowiązującego wówczas ustawodawstwa krajowego.
W istocie wprowadzenie do prawa państwa członkowskiego regulacji zakazującej ponownego opodatkowania tych samych kwot z tytułu włączenia ich do kapitału zakładowego nie może być traktowane jako zakwestionowanie dokonanego już opodatkowania, czyli tym samym jako środek retroaktywny. Jedynym celem oraz jednym zakresem powyższej regulacji jest uniemożliwienie podwójnego opodatkowania tej samej podstawy opodatkowania. Regulacja ta znajduje zastosowanie od chwili jej wejścia w życie zarówno do pożyczek już zaciągniętych przed przystąpieniem państwa członkowskiego do Unii Europejskiej, a więc przed wejściem w życie powyższej regulacji w porządku prawnym owego państwa członkowskiego, zamienionych następnie na udziały po akcesji, jak i do pożyczek zaciągniętych po przystąpieniu.
W konsekwencji art. 5 ust. 3 tiret drugie dyrektywy 69/335 stanowi jedynie nową regulację, która ma natychmiastowe zastosowanie do objętych jej zakresem czynności dokonanych po wejściu w życie tej dyrektywy w państwie członkowskim i nie stosuje się z mocą wsteczną do okoliczności faktycznych poprzedzających akcesję tego państwa członkowskiego.
(por. pkt 36–38, 40, 42; sentencja)