This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62007CJ0142
Streszczenie wyroku
Streszczenie wyroku
Sprawa C-142/07
Ecologistas en Acción-CODA
przeciwko
Ayuntamiento de Madrid
(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Juzgado de lo Contencioso-Administrativo no 22 de Madrid)
„Dyrektywy 85/337/EWG i 97/11/WE — Ocena skutków wywieranych przez przedsięwzięcia na środowisko naturalne — Roboty polegające na przebudowie i ulepszeniu dróg miejskich — Obowiązek oceny”
Opinia rzecznika generalnego J. Kokott przedstawiona w dniu 30 kwietnia 2008 r. I - 6100
Wyrok Trybunału (trzecia izba) z dnia 25 lipca 2008 r. I - 6117
Streszczenie wyroku
Środowisko naturalne – Ocena skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia na środowisko naturalne – Dyrektywa 85/337
(dyrektywa Rady 85/337, zmieniona dyrektywą 97/11, art. 2 ust. 1, art. 4 ust. 2)
Środowisko naturalne – Ocena skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia na środowisko naturalne – Dyrektywa 85/337
(dyrektywa Rady 85/337, zmieniona dyrektywą 97/11, art. 2 ust. 1, załącznik I, pkt 7 lit. b), c), załącznik II, pkt 10 lit. e), pkt 13 tiret pierwsze)
Jeżeli, jak art. 4 ust. 2 dyrektywy 85/337 w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne, ten sam przepis tej dyrektywy, zmienionej dyrektywą 97/11, przyznaje państwom członkowskim zakres uznania w celu ustalenia, czy przedsięwzięcie należące do kategorii wymienionych w załączniku II do tej ostatniej powinno podlegać ocenie wpływu na środowisko, to granice tej swobody uznania wyznacza wskazany w art. 2 ust. 1 wspomnianej zmienionej dyrektywy obowiązek poddania ocenie skutków przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko naturalne między innymi z powodu ich charakteru, rozmiarów lub lokalizacji. W ramach wykonywania zakresu uznania państwa członkowskie powinny uwzględniać każde z tych kryteriów w celu ustalenia, czy przedsięwzięcia mogą oddziaływać na środowisko.
W tym względzie zmieniona dyrektywa, w taki sam sposób jak dyrektywa 85/337, nawiązuje do ogólnej oceny wpływu przedsięwzięć lub ich zmiany na środowisko. Sprzeczne i zawężające w stosunku do tego podejścia byłoby uwzględnienie w zakresie oceny skutków wywieranych na środowisko naturalne przez przedsięwzięcie lub jego zmianę jedynie bezpośrednich skutków planowanych robót jako takich, z pominięciem skutków wywieranych na środowisko naturalne, które mogą wynikać z użytkowania i eksploatacji systemów będących rezultatem tych robót.
(por. pkt 38, 39)
Dyrektywę 85/337 w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne, zmienioną dyrektywą 97/11, należy interpretować w ten sposób, że przewiduje ona ocenę wpływu na środowisko przedsięwzięć przebudowy i ulepszenia dróg miejskich, niezależnie od tego, czy chodzi o przedsięwzięcia określone w załączniku I pkt 7 lit. b) lub c) tej dyrektywy, czy o przedsięwzięcia określone w załączniku II pkt 10 lit. e) lub pkt 13) tiret pierwsze tej dyrektywy, które z powodu ich charakteru, rozmiarów lub lokalizacji i w danym przypadku z uwzględnieniem ich współoddziaływania z innymi przedsięwzięciami mogą znacząco oddziaływać na środowisko naturalne.
W istocie, ponieważ zakres stosowania dyrektywy 85/337 oraz zmienionej dyrektywy jest bardzo szeroki, sprzeczne z celem zmienionej dyrektywy byłoby wyłączenie z zakresu jej stosowania wszelkich przedsięwzięć dotyczących dróg miejskich tylko na tej podstawie, że wśród przedsięwzięć wymienionych w jej załącznikach I i II dyrektywa ta nie wymienia wyraźnie przedsięwzięć dotyczących dróg tego rodzaju. Ponadto pojęcia zawarte w tych załącznikach są pojęciami prawa wspólnotowego, które powinny być interpretowane niezależnie i nie jest wykluczone, iż wymienione tam rodzaje dróg są położone zarówno w aglomeracji, jak i poza nią.
Ponadto okoliczność, iż załącznik I pkt 7 lit. b) i c) wspomnianej zmienionej dyrektywy obejmuje przedsięwzięcia dotyczące „budowy” wymienionych rodzajów dróg, nie oznacza, że przedsięwzięcia obejmujące przebudowę i ulepszenie istniejącej drogi są wyłączone z zakresu stosowania zmienionej dyrektywy. Zatem przedsięwzięcie dotyczące przebudowy drogi, które z racji zakresu i warunków byłoby równoważne budowie, można uznać za dotyczące budowy w rozumieniu tego załącznika.
Również celu wspomnianej zmienionej dyrektywy nie wolno omijać poprzez dzielenie przedsięwzięć, a nieuwzględnienie ich łącznego rezultatu nie może skutkować w praktyce wyłączeniem ich w całości z obowiązku poddania ocenie, podczas gdy rozpatrywane łącznie mogą wywierać znaczące skutki na środowisko naturalne w rozumieniu art. 2 ust. 1 tejże dyrektywy.
(por. pkt 28, 29, 36, 44, 46; sentencja)