Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0104

    Uprawnienia do połowów w wodach Unii oraz wodach nienależących do Unii

    Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

    Uprawnienia do połowów w wodach Unii oraz wodach nienależących do Unii

    STRESZCZENIE

    Rybołówstwo należy poddawać szczegółowym kontrolom, aby zapobiec wyginięciu stad i zagwarantować, że sektor ten pozostanie rentowny. UE ma na celu zapewnienie podtrzymywalnych połowów ryb, w razie możliwości, w stosunku do wszystkich stad do końca 2015 r. i nie później niż do 2020 r. Określa się to mianem maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY)*. Każdego roku rządy europejskie określają całkowitą ilość ryb, które można złowić.

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

    Ustanawia całkowity dopuszczalny połów (TAC) dla każdego gatunku, który unijne statki mogą pozyskiwać z łowisk, zarówno w granicach UE, jak i poza nią.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    TAC oparte są na najlepszych dostępnych dowodach naukowych. Odzwierciedlają doradztwo w zakresie aspektów biologicznych, potrzeby społeczno-ekonomiczne branży rybackiej oraz zasadę zagwarantowania zrównoważonej eksploatacji różnych stad zgodnie z MSY.

    Każdego roku rządy UE, w oparciu o wniosek Komisji Europejskiej, ustanawiają TAC.

    Określone stada, np. gładzice i sole w Morzu Północnym oraz sole w zachodniej części kanału La Manche, są objęte szczegółowymi planami wieloletnimi, co pozwala w perspektywie długoterminowej na ich odbudowę lub zarządzanie nimi.

    TAC określają, ile określone statki UE mogą łowić ryb w wodach podlegających jurysdykcji Wysp Owczych, Grenlandii, Islandii i Norwegii oraz ograniczają połowy statków nienależących do UE na unijnych wodach.

    Każdy poszczególny TAC podzielony jest na kwoty dla różnych krajów UE prowadzących połowy na tych wodach. Po osiągnięciu pułapu danej kwoty w danym roku nie można prowadzić więcej połowów.

    Wprowadzane każdego roku przepisy chronią określone gatunki, np. długoszpara, żarłacza śledziowego lub rajowatych, których nie można łowić na wszystkich wodach UE lub na ich części.

    Rządy UE mogą przyznawać dodatkowe zezwolenia na połowy statkom uczestniczącym w testach przy wykorzystaniu kamer telewizji przemysłowej do zapisu i pełnego dokumentowania całej ich działalności połowowej i przetwórczej.

    OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

    Od 1 stycznia 2015 r.

    KONTEKST

    KLUCZOWE POJĘCIA

    *Maksymalny podtrzymywalny połów (MSY): maksymalny połów, który może zostać pozyskany ze stada danego gatunku w nieokreślonym okresie, tzn. niezagrażający jego przetrwaniu.

    AKT

    Rozporządzenie Rady (UE) 2015/104 z dnia 19 stycznia 2015 r. ustalające uprawnienia do połowów na 2015 rok dla niektórych stad ryb i grup stad ryb, stosowane w wodach Unii oraz - w odniesieniu do statków unijnych - w niektórych wodach nienależących do Unii, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 43/2014 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 779/2014

    ODNIESIENIA

    Akt

    Wejście w życie

    Termin transpozycji przez państwa członkowskie

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    Rozporządzenie (UE) nr 2015/104

    1.1.2015

    -

    Dz.U. L 22 z 28.1.2015, s. 1-163

    Akt(-y) zmieniający(-e)

    Wejście w życie

    Termin transpozycji przez państwa członkowskie

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    Rozporządzenie (UE) 2015/523

    29.3.2015

    -

    Dz.U. L 84 z 28.3.2015, s. 1-21

    Rozporządzenie (UE) 2015/960

    24.6.2015

    -

    Dz.U. L 157 z 23.6.2015, s. 1-19

    Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015

    Góra