Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0023

    Udzielanie koncesji w UE

    Udzielanie koncesji w UE

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Dyrektywa 2014/23/UE w sprawie udzielania koncesji

    JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

    Określa ona zasady Unii Europejskiej (UE) dotyczące udzielania zamówień przez instytucje zamawiające w sektorze publicznym i przez podmioty zamawiające z sektora użyteczności publicznej w drodze koncesji (np. prawo do zarządzania infrastrukturą, taką jak autostrada, lub usługami, np. linią autobusową).

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Koncesje są umowami o charakterze odpłatnym, za pomocą których jedna lub wiele instytucji zamawiających lub podmiotów zamawiających powierza wykonanie robót budowlanych lub świadczenie usług i zarządzanie nimi jednemu lub wielu podmiotom gospodarczym:
      • instytucje zamawiające (jak określono w artykule 6) oznaczają państwo, władze regionalne lub lokalne bądź podmioty prawa publicznego;
      • podmioty zamawiające (jak określono w artykule 7) to władze lub operatorzy z sektora usług użyteczności publicznej wykonujący jedną z opisanych działalności i udzielający koncesji na ich wykonanie.
    • Udzielenie koncesji na roboty budowlane lub usługi obejmuje prawo do eksploatacji obiektu lub korzystania z usług lub to prawo wraz z odpłatnością. Prawo do eksploatacji obiektów lub korzystania z usług pociąga za sobą przeniesienie na koncesjonariusza ryzyka operacyjnego o charakterze ekonomicznym wiążącego się w szczególności z możliwością, że nie odzyska on nakładów inwestycyjnych.
    • Zasady udzielania koncesji mają na celu ustanowienie jasnego podejścia prawnego. Mają one również na celu zagwarantowanie skutecznego dostępu do rynku koncesji dla wszystkich europejskich przedsiębiorstw, w tym MŚP, oraz zapewnienia im możliwości inwestycji w dziedzinie głównych usług publicznych w przyszłości.
    • Niniejsza dyrektywa jest częścią pakietu aktów prawnych mających na celu modernizację przepisów dotyczących zamówień publicznych w całej UE. Reformy umożliwią organom państwowym zoptymalizowanie wykorzystania przez nie zamówień publicznych. Zamówienia publiczne, które są objęte przepisami dyrektyw UE, są wyceniane na około 420 mld euro, co czyni je kluczowym motorem gospodarki UE.
    • Jak określono w artykule 8, dyrektywa ma zastosowanie do koncesji, których wartość jest równa lub wyższa niż 5 538 000 euro. Ten próg podlega weryfikacji raz na dwa lata, jak określono w artykule 9.

    OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

    Dyrektywa ma zastosowanie od 17 kwietnia 2014 r., przy czym do porządku krajowego państw członkowskich miała zostać włączona do 18 kwietnia 2016 r.

    KONTEKST

    Więcej informacji:

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 1–64)

    Kolejne zmiany dyrektywy 2014/23/UE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

    Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023

    Góra