EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0486

Misja doradcza UE na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie (EUAM Ukraine)

Misja doradcza UE na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie (EUAM Ukraine)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja 2014/486/WPZiB w sprawie misji doradczej Unii Europejskiej na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

  • Na mocy decyzji zezwolono, aby misja doradcza Unii Europejskiej (UE), mianowicie misja doradcza Unii Europejskiej na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie (EUAM Ukraine), wspomagała Ukrainę w dziedzinie reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa, wspierania policji oraz praworządności.
  • Decyzja była kilkakrotnie zmieniana, ostatnio decyzją (WPZiB) 2022/638, którą zmieniono mandat EUAM Ukraine, tak aby mogła ona również zapewniać wsparcie w prowadzeniu dochodzeń i postępowań karnych w sprawach międzynarodowych przestępstw.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Mandat

  • EUAM Ukraine to cywilna misja w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony zajmująca się mentorowaniem i doradztwem na rzecz odnośnych organów ukraińskich, której celem jest:
    • udzielanie strategicznego wsparcia w zakresie reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa, w szczególności aby opracować strategie dla tego sektora;
    • wspieranie wprowadzania reform z wykorzystaniem praktycznych porad, szkoleń i innych projektów;
    • zacieśnianie współpracy i rozszerzanie koordynacji, aby zagwarantować zgodność działań reformatorskich z działaniami podejmowanymi przez partnerów z Ukrainy i instytucje międzynarodowe.
  • W związku z niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją wojskową Rosji na Ukrainę w marcu i kwietniu 2022 r. państwa członkowskie UE przydzieliły EUAM Ukraine nowe zadania. Obecnie zapewnia ona wsparcie organom ścigania, tak aby ułatwić przepływ uchodźców z Ukrainy do sąsiadujących z nią państw członkowskich, a także przepływ pomocy humanitarnej na Ukrainę. EUAM Ukraine wspiera także organy państwa prawa w celu ułatwienia prowadzenia dochodzeń i postępowań karnych w sprawach międzynarodowych przestępstw.
  • EUAM Ukraine zapewni ścisłą koordynację działań z Międzynarodowym Trybunałem Karnym oraz z Agencją Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, a także z państwami członkowskimi działającymi w ramach bezpośredniego wsparcia dla prowadzenia dochodzeń i postępowań karnych w sprawach międzynarodowych przestępstw na Ukrainie.

Priorytety

Misja EUAM Ukraine, polegająca na zapewnieniu organom ukraińskim wsparcia przy reformowaniu cywilnego sektora bezpieczeństwa, realizuje działania w obrębie pięciu obszarów priorytetowych:

  • bezpieczeństwo narodowe i państwowe;
  • wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych;
  • przestępczość zorganizowana i transgraniczna;
  • bezpieczeństwo społeczności lokalnych i zarządzanie policją;
  • transformacja cyfrowa i innowacje.

Do jej priorytetów przekrojowych można zaliczyć prawa człowieka, równouprawnienie płci, dobre rządy i walkę z korupcją.

Struktura dowodzenia

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja ma zastosowanie od 1 grudnia 2014 r. Okres obowiązywania decyzji został przedłużony do 31 maja 2024 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Rady 2014/486/WPZiB z dnia 22 lipca 2014 r. w sprawie misji doradczej Unii Europejskiej na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie (EUAM Ukraine) (Dz.U. L 217 z 23.7.2014, s. 42–47).

Kolejne zmiany decyzji 2014/486/WPZiB zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENT POWIĄZANY

Decyzja Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa (WPZiB) 2019/992 z dnia 4 czerwca 2019 r. w sprawie mianowania szefa misji doradczej Unii Europejskiej na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie (EUAM Ukraine) (EUAM Ukraine/1/2019) (Dz.U. L 160 z 18.6.2019, s. 24).

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022

Góra