Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0335

    Zasoby własne UE

    Status prawny dokumentu Streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć pod hasłem 'Zasoby własne UE' .

    Zasoby własne UE

    Unia Europejska (UE) przyjęła zasady przydziału tzw. „zasobów własnych” , tj. swoich dochodów. UE działa na podstawie zbilansowanego budżetu. Dlatego wydatki UE muszą być w całości finansowane z jej zasobów własnych.

    AKT

    Decyzja Rady 2014/335/UE, Euratom z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej

    STRESZCZENIE

    Unia Europejska (UE) przyjęła zasady przydziału tzw. „zasobów własnych” , tj. swoich dochodów. UE działa na podstawie zbilansowanego budżetu. Dlatego wydatki UE muszą być w całości finansowane z jej zasobów własnych.

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DECYZJI?

    Definiuje „zasoby własne” . Zasoby własne obejmują:

    • cła nałożone na produkty importowane z krajów spoza UE oraz podatki nałożone na produkcję cukru na terytorium UE (zwane „tradycyjnymi” zasobami własnymi);
    • dochody z tytułu udziału w podatku od wartości dodanej (VAT), który jest podatkiem konsumpcyjnym pobieranym przez kraje UE;
    • dochody z tytułu dochodu narodowego brutto* (DNB) każdego kraju UE.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Istnieje ogólny pułap zasobów własnych przydzielonych na pokrycie rocznych środków na płatności UE (tj. przydziałów płatności, które mają być wykonane z budżetu UE), który nie może przekroczyć 1,23% sumy DNB wszystkich krajów UE. Ma to zapewnić ścisłą dyscyplinę budżetową.
    • W przypadku tradycyjnych zasobów własnych kraje UE mogą zatrzymać 20% pobieranych kwot na poczet kosztów poboru (tj. kosztów pobierania ceł lub podatków).
    • W przypadku podatku VAT pobierana jest standardowa stawka w odniesieniu do zharmonizowanej podstawy VAT każdego kraju UE. Uwzględniana w tym celu podstawa nie może przekraczać 50% DNB danego kraju. Ponieważ konsumpcja (a w związku z tym i VAT) w mniej zamożnych krajach stanowi większą część DNB niż w krajach bogatszych, gwarantuje to, że kraje biedniejsze nie zapłacą nieproporcjonalnie wysokiej kwoty.
    • W przypadku zasobu własnego opartego na DNB nakładana jest jednolita stawka procentowa na DNB każdego kraju UE. Ten zasób własny jest największym źródłem dochodu w budżecie UE i finansuje tę część budżetu, która nie jest finansowana przez inne źródła dochodu.
    • W przypadku niektórych krajów, które, jak się uważa, wpłacają do budżetu UE więcej niż powinny, z uwagi na ich względną zamożność, stosowany jest mechanizm korekty. Do tej kategorii zaliczają się Niemcy, Holandia, Austria, Szwecja i Wielka Brytania (1), które płacą obniżone składki.

    KONTEKST

    Decyzja Rady 2014/335/UE, Euratom, jest jednym z trzech aktów prawnych składających się na tzw. pakiet „zasobów własnych” związany z wieloletnimi ramami finansowymi, tj. planem wydatków UE na lata 2014-2020. Dwa pozostałe akty prawne pakietu to:

    • rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 w sprawie metod i procedury udostępniania tradycyjnych zasobów własnych, zasobów własnych opartych na VAT i zasobów własnych opartych na DNB oraz w sprawie środków w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych;
    • rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 608/2014 z dnia 26 maja 2014 r. określające środki wykonawcze dotyczące systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

    OD KIEDY OBOWIĄZUJE DECYZJA?

    Od 1 stycznia 2014 r.

    Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej: Skąd pochodzą środki finansowe?

    KLUCZOWE POJĘCIA

    * Dochód narodowy brutto (DNB) - suma dochodów obywateli danej gospodarki w określonym okresie.

    ODNIESIENIA

    Akt

    Wejście w życie

    Data rozpoczęcia stosowania

    Termin transpozycji przez państwa członkowskie

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    Decyzja Rady 2014/335/UE, Euratom

    Pierwszy dzień miesiąca następującego po zakończeniu ratyfikacji przez wszystkie kraje UE

    1.1.2014

    -

    Dz.U. L 168 z 7.6.2014, s. 105-111

    AKTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 608/2014 z dnia 26 maja 2014 r. określające środki wykonawcze dotyczące systemu zasobów własnych Unii Europejskiej (Dz.U. L 168 z 7.6.2014, s. 29-38)

    Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie metod i procedury udostępniania tradycyjnych zasobów własnych, zasobów własnych opartych na VAT i zasobów własnych opartych na DNB oraz w sprawie środków w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych (wersja przekształcona) (Dz.U. L 168 z 7.6.2014, s. 39-52)

    Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015



    (1) Wielka Brytania występuje z Unii Europejskiej i z dniem 1 lutego 2020 r. staje się państwem trzecim (państwem spoza UE).

    Góra