Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0231

    Środki ograniczające w związku z sytuacją w Somalii

    Środki ograniczające w związku z sytuacją w Somalii

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

    Rozporządzenie (UE) nr 356/2010 nakładające niektóre szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom fizycznym lub prawnym, podmiotom lub organom w związku z sytuacją w Somalii

    Decyzja 2010/231/WPZiB w sprawie środków ograniczających wobec Somalii

    Rozporządzenie (WE) nr 147/2003 dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Somalii

    JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZEŃ I DECYZJI?

    W decyzji i rozporządzeniach określono środki ograniczające (sankcje) wobec osób i podmiotów wynikające z sytuacji w Somalii.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Działalność wojskowa i pomoc techniczna

    Osobom, podmiotom lub organom w Somalii zabrania się zapewniać:

    • finansowanie działań wojskowych lub sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu towarów i technologii;
    • pomocy technicznej związanej z działaniami wojskowymi obejmującej towary i technologie;
    • usług związanych z dostawą, sprzedażą lub transferem broni i wszelkiego rodzaju materiałów pokrewnych, w tym broni i amunicji, pojazdów wojskowych i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego i części zamiennych, przez obywateli Unii Europejskiej (UE) lub z terytoriów państw członkowskich UE, niezależnie od tego, czy pochodzą z ich terytoriów;
    • zakupu lub importu węgla drzewnego do UE z Somalii lub finansowania takich operacji; oraz
    • usług związanych ze sprzedażą, wywozem, dostarczaniem lub przekazywaniem elementów improwizowanych wyrobów wybuchowych z państw członkowskich lub przez obywateli UE lub przy użyciu statków lub statków powietrznych UE, bez uprzedniego zezwolenia przy zastrzeżeniu, że nie będą one wykorzystywane do wytwarzania improwizowanych wyrobów wybuchowych.

    Zakaz finansowania lub pomocy technicznej ma zastosowanie do sprzętu ujętego we wspólnym wykazie uzbrojenia Unii Europejskiej, ale nie ma zastosowania, jeżeli sprzęt wojskowy jest:

    • przeznaczony dla personelu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w tym Misji Wsparcia ONZ w Somalii;
    • przeznaczony dla misji przejściowej Unii Afrykańskiej w Somalii (ATMIS) i jej partnerów, działających wyłącznie zgodnie z najnowszą koncepcją strategiczną operacji oraz we współpracy z ATMIS;
    • przeznaczony do celów szkoleniowych przez UE, Turcję, Zjednoczone Królestwo lub Stany Zjednoczone lub niektóre inne państwa działające w ramach planu transformacji Somalii lub na mocy niektórych innych oficjalnych umów;
    • wykorzystywany do rozwoju instytucji bezpieczeństwa i policji Somalii pod pewnymi warunkami;
    • w formie odzieży ochronnej czasowo wwożonej do Somalii wyłącznie do użytku osobistego przez personel ONZ, media oraz pracowników organizacji humanitarnych i rozwojowych; lub
    • w formie nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego przeznaczonego do celów humanitarnych lub ochronnych.

    Sankcje gospodarcze

    • Wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze zostają zamrożone, jeżeli należą do osób, podmiotów lub organów wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 356/2010, są w ich posiadaniu lub są przez nie kontrolowane.
    • Osoby, podmioty lub organy wymienione w wykazie nie mogą mieć dostępu do żadnych funduszy ani zasobów gospodarczych.

    Państwa członkowskie mogą zezwolić na uwolnienie niektórych zamrożonych środków finansowych:

    • niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb, w tym pokrycia opłat za żywność, z tytułu najmu lub kredytu hipotecznego, za leki i leczenie, podatków, składek ubezpieczeniowych i opłat za usługi użyteczności publicznej;
    • przeznaczonych na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów lub poniesionych wydatków związanych z usługami prawniczymi;
    • przeznaczonych na pokrycie opłat lub należności za posiadanie zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych; lub
    • przeznaczonych na pokrycie niektórych innych wydatków nadzwyczajnych, po uprzednim powiadomieniu innych państw członkowskich i Komisji Europejskiej z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

    Osoby i podmioty wymienione w wykazie

    Środki ograniczające nakłada się na osoby i podmioty (wymienione w załącznikach) wyznaczone przez Komitet Sankcji ONZ jako zaangażowane w działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Somalii, w tym:

    • planowanie, kierowanie lub popełnianie czynów związanych z przemocą seksualną i ze względu na płeć;
    • działania zagrażające procesowi pokojowemu i pojednania;
    • działania zagrażające rządowi Somalii lub ATMIS z użyciem siły;
    • działa podejmowane z naruszeniem embarga na broń lub innych ograniczeń sprzedaży, lub niosące podobną pomoc;
    • utrudnianie pomocy humanitarnej;
    • rekrutacja lub wykorzystywanie dzieci w konfliktach zbrojnych;
    • ukierunkowane na ludność cywilną, w tym dzieci i kobiety, w sytuacjach konfliktu zbrojnego, w tym na zabijanie i okaleczanie, przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, ataki na szkoły i szpitale, porwania i przymusowe wysiedlenia;
    • posiadanie związków z organizacją Asz-Szabab, w tym:
      • udział w finansowaniu i planowaniu jej działalności oraz w jej działaniach przestępczych,
      • dostarczanie jej broni i materiałów powiązanych; oraz
      • rekrutacja do niej lub do jakiejkolwiek grupy stowarzyszonej.

    Obowiązki państw członkowskich

    Państwa członkowskie muszą podjąć niezbędne środki w celu zapobiegania zakazanym działaniom, w tym:

    • kontrolowanie ładunków (zgodnie z prawem międzynarodowym) wwożonych do Somalii i wywożonych z Somalii z ich terytoriów, w tym na lotniskach i portach morskich;
    • inspekcja, na wodach terytorialnych Somalii, statków płynących do Somalii lub z Somalii, jeśli istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że przewożą:
      • węgiel drzewny z Somalii z naruszeniem zakazu przewozu węgla drzewnego,
      • broń lub sprzęt wojskowy z naruszeniem embarga na broń lub jeśli broń ta lub sprzęt mają zostać przekazane do osób lub podmiotów wskazanych przez Komitet Sankcji ONZ,
      • elementy improwizowanego urządzenia wybuchowego.

    Wyłączenia humanitarne

    Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 2664 (2022), rozporządzeniem Rady (UE) nr 2023/331 i decyzją Rady (WPZiB) nr 2023/338 wprowadzono do prawa UE zwolnienie z sankcji w formie zamrożenia aktywów przeznaczonych na pomoc humanitarną i inne działania wspierające podstawowe potrzeby ludzkie, mające zastosowanie do niektórych osób lub podmiotów.

    OD KIEDY OBOWIĄZUJĄ PRZEPISY I DECYZJE?

    • Rozporządzenie (UE) nr 356/2010 ma zastosowanie od 28 kwietnia 2010 r.
    • Decyzja 2010/231/WPZiB ma zastosowanie od 26 kwietnia 2010 r.
    • Rozporządzenie (WE) nr 147/2003 stosuje się od dnia 30 stycznia 2003 r.

    KONTEKST

    Więcej informacji:

    GŁÓWNE DOKUMENTY

    Rozporządzenie Rady (UE) nr 356/2010 z dnia 26 kwietnia 2010 r. nakładające niektóre szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom fizycznym lub prawnym, podmiotom lub organom w związku z sytuacją w Somalii (Dz.U. L 105 z 27.4.2010, s. 1-9).

    Kolejne zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 356/2010 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

    Decyzja Rady 2010/231/WPZiB z dnia 26 kwietnia 2010 r. w sprawie środków ograniczających wobec Somalii i uchylająca wspólne stanowisko 2009/138/WPZiB (Dz.U. L 105 z 27.4.2010, s. 17-21).

    Zobacz tekst skonsolidowany.

    Rozporządzenie Rady (WE) nr 147/2003 z dnia 27 stycznia 2003 r. dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Somalii (Dz.U. L 24 z 29.1.2003, s. 2-3).

    Zobacz tekst skonsolidowany.

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Wspólny wykaz uzbrojenia Unii Europejskiej przyjęty przez Radę w dniu 21 lutego 2022 r. (Sprzęt objęty wspólnym stanowiskiem Rady 2008/944/WPZiB określającym wspólne zasady kontroli wywozu technologii i sprzętu wojskowego) (uaktualnienie i zastąpienie wspólnego wykazu uzbrojenia Unii Europejskiej przyjętego przez Radę w dniu 17 lutego 2020 r. (Dz.U. C 85 z 13.3.2020, s. 1)) (WPZiB) (Dz.U. C 100 z 1.3.2022, s. 3-35).

    Wersja skonsolidowana Traktatu o Unii Europejskiej – Tytuł V – Postanowienia ogólne o działaniach zewnętrznych Unii i postanowienia szczególne dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – Rozdział 2 – Postanowienia szczególne dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – Sekcja 1 – Postanowienia wspólne – Artykuł 29 (dawny artykuł 15 TUE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 33).

    Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część piąta – Działania zewnętrzne Unii – Tytuł IV – Środki ograniczające – Artykuł 215 (dawny artykuł 301 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 144).

    Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023

    Góra