This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32006D0971
Program szczegółowy „Współpraca”
To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.
Program szczegółowy „Współpraca”
Niniejszy program szczegółowy ma na celu przede wszystkim wzmocnienie współpracy między różnymi podmiotami prowadzącymi badania naukowe w celu praktycznego zastosowania technologii i wiedzy dla dobra społeczeństwa europejskiego. Umożliwi on bardziej skuteczne reagowanie na obecne i przyszłe wyzwania społeczne, ekonomiczne, środowiskowe i przemysłowe. Niniejszy dokument przedstawia opis, cele oraz główne wytyczne programu. Cele, podejścia i konkretne działania są następnie szczegółowo omówione w kontekście każdego z tematów.
AKT
Decyzja Rady 2006/971/WE z dnia 19 grudnia 2006 r. dotycząca programu szczegółowego „Współpraca”, wdrażającego siódmy program ramowy Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007–2013).
STRESZCZENIE
Jednym z głównych celów 7. programu ramowego jest uczynienie z Europy najważniejszego światowego centrum nauki i technologii. W związku z tym program szczegółowy „Współpraca” ma na celu wspieranie współpracy między uniwersytetami, przemysłem, ośrodkami badawczymi i rządami zarówno w Unii Europejskiej (UE), jak i z resztą świata.
Niniejszy program szczegółowy obejmuje dziewięć tematów odpowiadających głównym dziedzinom wiedzy i technologii, w których należy wspierać współpracę międzynarodową, aby sprostać wyzwaniom społecznym, gospodarczym, środowiskowym i przemysłowym:
Jeśli chodzi o budżet, szacowana kwota niezbędna do realizacji programu szczegółowego wynosi 32 413 mln euro na okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2013 r.
OPIS I CELE OGÓLNE
Program szczegółowy „Współpraca” dąży do osiągnięcia wielu celów mniej lub bardziej długoterminowych, co pozwoli wzmocnić konkurencyjność UE w dziedzinie nauki i technologii.
Cele te mają prowadzić do:
Główny wkład programu szczegółowego będzie polegać przede wszystkim na połączeniu zasobów, dyscyplin i wysokich kompetencji naukowych. Ponadto lepsza koordynacja polityk krajowych, upowszechnianie wyników w całej Unii, tworzenie ogólnoeuropejskich zespołów i sieci badań oraz realizacja prac związanych z wyzwaniami stojącymi przed całą Europą wzmocni integrację badań i rozwoju na poziomie europejskim.
W celu optymalizacji monitorowania realizacji programu planowane jest wdrożenie wskaźników wydajności na trzech poziomach:
TEMATY: WYTYCZNE
Realizacja dziewięciu tematów (zob. wyżej), których będą dotyczyć działania UE, ma wiele skutków:
Zdrowie
W dziedzinie zdrowia cel programu jest dwojaki. Z jednej strony polega on na poprawie warunków zdrowotnych na szczeblu europejskim i światowym, a z drugiej na wzmocnieniu konkurencyjności przemysłu europejskiego i przedsiębiorstw europejskich działających na tym polu.
W zakresie podejścia nacisk zostanie położony na:
Temat obejmuje trzy główne obszary działań:
Budżet przeznaczony na ten cel będzie wynosić 6 100 mln euro.
Żywność, rolnictwo i biotechnologia
W tej dziedzinie celem jest budowa europejskiej biogospodarki opartej na wiedzy i skupiającej wszystkie zainteresowane podmioty, w tym środowiska naukowe i przemysł. Nacisk zostanie położony głównie na dostosowanie badań do zmieniających się obecnych wyzwań społecznych i ekonomicznych (zdrowe odżywianie, zrównoważony rozwój, produkcja i zmiany klimatu itp.).
W zakresie podejścia akcent zostanie położony głównie na:
Będzie się to przekładać na następujące działania:
Budżet przeznaczony na ten cel będzie wynosić 1 mld 935 mln euro.
Technologie informacyjno-komunikacyjne
Celem jest zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu, a także zdolności adaptacyjnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), aby sprostać zmieniającym się potrzebom społeczeństwa i gospodarki europejskiej.
Przyjęte podejście wspiera:
Liczne działania, jakie planuje się podjąć, będą skoncentrowane na:
Budżet przeznaczony na ten cel będzie wynosić 9 mld 50 mln euro.
Nanonauki, nanotechnologie, materiały i nowe technologie produkcyjne
W tej dziedzinie cel polega zarówno na poprawie konkurencyjności przemysłu europejskiego, jak i na zapewnieniu przekształcenia przemysłu opartego na zasobach w przemysł oparty na wiedzy.
Dla osiągnięcia tego celu przewidziane są dwa typy podejść:
W zakresie działań nacisk zostanie położony na interdyscyplinarne tworzenie nowych produktów i materiałów oraz nowych procesów i technik.
Budżet przeznaczony na ten cel będzie wynosić 3 mld 475 mln euro.
Energia
W tej dziedzinie pierwszoplanowym celem jest przekształcenie obecnego systemu energetycznego opartego na paliwach kopalnych na system zrównoważony, zróżnicowany i ekonomiczny, który będzie w stanie odpowiedzieć na pilne wyzwania (zależność energetyczna, zmiany klimatu, konkurencyjność).
W zakresie podejścia badania będą się koncentrować na rozwoju opłacalnych technologii w celu poprawy rentowności i konkurencyjności gospodarki energetycznej w Europie.
Chodzi o następujące zastosowania:
Budżet przeznaczony na ten cel będzie wynosić 2 mld 350 mln euro.
Środowisko
W tym zakresie największym wyzwaniem jest opracowanie niezbędnych technologii, które pozwolą osiągnąć równowagę między działalnością człowieka i zrównoważoną gospodarką środowiskiem i jego zasobami.
W tym celu akcent zostanie położony na:
Jeśli chodzi o prowadzone działania, program szczegółowy przewiduje prowadzenie badań w wielu dziedzinach w celu zapewnienia właściwych odpowiedzi na przyszłe wyzwania:
Budżet przeznaczony na ten cel będzie wynosić 1 mld 890 mln euro.
Transport
W zakresie transportu celem jest przede wszystkim wdrożenie struktur bardziej konkurencyjnych, bezpieczniejszych i jednocześnie bardziej przyjaznych środowisku.
W zakresie podejścia nacisk zostanie położony na rozwój i wdrażanie nowych polityk, dzięki którym postęp technologiczny będzie służył zrównoważonemu transportowi w Europie. W tym względzie europejski system nawigacji satelitarnej obejmujący systemy Galileo i EGNOS oferuje wiele możliwości, które należy wykorzystać.
Zarówno na poziomie transportu lotniczego, jak i transportu naziemnego (koleje, drogi, transport wodny), planowane są różne działania.
Transport lotniczy:
Transport powierzchniowy:
Budżet przeznaczony na ten cel będzie wynosić 4 mld 160 mln euro.
Nauki społeczno-ekonomiczne i humanistyczne
Pogłębienie wiedzy w zakresie różnego typu wyzwań społeczno-gospodarczych, które stoją przed Europą (wzrost gospodarczy, zatrudnienie, konkurencyjność itp.) jest celem, który przyczyni się do rozwoju dotyczących ich polityk.
W związku z tym, oprócz badań społeczno-ekonomicznych i humanistycznych, prace będą opierać się również na odpowiednich programach krajowych. Prace będą ułatwiane poprzez ustanowienie odpowiednich struktur badawczych. Będą również podejmowane konkretne działania w zakresie upowszechniania wiedzy, skierowane do konkretnych grup (w szczególności decydentów i polityków) i do ogółu społeczeństwa (warsztaty, konferencje, media itd.).
Główne działania będą polegać przede wszystkim na podejmowaniu badań dotyczących:
Budżet przeznaczony na ten cel będzie wynosić 623 mln euro.
Bezpieczeństwo i przestrzeń kosmiczna
W obu tych obszarach istnieją liczne określone cele:
W zakresie bezpieczeństwa priorytetem będzie bezpieczeństwo cywilne. Badania będą multidyscyplinarne. Będą się koncentrować na dwóch osiach: rozwijaniu metod oraz integracji, demonstracji i zatwierdzaniu technologii. Działania będą dotyczyć czterech obszarów związanych z misjami bezpieczeństwa o europejskiej wartości dodanej (ochrona przed terroryzmem i przestępczością, bezpieczeństwo infrastruktur i obiektów użyteczności publicznej, bezpieczeństwo granic, przywracanie bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych) i trzech obszarów przekrojowych (integracja i interoperacyjność systemów bezpieczeństwa, bezpieczeństwo i społeczeństwo, koordynacja i kształtowanie badań).
W dziedzinie przestrzeni kosmicznej należy wykorzystać technologie satelitarne na rzecz społeczeństwa europejskiego (bezpieczeństwo, środowisko, komunikacja) oraz wspierać działania związane z eksploracją przestrzeni kosmicznej.
Budżet przeznaczony na działania dotyczące przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa wynosi odpowiednio 1 mld 430 mln i 1 mld 400 mln euro.
Kontekst
Od 1984 r. UE prowadzi politykę badań i rozwoju technologicznego w oparciu o wieloletnie programy ramowe. Siódmy program ramowy jest drugim programem ramowym od wprowadzenia strategii lizbońskiej w 2000 r. Ma on odgrywać kluczową rolę dla stymulacji wzrostu i zatrudnienia w Europie w nadchodzących latach. Komisja pragnie rozwijać „trójkąt wiedzy” łączący politykę badań naukowych, edukację i innowacyjność, aby wiedza służyła wzmacnianiu dynamiki gospodarczej oraz postępu społecznego i w zakresie środowiska.
Odniesienia
Akt |
Wejście w życie – Data wygaśnięcia |
Termin transpozycji przez państwa członkowskie |
Dziennik Urzędowy |
Decyzja 2006/971/WE |
1.1.2007–31.12.2013 |
- |
Dz.U. L 400 z 30.12.2006 |
AKTY POWIĄZANE
Komunikat Komisji z dnia 29 kwietnia 2009 r. do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – W sprawie postępów w realizacji siódmego wspólnotowego programu ramowego w dziedzinie badań [KOM(2009) 209 – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]. Instrumenty badawcze powiązane z programem „Współpraca” umożliwiają przedsiębiorstwom i uczelniom współpracę w środowisku „otwartych innowacji”, wspierając swobodny przepływ wiedzy i technologii. Wartość dodana Europy i jej wpływ kształtujący Europejską Przestrzeń Badawczą (EPB) są decydującymi kryteriami w wyborze tematów priorytetowych, niezależnie od wielkości i zakresu instrumentu.
Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010