EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Identyfikacja i rejestracja świń

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Unijne prawo o zdrowiu zwierząt' for an updated information about the subject.

Identyfikacja i rejestracja świń

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2008/71/WE w sprawie identyfikacji i rejestracji świń

JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Ma ona na celu zagwarantowanie identyfikowalności* świń poprzez zobowiązanie krajów Unii Europejskiej do wprowadzenia jednolitego systemu identyfikacji i rejestrowania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Kraje UE muszą ustanowić system identyfikacji grup świń umożliwiający określanie ich pochodzenia i monitorowanie ich przewozów pomiędzy gospodarstwami.
  • Niniejsza dyrektywa nie ma zastosowania do dzików, możliwe są też odstępstwa dla gospodarstw hodujących jedną świnię dla własnych potrzeb, pod warunkiem że zwierzę spełnia przepisy weterynaryjne, administracyjne i dotyczące stanu fizycznego zawarte w dyrektywie 90/425/EWG.
  • System identyfikacji i rejestracji wymaga:
    • bezzwłocznego zastosowania kolczyka lub tatuażu pozwalającego na identyfikację grupy świń, określającego gospodarstwo urodzenia i wszelkie kolejne gospodarstwa, w których przebywają, przed opuszczeniem przez zwierzęta gospodarstwa urodzenia;
    • prowadzenia przez każde gospodarstwo rejestru świń oraz informacji o ich przewozie, przechowywanego przez okres co najmniej trzech lat;
    • stworzenia krajowej scentralizowanej komputerowej bazy danych zawierającej informacje o gospodarstwach, w których hodowane są świnie, identyfikacji grup świń i ich przewozów.
  • Wszelkie informacje dotyczące przewozów świń, którym nie towarzyszą świadectwa lub dokumenty wymagane zgodnie z przepisami weterynaryjnymi lub zootechnicznymi, dostępne są dla właściwych władz, na ich żądanie, co najmniej przez okres wyznaczany przez te władze.
  • Zwierzęta przywożone z krajów spoza UE przeznaczone do uboju na terenie UE nie muszą przechodzić identyfikacji określonej zapisami niniejszej dyrektywy w przypadku, gdy przejdą unijne kontrole weterynaryjne dotyczące przywozu żywych zwierząt i zostaną poddane ubojowi w przeciągu 30 dni.
  • Kraje UE mają obowiązek nakładania kar za przypadki naruszenia niniejszej dyrektywy.
  • Niniejsza dyrektywa zostanie uchylona i zastąpiona przez rozporządzenie (UE) 2016/429 ze skutkiem od dnia 20 kwietnia 2021 r.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza wersja ujednolicona (dyrektywa 2008/71/WE) stanowi nowy akt zawierający akt oryginalny (dyrektywa 92/102/EWG) i jego kolejne zmiany. Ma ona zastosowanie od 28 sierpnia 2008 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia przepisów dyrektywy 92/102/EWG do prawa krajowego do 31 grudnia 1993 r.

* KLUCZOWE POJĘCIA

Identyfikowalność: możliwość monitorowania żywności, paszy, zwierzęcia służącego do produkcji żywności lub substancji, która zostanie wykorzystana do konsumpcji, na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 2008/71/WE z dnia 15 lipca 2008 r. w sprawie identyfikacji i rejestracji świń (Wersja skodyfikowana) (Dz.U. L 213 z 8.8.2008, s. 31–36)

Kolejne zmiany do dyrektywy 2008/71/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1–208)

Dyrektywa Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotycząca kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego (Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29–41)

Patrz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016

Top