EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Współpraca naukowo-techniczna między UE a Nową Zelandią

Współpraca naukowo-techniczna między UE a Nową Zelandią

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Umowa o współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a rządem Nowej Zelandii

Decyzja 2009/502/WE — zawarcie w imieniu Wspólnoty Umowy o współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a rządem Nowej Zelandii

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

W umowie ustanowiono formalne ramy współpracy w celu sprzyjania, rozwijania i ułatwiania działalności w obszarach nauki i techniki w celach pokojowych.

Rada zatwierdziła – w drodze decyzji – zawarcie umowy w imieniu Wspólnoty Europejskiej (obecnie UE).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Działania w ramach umowy prowadzone są na podstawie następujących zasad:

  • obopólnych i równych nakładów i korzyści;
  • obopólnej możliwości udziału w programach badawczych lub projektach realizowanych lub finansowanych przez drugą stronę;
  • sprawnej wymiany informacji;
  • wspierania budowy społeczeństwa opartego na wiedzy sprzyjającej rozwojowi społeczno-gospodarczemu obu Stron;
  • ochrony praw własności intelektualnej.

Współpraca

Umowa obejmuje dwie formy wspólnych działań:

  • bezpośrednie wspólne działania obejmujące
    • spotkania, między innymi ekspertów
      • w celu dyskusji i wymiany informacji na ogólne i szczegółowe tematy naukowe i techniczne oraz
      • w celu określenia projektów i programów badawczo-rozwojowych, które można realizować wspólnie;
    • wymianę informacji na temat działań, strategii politycznych, zwyczajów, przepisów ustawowych i wykonawczych dotyczących badań i rozwoju
    • wizyty i wymiany naukowców, personelu technicznego i innych ekspertów dotyczące ogólnych lub szczegółowych zagadnień
    • inne formy działalności w obszarach nauki i techniki, w tym realizację wspólnych projektów i programów, inne formy działalności, o których decyduje Wspólny Komitet ds. Współpracy Naukowo-Technicznej;
  • pośrednie wspólne działania: każdy uczestnik* z Nowej Zelandii lub uczestnik ze Wspólnoty może brać udział w dowolnym programie/projekcie badawczym realizowanym lub finansowanym przez drugą Stronę zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawowymi i wykonawczymi obu Stron.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie z dniem 30 stycznia 2009 r. na początkowy okres pięciu lat. Umowa pozostanie w mocy, o ile jedna ze Stron nie przekaże drugiej Stronie pisemnego powiadomienia o zamiarze jej wypowiedzenia.

KONTEKST

Stosunki między UE a Nową Zelandią regulowane są wieloma umowami.

Pierwsza polityczna deklaracja współpracy między UE a Nową Zelandią sięga roku 1999, kiedy to podpisano „Wspólną deklarację w sprawie stosunków między Unią Europejską a Nową Zelandią”.

Niniejsza deklaracja została zastąpiona w 2007 r. „Wspólną deklaracją w sprawie stosunków i współpracy”, zaktualizowaną deklaracją polityczną, która określa szczegółowy program działań dla UE i Nowej Zelandii w obszarach, takich jak bezpieczeństwo globalne i regionalne, zwalczanie terroryzmu i prawa człowieka, rozwój i współpraca gospodarcza, handel, zmiana klimatu oraz nauka i technika. Wspólna deklaracja podkreśliła również znaczenie wzmocnionej współpracy mającej na celu dalsze ułatwianie kontaktów międzyludzkich oraz promowanie wymian w ramach szkolnictwa wyższego.

W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska i rząd Nowej Zelandii oficjalnie rozpoczęły negocjacje dotyczące umowy w sprawie handlu między UE a Nową Zelandią.

Więcej informacji:

Więcej informacji na temat współpracy z Nową Zelandią w zakresie badań naukowych i innowacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

uczestnik: Każda osoba fizyczna mająca zwykłe miejsce zamieszkania w Nowej Zelandii lub w UE bądź każda osoba prawna z siedzibą w Nowej Zelandii lub w UE posiadająca osobowość prawną i zdolność do czynności prawnych.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Umowa w sprawie współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a rządem Nowej Zelandii (Dz.U. L 171 z 1.7.2009, s. 28-35)

Decyzja Rady 2009/502/WE z dnia 19 stycznia 2009 r. w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Umowy o współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a rządem Nowej Zelandii (Dz.U. L 171 z 1.7.2009, s. 27)

DOKUMENT POWIĄZANY

Umowa o partnerstwie w zakresie stosunków i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Nową Zelandią, z drugiej strony (Dz.U. L 321 z 29.11.2016, s. 3-30)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019

Top