Upoważnienia do połowów dla statków unijnych i statków krajów spoza Unii
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (WE) nr 1006/2008 dotyczące upoważnień do prowadzenia działalności połowowej przez unijne statki rybackie poza wodami terytorialnymi Unii oraz wstępu statków krajów spoza UE na wody terytorialne Unii
JAKI JEST CEL NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?
-
Wprowadza ono ogólny unijny system wydawania upoważnień na prowadzenie przez unijne statki rybackie wszelkiej działalności połowowej poza wodami terytorialnymi Unii i zapewnia spójność przepisów wstępu statków krajów spoza UE na wody terytorialne Unii z przepisami obejmującymi unijne statki rybackie.
-
Celem rozporządzenia jest spełnienie międzynarodowych zobowiązań wynikających z dwustronnych i wielostronnych umów w sprawie połowów przyjętych w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO).
-
Rozporządzenie wspiera też realizację celów wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) w odniesieniu do zrównoważonego rybołówstwa, kontroli i unijnych przepisów na rzecz zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych (NNN) połowów.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Unijne statki rybackie poza wodami terytorialnymi UE
Procedura
-
Podania muszą być przekazywane Komisji Europejskiej w formie elektronicznej przez właściwe organy kraju UE, w którym dany statek rybacki jest zarejestrowany.
-
Muszą one zostać wysłane nie później niż pięć dni roboczych przed upływem terminu określonego we właściwej umowie lub w czasie zgodnym z postanowieniem określonym w umowie z krajem spoza UE.
-
Komisja weryfikuje czy podania o upoważnienia są prawidłowe i zapewnia ich przekazanie do zainteresowanych krajów spoza UE.
-
Komisja informuje właściwy organ kraju UE czy zainteresowany kraj spoza UE zdecydował się przyznać upoważnienie do połowów dla określonego statku. Kraj UE informuje następnie właściciela statku rybackiego.
Zawieszanie i cofanie upoważnienia do połowów
-
Jeśli kraj spoza UE zdecyduje się zawiesić lub cofnąć upoważnienie do połowów w odniesieniu do statku pływającego pod banderą kraju UE, Komisja musi niezwłocznie poinformować o tym fakcie dany kraj UE.
-
Kraj UE musi następnie zawiesić lub wycofać na stałe przyznane upoważnienie do połowów.
Unijny system informacji o upoważnieniach do połowów
-
Bezpieczny elektroniczny unijny system informacji zawiera informacje odnoszące się do wydanych upoważnień.
-
Kraje UE muszą zagwarantować, że zawarte w nim informacje są aktualizowane na bieżąco.
Statki rybackie krajów spoza UE na wodach terytorialnych UE
Procedura
-
Podania muszą być przekazywane Komisji w formie elektronicznej przez właściwe organy kraju spoza UE, w którym dany statek rybacki jest zarejestrowany.
-
Komisja weryfikuje, czy podania o upoważnienia są prawidłowe. Następnie ocenia uprawnienia do połowów przyznane krajowi spoza UE i wydaje upoważnienie w oparciu o środki przyjęte przez Radę i postanowienia właściwej umowy.
-
Komisja informuje właściwe organy kraju spoza UE i właściwe organy krajów, które wydały upoważnienie do połowów.
Nieprzestrzeganie zasad
-
Jeśli kraj UE odnotuje naruszenia, których dopuścił się statek rybacki kraju spoza UE na wodach terytorialnych UE w związku z działalnością prowadzoną na mocy właściwej umowy, musi niezwłocznie poinformować o tym fakcie Komisję. W takim przypadku statkom rybackim właściwego kraju spoza UE nie udziela się więcej upoważnień do połowów przez okres nieprzekraczający 12 miesięcy.
OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od 18 listopada 2008 r.
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1006/2008 z dnia 29 września 2008 r. dotyczące upoważnień do prowadzenia działalności połowowej przez wspólnotowe statki rybackie poza wodami terytorialnymi Wspólnoty oraz wstępu statków państw trzecich na wody terytorialne Wspólnoty, zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 i (WE) nr 1627/94 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 3317/94 (Dz.U. L 286 z 29.10.2008, s. 33–44)
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016
Top