Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Uwzględnienie kwestii środowiska w normalizacji europejskiej

Uwzględnienie kwestii środowiska w normalizacji europejskiej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat (KOM(2004) 130 wersja ostateczna) – Włączenie aspektów środowiskowych do normalizacji europejskiej

JAKI JEST CEL NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Ma on na celu zagwarantowanie, aby aspekty środowiskowe były włączane do europejskich norm bardziej systematycznie oraz aby wszystkie podmioty zaangażowane w tworzenie tych norm brały pod uwagę ochronę środowiska.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Europejska normalizacja umożliwia stosowanie ujednoliconych norm technicznych we wszystkich krajach Unii Europejskiej (UE). W ten sposób ułatwia prowadzenie handlu w ramach jednolitego rynku.
  • Normalizacja odgrywa istotną rolę w procesie formułowania polityk UE oraz upowszechnianiu wiedzy technicznej. Dzięki uwzględnieniu aspektów środowiskowych normy mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i realizacji powiązanych z nim polityk UE.

Wydarzenia z zakresu europejskiej normalizacji

  • Normy europejskie to dokumenty o dobrowolnym charakterze tworzone przez europejskie lub międzynarodowe organizacje normalizacyjne. Są one opracowywane w oparciu o proaktywny proces i konsensus wśród wszystkich zainteresowanych stron.
  • Proces opracowywania norm prowadzony jest zgodnie z nowym podejściem do harmonizacji technicznej i norm.
  • Normalizacja obejmuje coraz większą liczbę sektorów. Stanowi ona przydatne narzędzie w zakresie ochrony środowiska, ponieważ:
    • ma wpływ na to, w jaki sposób produkty i usługi oddziałują na środowisko, w szczególności w kontekście planu działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym;
    • wprowadza w życie znormalizowane metody badań i prowadzenia pomiarów, co ułatwia egzekwowanie prawa z zakresu ochrony środowiska. Ma to miejsce w przypadku norm horyzontalnych wykorzystywanych do uproszczenia pomiarów poziomów zanieczyszczenia w osadach oraz glebie i bioodpadach;
    • popularyzuje wykorzystywanie technologii środowiskowych i wspiera inicjatywy przynoszące korzyści dla środowiska. Normalizacja może np. pomóc we wprowadzaniu na rynek takich technologii jak mikrokogeneracja, która umożliwia jednoczesne generowanie ciepła i energii elektrycznej w budynkach;
    • definiuje normy zarządzania środowiskiem, mające na celu poprawę wyników w zakresie ochrony środowiska poszczególnych firm, np. seria międzynarodowych norm 14 000 Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).
  • Zdolność Europy do opracowywania norm środowiskowych może zaowocować stworzeniem norm międzynarodowych.

Normy środowiskowe

  • Środowiskowa jakość norm opracowywanych w UE może ulec poprawie. Szczególną uwagę przykłada się też do standardów tworzonych w państwach przystępujących do UE. Głównym celem jest:
    • poprawa jakości szkoleń środowiskowych dla ekspertów odpowiadających za opracowywanie lub przegląd europejskich norm oraz udostępnienie wszystkim zainteresowanym stronom informacji z zakresu środowiska. Upowszechnianie technicznego know-how należy popularyzować zarówno na szczeblu europejskim jak i krajowym;
    • ustalenie priorytetów dotyczących kwestii wymagających podjęcia działań, przy uwzględnieniu ochrony interesu publicznego w kontekście unijnej polityki ochrony środowiska. Komisja Europejska, korzystając z europejskiego upoważnienia normalizacyjnego, jest w mocy nadać tym priorytetom większą wagę;
    • zachęcanie do czynnego udziału wszystkich stron związanych z normalizacją. Europejskie organy normalizacji, takie jak Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) i Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (CENELEC) funkcjonują w oparciu o zasadę krajowych delegacji. Kraje UE powinny więc wspierać uczestnictwo społeczeństwa obywatelskiego i świata nauki w procesie opracowywania norm. Komisja dąży do realizacji tego samego celu, czego wyrazem jest współpraca z konsorcjum organizacji środowiskowych ECOS;
    • systematyczne wykorzystywanie narzędzi wspomagających uwzględnianie aspektów środowiskowych w normalizacji. Organizowane będą regularne spotkania mające na celu wymianę doświadczeń i ocenę poczynionych postępów.

Zachęty

  • Komisja pragnie zachęcać do systematycznego wykorzystywania najbardziej skutecznych narzędzi integracji. Europejskie organy normalizacji opracowały konkretne narzędzia, np.:
    • grupy robocze skupione na kwestiach ochrony środowiska,
    • doradcze rady techniczne,
    • bazy danych dotyczące ochrony środowiska,
    • sektorowe podręczniki i listy kontrolne napisane przez ekspertów dla ekspertów.
  • Zainteresowane strony angażują się w proces normalizacji na zasadzie dobrowolności. Aby zagwarantować upowszechnianie norm środowiskowych należy też podnieść ich znaczenie w ramach rynku.

KONTEKST

  • Po przyjęciu w 2002 r. szóstego wspólnotowego programu działania w zakresie ochrony środowiska Komisja zawnioskowała, aby ochrona środowiska była uwzględniania w działaniach związanych z normalizacją.
  • Niniejszy komunikat powstał po przeprowadzeniu konsultacji internetowych. Przedstawiciele firm i przemysłu, organizacji pozarządowych, organów publicznych i organizacji normalizacyjnych mieli możliwość wyrażenia opinii na temat najlepszych sposobów podejmowania działań na rzecz środowiska.
  • W swoim komunikacie na temat gospodarki o obiegu zamkniętym Komisja podkreśla rolę norm w kontekście wsparcia tworzenia jeszcze lepiej działającej gospodarka o obiegu zamkniętym. W szczególności niezbędne jest opracowanie norm dla szeregu priorytetowych obszarów, takich jak:
    • normy dla efektywnego zużycia surowców w celu wsparcia wdrażania dyrektywy w sprawie ekoprojektu;
    • normy dotyczące materiałooszczędnego recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i innych złożonych produktów wycofanych z eksploatacji.
  • Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów — Włączenie aspektów środowiskowych do normalizacji europejskiej (KOM(2004) 130 wersja ostateczna z 25.2.2004)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady z dnia 1 marca 2002 r. w sprawie normalizacji (Dz.U. C 66 z15.3.2002, s. 1–2)

Sprawozdanie Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie działań podjętych w następstwie uchwały w sprawie europejskiej normalizacji przyjętej przez Radę i Parlament Europejski w 1999 r. (KOM(2001) 527 wersja ostateczna z 26.9.2001)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Zamknięcie obiegu — plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (COM(2015) 614 final z 2.12.2015)

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017

Top