This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Indirect taxes on raising capital
Podatki pośrednie od gromadzenia kapitału
Podatki pośrednie od gromadzenia kapitału
Podatki pośrednie od gromadzenia kapitału
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Dyrektywa 2008/7/WE – podatki pośrednie od gromadzenia kapitału
JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Podatki i spółki, których dotyczy dyrektywa
Dyrektywa reguluje nakładanie podatków pośrednich od:
Dyrektywa ma zastosowanie do następujących spółek:
Używany w dyrektywie termin „spółka kapitałowa” oznacza każdą spółkę, przedsiębiorstwo, stowarzyszenie lub osobę prawną:
W dyrektywie wyjaśniono, czym są wkłady kapitałowe (obejmują one utworzenie spółki kapitałowej, przekształcenie w spółkę kapitałową lub podwyższenie kapitału w drodze wniesienia wkładów lub kapitalizacji zysków lub rezerw). Zdefiniowano w niej także działania restrukturyzacyjne w rodzaju połączeń w wyniku wniesienia aktywów lub wymiany udziałów.
Zakaz nakładania podatków pośrednich od gromadzenia kapitału
W państwach UE obowiązuje zakaz nakładania na spółki kapitałowe podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.
Dotyczy to w szczególności następujących operacji:
Dyrektywa zakazuje także nakładania podatków pośrednich od emisji niektórych papierów wartościowych i obligacji. Państwa UE mogą jednak naliczać pewne podatki od przeniesienia, opłaty, należności i podatek od wartości dodanej.
Wyłączenia
W odniesieniu do państw UE, które naliczały podatek od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych (podatek kapitałowy) w dniu 1 stycznia 2006 r., stosuje się szczególne zasady. Państwa te mogą w dalszym ciągu nakładać ten podatek, jednak jego stawka ma być jednolita i nie może przekraczać 1%. Podatek ten może być naliczany wyłącznie od wkładów kapitałowych, co oznacza, że podatku kapitałowego nie można naliczać od innych transakcji, np. działań restrukturyzacyjnych.
Podatek kapitałowy może być nakładany przez państwo UE jedynie wówczas, gdy w momencie dokonywania wkładu kapitałowego znajduje się w nim centrum rzeczywistego zarządzania spółki kapitałowej. Ponadto podatek kapitałowy może być naliczany w UE tylko raz.
Spółki kapitałowe, które świadczą usługi użyteczności publicznej lub realizują wyłącznie cele kulturalne lub społeczne, mogą zostać zwolnione z podatku kapitałowego.
OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?
Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 12 marca 2008 r. Dyrektywa miała zostać włączona do porządku krajowego państw UE do 31 grudnia 2008 r.
KLUCZOWE POJĘCIA
GŁÓWNY DOKUMENT
Dyrektywa Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotycząca podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.U. L 46 z 21.2.2008, s. 11–22)
Kolejne zmiany dyrektywy 2008/7/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017