EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pranie pieniędzy: zapobieganie poprzez współpracę celną

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Kontrola środków pieniężnych wwożonych do UE lub wywożonych z UE' for an updated information about the subject.

Pranie pieniędzy: zapobieganie poprzez współpracę celną

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 1889/2005 – kontrole środków pieniężnych wwożonych do lub wywożonych z UE

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Uzupełnia ono zasady dyrektywy (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu w obrębie Unii Europejskiej.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Obowiązek złożenia deklaracji

  • Rozporządzenie nakłada na każdą osobę wjeżdżającą do UE lub wyjeżdżającą z UE i posiadającą środki pieniężne* o wartości 10 000 EUR lub więcej obowiązek zgłoszenia tej kwoty właściwym organom*. Obowiązek złożenia deklaracji nie jest spełniony, jeżeli przekazane informacje są nieprawdziwe lub niekompletne.
  • Deklaracja składana jest w formie pisemnej, ustnej lub elektronicznej, stosownie do ustaleń państwa UE. Deklaracja musi zawierać informacje dotyczące:
    • składającego deklarację, w tym imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz obywatelstwo;
    • właściciela środków pieniężnych, kwoty i rodzaju środków pieniężnych;
    • przewidzianego odbiorcy środków pieniężnych;
    • pochodzenia i zamierzonego celu przeznaczenia środków pieniężnych.
  • Informacje uzyskane na podstawie deklaracji lub w wyniku kontroli muszą być rejestrowane i przetwarzane. Są one udostępniane organom odpowiedzialnym za zwalczanie prania pieniędzy lub finansowania organizacji terrorystycznych w państwie UE, do którego środki są wwożone lub z którego są wywożone. Uzyskane informacje mogą być przekazywane państwom spoza UE przez państwa UE lub Komisję Europejską pod warunkiem uzyskania zgody właściwych organów. Należy przestrzegać zasad dotyczących przekazywania danych osobowych, obowiązujących w danym kraju i UE.
  • Każda informacja o charakterze poufnym lub udzielona na zasadach poufności jest chroniona tajemnicą zawodową. Informacje takie nie mogą być ujawniane bez wyraźnego pozwolenia osoby lub organu, które ich udzieliły. Właściwe organy mogą być jednak zobowiązane do ujawnienia tych informacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, na przykład w związku z postępowaniem sądowym. W takim przypadku ujawnienie lub przekazanie informacji musi być w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami o ochronie danych.

Sprawdzanie przestrzegania obowiązku złożenia deklaracji

  • Przedstawiciele właściwych organów mogą sprawdzać przestrzeganie obowiązku złożenia deklaracji, przeprowadzając kontrole osób fizycznych. Obejmuje to kontrolę samej osoby fizycznej, jej bagażu i środka transportu. Każda taka kontrola musi spełniać wymogi przepisów krajowych, obowiązujących na danym obszarze.
  • W przypadku niespełnienia obowiązku złożenia deklaracji środki pieniężne mogą zostać zatrzymane decyzją administracyjną zgodnie z przepisami krajowymi.
  • Uzyskane informacje mogą być udostępniane innym krajom UE, zwłaszcza w przypadku istnienia dowodów działań niezgodnych z prawem. W takich przypadkach stosuje się rozporządzenie (WE) nr 515/97 w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi państw UE i współpracy między państwami UE a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego. Jeżeli istnieją wskazania niekorzystnego oddziaływania na interes finansowy UE, informacje te muszą również zostać przekazane Komisji.
  • Jeżeli z kontroli wynika, że osoba fizyczna wjeżdża na teren UE lub wyjeżdża z UE, przewożąc środki pieniężne w kwocie niższej niż 10 000 EUR, a przy tym istnieją dowody, że z przewozem środków pieniężnych wiążą się działania niezgodne z prawem, informacje te mogą również zostać zarejestrowane i przetworzone.

Sankcje

Państwa UE były zobowiązane do wprowadzenia do dnia 15 czerwca 2007 r. skutecznych i proporcjonalnych kar stanowiących środek odstraszający w przypadku niedopełnienia obowiązku złożenia deklaracji.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 15 czerwca 2007 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Środki pieniężne: oznaczają gotówkę (banknoty i monety), lecz również inne instrumenty płatnicze, takie jak czeki, instrumenty zbywalne, przekazy pieniężne itp.
Właściwe organy: organy celne państw UE lub wszelkie inne organy uprawnione przez państwa UE do stosowania niniejszego rozporządzenia.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty (Dz.U. L 309 z 25.11.2005, s. 9–12)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Rady (WE) nr 515/97 z dnia 13 marca 1997 r. w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi państw członkowskich i współpracy między państwami członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego (Dz.U. L 82 z 22.3.1997, s. 1–16)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 515/97 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 73–117)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oceny ryzyka związanego z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, które ma wpływ na rynek wewnętrzny i dotyczy działalności transgranicznej (COM(2017) 340 final z 26.6.2017)

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017

Top