Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Uprawnienia Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji

Uprawnienia Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie Rady (WE) nr 2532/98 dotyczące uprawnień Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji

Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (WE) nr 2157/1999 w sprawie uprawnień Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji (EBC/1999/4)

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZEŃ?

  • Rozporządzenia (WE) nr 2532/98 i (WE) nr 2157/1999 (EBC/1999/4) określają zasady, na podstawie których Europejski Bank Centralny (EBC) może nakładać sankcje* w postaci grzywien* lub okresowych kar pieniężnych* na wszelkie przedsiębiorstwa* nieprzestrzegające obowiązków wynikających z aktów prawnych EBC i Unii Europejskiej (UE) w różnych dziedzinach kompetencji EBC.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Limity grzywien / okresowych kar pieniężnych, które EBC może nałożyć w wyniku naruszenia* przepisów

  • Górny limit grzywien nakładanych na przedsiębiorstwa wynosi 500 000 EUR lub, w przypadku sankcji nakładanych w związku z zadaniami nadzorczymi EBC, dwukrotność osiągniętych zysków lub unikniętych strat w następstwie naruszenia albo 10 % całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa.
  • Górny limit okresowych kar pieniężnych wynosi 10 000 EUR za każdy dzień naruszenia lub, w przypadku sankcji nakładanych w związku z zadaniami nadzorczymi EBC, 5 % uśrednionego dziennego obrotu za każdy dzień naruszenia. Okresowe kary pieniężne mogą zostać nałożone na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy od daty powiadomienia przedsiębiorstwa o decyzji o nałożeniu takich kar.

Publikacja

  • Wszelkie decyzje o nałożeniu sankcji EBC publikuje w swojej witrynie internetowej po powiadomieniu danego przedsiębiorstwa. Publikacja decyzji jest anonimowa, jeśli może:
    • zagrozić stabilności rynków finansowych lub zaszkodzić trwającemu postępowaniu przygotowawczemu;
    • wyrządzić niewspółmierną szkodę danemu przedsiębiorstwu.
    • skutkować publikacją informacji poufnych, które zagrażałyby uzasadnionym interesom publicznym w zakresie bezpieczeństwa, takim jak bezpieczeństwo i ochrona integralności banknotów euro lub bezpieczne zarządzanie ryzykiem cybernetycznym lub operacyjnym dla systemów płatności o znaczeniu systemowym* (zob. streszczenie).
  • Jeżeli powyższe okoliczności mogą ustąpić w rozsądnym terminie, publikacja może zostać odroczona na ten okres. W przypadku publikacji informacji poufnych, które zagrażałyby uzasadnionemu interesowi publicznemu w zakresie bezpieczeństwa, EBC może jednak podjąć decyzję o niepublikowaniu decyzji o nałożeniu sankcji, jeżeli uzna, że ryzyka dla uzasadnionego interesu publicznego w zakresie bezpieczeństwa nie można zmniejszyć poprzez publikację odpowiednich decyzji w formie zanonimizowanej lub poprzez odroczenie ich publikacji.
  • Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatruje odwołanie dotyczące decyzji o nałożeniu sankcji, EBC bez zbędnej zwłoki publikuje w swojej witrynie internetowej informacje o statusie takiego odwołania oraz o jego wyniku.
  • Opublikowane informacje pozostają dostępne przez co najmniej pięć lat.

Kryteria brane pod uwagę

Rozważając nałożenie sankcji, EBC kieruje się zasadą proporcjonalności i bierze pod uwagę:

  • dobrą wiarę i otwartość danego przedsiębiorstwa oraz stopień jego staranności i współpracy lub, przeciwnie, jego umyślne oszustwo;
  • powagę skutków naruszenia,
  • powtarzanie się, częstotliwość lub czas trwania naruszenia,
  • zyski osiągnięte przez przedsiębiorstwo wskutek naruszenia,
  • rozmiar przedsiębiorstwa,
  • wcześniejsze sankcje nałożone przez inne władze na to samo przedsiębiorstwo w związku z takimi samymi naruszeniami.

Postępowanie w sprawie naruszenia

  • Decyzję w sprawie wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia musi podjąć EBC, działając z własnej inicjatywy lub na podstawie wniosku w tej sprawie skierowanego do niego przez krajowy bank centralny państwa członkowskiego UE, w ramach jurysdykcji którego doszło do zarzucanego naruszenia.
  • Taka sama decyzja może być podjęta, z inicjatywy własnej lub na podstawie wniosku skierowanego do niego przez EBC, przez krajowy bank centralny państwa członkowskiego, w którego jurysdykcji doszło do zarzucanego naruszenia.
  • Przedsiębiorstwo musi mieć nie mniej niż trzydzieści dni na przedstawienie obrony.
  • Zarząd podejmuje uzasadnioną decyzję w sprawie nałożenia ewentualnej sankcji na przedsiębiorstwo.
  • W terminie 30 dni od otrzymania uzasadnionej decyzji przedsiębiorstwo może wnioskować do Rady Prezesów o ponowne zbadanie tej decyzji. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie zostanie podjęta żadna decyzja, zgłaszana decyzja staje się prawomocna.
  • Rada Prezesów może zwrócić się do danego przedsiębiorstwa, Zarządu lub właściwego krajowego banku centralnego o dostarczenie dodatkowych informacji w celu dokonania przeglądu decyzji Zarządu. Rada Prezesów może zmienić decyzję Zarządu i zmienić kwotę sankcji, która ma zostać nałożona, powody stanowiące podstawę naruszenia oraz to, czy i w jakim zakresie sankcja zostanie opublikowana.
  • Przedsiębiorstwo jest powiadamiane o zakończeniu postępowania i prawie do odwołania się od decyzji.
  • Postępowanie w sprawie naruszenia musi zostać wszczęte w ciągu jednego roku od powzięcia po raz pierwszy wiadomości przez EBC lub krajowy bank centralny, w którego jurysdykcji doszło do zarzucanego naruszenia, o zaistnieniu tego naruszenia – w każdym przypadku musi to nastąpić w ciągu 5 lat od wystąpienia naruszenia. Ponadto prawo do podjęcia decyzji o nałożeniu sankcji w związku z naruszeniem wygasa po upływie roku od podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania
  • Szczególne zasady dotyczą sankcji nakładanych w ramach wykonywania zadań nadzorczych EBC. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego EBC powiadamia dane przedsiębiorstwo, wyznacza mu rozsądny termin na złożenie wyjaśnień i może zaprosić je na spotkanie wyjaśniające. Rada Nadzorcza EBC przedstawia projekt decyzji Radzie Prezesów. Po przyjęciu decyzja może zostać poddana przeglądowi przez Administracyjną Radę Odwoławczą.
  • Ograniczenie czasowe dotyczące nałożonych przez EBC w ramach wykonywania zadań nadzorczych wynosi 5 lat. Bieg tego terminu może zostać przerwany i przedłużony przez działania podjęte przez EBC na potrzeby postępowania.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIA MAJĄ ZASTOSOWANIE?

  • Rozporządzenie (WE) nr 2532/98 ma zastosowanie od 1 stycznia 1999 r., z wyjątkiem art. 6 ust. 2, który obowiązuje od 27 listopada 1998 r.
  • Zgodnie z art. 6 ust. 2 EBC może przyjmować rozporządzenia mające w bardziej precyzyjny sposób określić warunki, według których są nakładane sankcje, a także wytyczne do koordynacji i harmonizacji procedur dotyczących prowadzenia postępowania w sprawie naruszenia.
  • Rozporządzenie (WE) nr 2157/1999 (EBC/1999/4) ma zastosowanie od dnia 23 września 1999 roku.

KONTEKST

Na podstawie art. 34 ust. 3 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w granicach i na warunkach przyjętych przez Radę Unii Europejskiej, EBC jest uprawniony do nakładania grzywien lub okresowych kar pieniężnych na przedsiębiorstwa za nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z jego rozporządzeń i decyzji. Rozporządzenia mają na celu zapewnienie jednolitego podejścia do nakładania sankcji w różnych obszarach kompetencji EBC oraz określają zasady i procedury związane z nakładaniem takich sankcji.

Więcej informacji:

  • Sankcje (Europejski Bank Centralny).

KLUCZOWE POJĘCIA

Sankcje. Grzywny i okresowe kary pieniężne.
Grzywna. Pojedyncza kwota pieniędzy, którą przedsiębiorstwo jest zobowiązane zapłacić jako sankcję.
Okresowe kary pieniężne. Kwoty pieniędzy, które przedsiębiorstwo jest zobowiązane zapłacić w przypadku ciągłego naruszenia. Stanowią one karę dla danych osób lub sposób na zmuszenie ich do przestrzegania nadzorczych rozporządzeń i decyzji EBC.
Przedsiębiorstwa. Osoby fizyczne lub prawne, prywatne lub publiczne, z wyjątkiem osób publicznych realizujących swe uprawnienia publiczne, które podlegają obowiązkom wynikającym z rozporządzeń i decyzji EBC.
Naruszenie. Każde niewypełnienie przez przedsiębiorstwo obowiązku wynikającego z przepisów lub decyzji EBC.
Systemy płatności o znaczeniu systemowym. Główne systemy płatności, takie jak TARGET2; system płatności, który umożliwia bankom UE przesyłanie pieniędzy między sobą w czasie rzeczywistym (zob. streszczenie).

GŁÓWNE DOKUMENTY

Rozporządzenie Rady (WE) nr 2532/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące uprawnień Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji (Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 4–7).

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 2532/98 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (WE) nr 2157/1999 z dnia 23 września 1999 r. w sprawie uprawnień Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji (EBC/1999/4) (Dz.U. L 264 z 12.10.1999, s. 21–26).

Zob. tekst skonsolidowany.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/1815 z dnia 7 października 2021 r. w sprawie metodologii stosowanej do obliczania sankcji za nieprzestrzeganie wymogu utrzymywania rezerw obowiązkowych oraz powiązanych wymogów dotyczących rezerw obowiązkowych (EBC/2021/45) (Dz.U. L 367 z 15.10.2021, s. 4–8).

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/2097 z dnia 3 listopada 2017 r. w sprawie metodologii obliczania wysokości sankcji za naruszenia wymogów nadzorczych w odniesieniu do systemów płatności o znaczeniu systemowym (EBC/2017/35) (Dz.U. L 299 z 16.11.2017, s. 31–33).

Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr  795/2014 z 3 lipca 2014 r. w sprawie wymogów nadzorczych w odniesieniu do systemów płatności o znaczeniu systemowym (EBC/2014/28) (Dz.U. L 217 z 23.7.2014, s. 16–30).

Zob. tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie (UE) nr 468/2014 Europejskiego Banku Centralnego z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające ramy współpracy pomiędzy Europejskim Bankiem Centralnym a właściwymi organami krajowymi oraz wyznaczonymi organami krajowymi w ramach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (rozporządzenie ramowe w sprawie Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego) (EBC/2014/17) (Dz.U. L 141 z 14.5.2014, s. 1–50).

Rozporządzenie Rady (UE) nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzające Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi (Dz.U. L 287 z 29.10.2013, s. 63–89).

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023

Top