Środki restrykcyjne mające na celu zwalczanie terroryzmu
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (WE) nr 2580/2001 w sprawie szczególnych środków restrykcyjnych skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom mających na celu zwalczanie terroryzmu
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
Ma ono na celu zapobieganie finansowaniu aktów terrorystycznych* i zakazanie takiego finansowania.
Rozporządzenie zostało przyjęte na podstawie wspólnego stanowiska 2001/931/WPZiB.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- Państwa UE jednogłośnie decydują o osobach, grupach i podmiotach, do których rozporządzenie ma zastosowanie.
- Lista obejmuje osoby fizyczne i prawne, grupy lub podmioty, dokonujące lub usiłujące dokonać aktu terrorystycznego, uczestniczące w akcie terrorystycznym lub ułatwiające jego dokonanie, lub osoby fizyczne i prawne, grupy lub podmioty kontrolowane przez takie grupy lub podmioty albo działające w ich imieniu.
- Wszystkie fundusze, aktywa finansowe i zasoby gospodarcze* należące do dowolnego podmiotu wskazanego na liście i będące jego własnością lub przez niego posiadane zostają zamrożone i nie mogą być udostępniane żadnym innym osobom.
- Świadoma i celowa próba uniknięcia zamrożenia jakichkolwiek aktywów stanowi przestępstwo.
- Państwa UE mogą, pod pewnymi warunkami, zezwolić na użycie zamrożonych funduszy, na następujące cele:
- zaspokojenie potrzeb osobistych, takich jak płatności za żywność, leki lub mieszkanie;
- zapłata podatków, składki ubezpieczenia oraz opłat za usługi użyteczności publicznej, takie jak gaz, woda, energia elektryczna, telekomunikacja i opłaty bankowe;
- uiszczenie płatności wymaganych z tytułu umów zawartych przed wejściem rozporządzenia w życie.
- Banki, zakłady ubezpieczeń i inne instytucje finansowe muszą udzielać organom krajowym wszelkich istotnych informacji dotyczących zamrożonych rachunków.
- Rozporządzenie ma zastosowanie:
- na terytorium UE, wraz z jej przestrzenią powietrzną, i na pokładzie jakiegokolwiek samolotu lub statku podlegającego jurysdykcji państwa UE;
- wobec każdej osoby, która jest obywatelem państwa UE;
- wobec każdej osoby prawnej, grupy lub podmiotu zarejestrowanego lub prowadzącego działalność na terytorium UE.
- W grudniu 2001 r. rządy państw UE porozumiały się w kwestii sporządzenia listy osób, grup i podmiotów uczestniczących w aktach terrorystycznych, których fundusze i aktywa finansowe należy zamrozić (wspólne stanowisko 2001/931/WPZiB).
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 28 grudnia 2001 r.
KONTEKST
We wrześniu 2001 r., w następstwie ataków z 11 września, szefowie rządów uznali walkę z terroryzmem za jeden z priorytetów UE. Głównym sposobem jej prowadzenia jest zwalczanie finansowania aktów terrorystycznych. W tym samym miesiącu Rada Bezpieczeństwa ONZ poparła zamrożenie wszystkich aktywów finansowych i zasobów gospodarczych wykorzystywanych w celu dokonywania aktów terrorystycznych.
KLUCZOWE POJĘCIA
Akty terrorystyczne: umyślne działania, które mogą wyrządzić poważne szkody państwu lub organizacji międzynarodowej i które zgodnie z prawem krajowym stanowią przestępstwo.
Fundusze, inne aktywa finansowe i zasoby gospodarcze: aktywa każdego rodzaju, zarówno materialne, jak i niematerialne, ruchome i nieruchome.
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Rady (WE) nr 2580/2001 z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych środków restrykcyjnych skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom mających na celu zwalczanie terroryzmu (Dz.U. L 344 z 28.12.2001, s. 70–75)
Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 2580/2001 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENT POWIĄZANY
Wspólne stanowisko Rady 2001/931/WPZiB z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zastosowania szczególnych środków w celu zwalczania terroryzmu (Dz.U. L 344 z 28.12.2001, s. 93–96)
Zobacz tekst skonsolidowany.
Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022
Top