EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Domena najwyższego poziomu .eu (do 2022 r.)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Domena najwyższego poziomu .eu' for an updated information about the subject.

Domena najwyższego poziomu .eu (do 2022 r.)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) 733/2002 – wprowadzanie w życie domeny najwyższego poziomu .eu

JAKI SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu określono sposób wprowadzania w życie sufiksu adresu internetowego „.eu”, zwanego domeną najwyższego poziomu (TLD). W szczególności przewidziano w nim wyznaczenie rejestru oraz ustanowienie ogólnych zasad jego funkcjonowania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Domena najwyższego poziomu „.eu” nadaje UE jej własną tożsamość internetową. Ma to poprawić widoczność UE w internecie, zwiększyć wybór nazw domen dla użytkowników i promować rozwój handlu elektronicznego na rynku wewnętrznym.

Powstanie domeny najwyższego poziomu „.eu” (TLD.eu) jest jednym z celów określonych w planie działań eEuropa 2002 mających zintensyfikować handel elektroniczny i promować korzystanie z Internetu.

Domena „.eu” jest domeną dodatkową w stosunku do tych, które już istnieją w UE, i ich nie zastępuje. Daje ona użytkownikom możliwość posiadania ogólnoeuropejskiej tożsamości internetowej (głównie w zakresie witryn internetowych i adresów e-mail).

Cele

Wdrożenie adresów „.eu” ma na celu m.in.:

  • pobudzanie stosowania sieci internetowych i zwiększanie możliwości wyboru wśród użytkowników poprzez zapewnienie alternatywy dla krajowych domen najwyższego poziomu (np. „.fr” dla Francji lub „.it” dla Włoch) lub podstawowych domen najwyższego poziomu (np. „.com” lub „.net”);
  • poprawienie interoperacyjności serwerów transeuropejskich (tj. ich zdolności do wzajemnej współpracy, wymiany oraz wykorzystywania informacji) poprzez zapewnienie dostępności serwerów nazw domeny .eu w UE;
  • zwiększenie widoczności wewnętrznego rynku UE w sieci globalnej i promowanie wizerunku UE w globalnych sieciach informacyjnych.

Rejestr

Rejestr prowadzony jest przez organizację pozarządową na mocy umowy z Komisją Europejską.

Odpowiada on za następujące zadania:

  • rejestrowanie nazw domen w domenie najwyższego poziomu .eu poprzez akredytowanych rejestratorów .eu na wniosek przedsiębiorstw, organizacji lub osób zamieszkałych lub prowadzących działalność w UE;
  • przyjmowanie polityki rejestracji dla domeny najwyższego poziomu .eu w porozumieniu z Komisją i innymi zainteresowanymi stronami, zgodnie z zasadami porządku publicznego;
  • nakładanie opłat bezpośrednio związanych z poniesionymi kosztami;
  • wykonywanie polityki pozasądowego rozstrzygania sporów do rozwiązywania wszelkich sporów dotyczących nazw domen lub decyzji odnośnie do rejestracji;
  • przyjmowanie i wdrażanie procedur akredytacji rejestratorów .eu;
  • zapewnienie integralności baz danych nazw domen.

Ramy polityki

Komisja jest odpowiedzialna za przyjmowanie zasad porządku publicznego dotyczących wprowadzenia i funkcji domeny TLD.eu oraz zasad porządku publicznego w zakresie rejestracji. Zasady te obejmują w szczególności:

  • politykę pozasądowego rozstrzygania sporów;
  • porządek publiczny dotyczący spekulacji i nadużyć w rejestracji nazw domen;
  • politykę dotyczącą możliwości odebrania nazw domen;
  • kwestie językowe i pojęć geograficznych;
  • traktowanie własności intelektualnej i innych praw.

Zastrzeżenie praw

UE zachowuje wszystkie prawa związane z domeną najwyższego poziomu „.eu”, w tym zwłaszcza prawa własności intelektualnej i inne prawa do baz danych rejestru.

Wykonanie

Co dwa lata Komisja składa Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wykonania, skuteczności i działania TLD.eu.

Uchylenie

Rozporządzenie (WE) nr 733/2002 zostało uchylone rozporządzeniem (UE) 2019/517 w sprawie domeny najwyższego poziomu .eu. Rozporządzenie (WE) nr 733/2002 będzie obowiązywać do 12 października 2022 r.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 30 kwietnia 2002 r.

KONTEKST

W kwietniu 2016 r. TLD.eu obchodziła dziesięciolecie swojego istnienia.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie (WE) nr 733/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 kwietnia 2002 r. w sprawie wprowadzania w życie Domeny Najwyższego Poziomu.eu (Dz.U. L 113 z 30.4.2002, s. 1–5)

Kolejne zmiany do rozporządzenia (WE) nr 733/2002 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/517 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie wdrażania i funkcjonowania Domeny Najwyższego Poziomu .eu, zmiany i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 733/2002 oraz uchylenia rozporządzenia Komisji (WE) nr 874/2004 (Dz.U. L 91 z 29.3.2019, s. 25–35)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady na temat wdrożenia, działania i skuteczności domeny najwyższego poziomu .eu (COM(2017) 725 final z 4.12.2017)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady na temat wdrożenia, działania i skuteczności domeny najwyższego poziomu .eu (COM(2015) 680 final z 18.12.2015)

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 874/2004 z dnia 28 kwietnia 2004 r. ustanawiające reguły porządku publicznego dotyczące wprowadzenia w życie i funkcji Domeny Najwyższego Poziomu. eu oraz zasady regulujące rejestrację (Dz.U. L 162 z 30.4.2004, s. 40–50)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019

Top