EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy przy wykorzystaniu systemu finansowego

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Zapobieganie wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy i działań związanych z terroryzmem' for an updated information about the subject.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy przy wykorzystaniu systemu finansowego

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2005/60/WE — przeciwdziałanie korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

  • Celem niniejszej dyrektywy jest zapobieganie wykorzystywaniu sektorów finansowych i niefinansowych do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu zgodnie z globalnymi standardami Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).
  • Niniejszy akt ustanawia środki służące do ustalania prawdziwej tożsamości klientów, raportowania transakcji budzących podejrzenia i do tworzenia systemów zapobiegania wewnątrz organizacji.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Poza sektoremfinansowym niniejsza dyrektywa ma zastosowanie także do określonych sektorów niefinansowych obejmujących prawników, notariuszy, księgowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, dostawców usług hazardowych, podmioty świadczące usługi dla trustów i przedsiębiorstw, a także wszystkich dostawców towarów w wypadku płatności gotówką powyżej 15 tys. euro.

Podmioty objęte niniejszą dyrektywą, między innymi:

  • identyfikują i weryfikują tożsamość swoich klientów (zasada należytej staranności wobec klienta) i rzeczywistych beneficjentów*, a także monitorują ich stosunki gospodarcze z klientem,
  • zgłaszają podejrzenia prania pieniędzy* lub finansowania terroryzmu* organom władzy publicznej (zwykle jest to krajowa jednostka analityki finansowej),
  • zapewniają, by personel był odpowiednio przeszkolony oraz by utworzono wewnętrzne polityki i procedury zapobiegawcze.

Niniejsza dyrektywa wprowadza dodatkowe wymogi i zabezpieczenia (zaostrzone zasady należytej staranności) dla sytuacji stanowiących poważniejsze ryzyko prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, np. prowadzenie handlu z bankami korespondentami spoza UE.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa weszła w życie 15 grudnia 2005 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia przepisów niniejszej dyrektywy do prawa krajowego do 15 grudnia 2007 r.

W czerwcu 2015 r. UE przyjęła dyrektywę (UE) 2015/849. Uchyla ona dyrektywę 2005/60/WE ze skutkiem od 26 czerwca 2017 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

* Rzeczywisty beneficjent: osoba lub osoby, które ostatecznie są właścicielami lub sprawują kontrolę nad klientem, w imieniu którego przeprowadzana jest transakcja, np. w przypadku przedsiębiorstwa jest to osoba posiadająca wystarczający odsetek udziałów lub głosów.

* Pranie pieniędzy: konwersja, za pomocą różnych środków, zysków pochodzących z przestępstw na pozornie legalne pieniądze, np. poprzez zmianę formy lub przeniesienie środków w miejsce, w którym będą mniej narażone na podejrzenia.

* Finansowanie terroryzmu: dostarczanie lub gromadzenie funduszy wykorzystywanych do popełniania przestępstw określonych w decyzji ramowej Rady 2002/475/WSiSW w sprawie zwalczania terroryzmu, takie jak sporządzanie fałszywych dokumentów administracyjnych lub przewodzenie grupie terrorystycznej.

AKT

Dyrektywa 2005/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu (Dz.U. L 309 z 25.11.2005, s. 15–36)

Kolejne zmiany i poprawki do dyrektywy 2005/60/EWG zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Dyrektywa Komisji 2006/70/WE z dnia 1 sierpnia 2006 r. ustanawiająca środki wykonawcze do dyrektywy 2005/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do definicji „osoby zajmującej eksponowane stanowisko polityczne”, jak również w odniesieniu do technicznych kryteriów stosowania uproszczonych zasad należytej staranności wobec klienta oraz wyłączenia z uwagi na działalność finansową prowadzoną w sposób sporadyczny lub w bardzo ograniczonym zakresie (Dz.U. L 214 z 4.8.2006, s. 29–34)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 73–117)

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016

Top