Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Włączenie identyfikatorów biometrycznych do paszportów i dokumentów podróży

Włączenie identyfikatorów biometrycznych do paszportów i dokumentów podróży

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 2252/2004 w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez państwa członkowskie

JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZENIA?

  • Celem niniejszego rozporządzenia jest harmonizacja zabezpieczeń, w tym identyfikatorów biometrycznych*, służących ochronie paszportów i dokumentów podróży przed fałszerstwami.
  • Niniejsze rozporządzenie zostało zmienione rozporządzeniem (WE) nr 444/2009 w 2009 r. przede wszystkim w celu określenia odstępstw dla dzieci poniżej szóstego roku życia i osób, od których pobranie odcisków palców w celu wydania dokumentów podróży jest fizycznie niemożliwe.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Cechy biometryczne w paszportach i dokumentach podróży będą wykorzystywane wyłącznie w celu sprawdzenia autentyczności dokumentu i tożsamości jego posiadacza, który będzie miał prawo do weryfikacji danych osobowych zawartych w paszporcie lub dokumencie podróży i, w stosownych przypadkach, do żądania ich poprawienia lub usunięcia. Dane biometryczne będą gromadzone i przechowywane wyłącznie w celu wydawania paszportów i dokumentów podróży.

Paszporty i dokumenty podróży zawierają nośnik pamięci o wysokim stopniu zabezpieczenia (mikrochip) do zapisywania danych cyfrowych, a nośnik pamięci posiada wystarczającą pojemność, aby zagwarantować integralność, autentyczność i poufność tych danych. W nośniku pamięci znajduje się obraz twarzy i dwa płaskie odciski palców (zamiast odbitek przetoczonych). Dane te, które muszą być w interoperacyjnych formatach, są zabezpieczane.

Państwa członkowskie wyznaczają władze i organy uprawnione do dostępu do danych zawartych w nośniku pamięci dokumentów na mocy przepisów krajowych, z zastrzeżeniem stosownych przepisów prawa Unii lub umów międzynarodowych. W celu zagwarantowania, by informacje niejawne na temat zabezpieczeń i szczegółów sporządzania paszportów i dokumentów podróży, nie były udostępniane większej liczbie osób niż jest to konieczne, każde państwo członkowskie wyznacza jeden organ odpowiedzialny za sporządzanie paszportów i dokumentów podróży. W razie potrzeby państwa członkowskie mogą zmieniać ten organ. Ze względów bezpieczeństwa każde państwo członkowskie przekazuje do wiadomości Komisji Europejskiej oraz pozostałych państw członkowskich nazwę właściwego organu.

Minimalne normy dotyczące zabezpieczeń, które mają spełniać paszporty i dokumenty podróży wydawane przez państwa członkowskie, określono w załączniku do niniejszego rozporządzenia. Wymogi te nie są objęte tajemnicą. Wymogi te uzupełnia się wymogami, które mogą pozostać tajne w celu uniknięcia ryzyka podrabiania i przerabiania dokumentów. Komisja przyjmuje te dodatkowe wymogi w drodze aktów wykonawczych, zgodnie z normami międzynarodowymi. Odnoszą się one do:

  • dalszych zabezpieczeń;
  • nośnika pamięci i jego zabezpieczenia;
  • wspólnych wymagań dotyczących jakości w zakresie obrazu twarzy i odcisków palców.

W 2018 r. Komisja przyjęła decyzję wykonawczą ustanawiającą wymogi techniczne w zakresie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży, na mocy której uchylono i zastąpiono podobne poprzednie decyzje.

Zgodnie z rozporządzeniem zmieniającym (WE) nr 444/2009 dzieci poniżej dwunastego roku życia (tymczasowa granica wieku) i osoby, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, są zwolnione z tego obowiązku. Tylko wykwalifikowany i należycie upoważniony personel organów krajowych odpowiedzialny za wydawanie paszportów i dokumentów podróży może pobierać identyfikatory biometryczne. Paszporty i dokumenty podróży muszą być wydawane jako dokumenty indywidualne zgodnie z wymogami międzynarodowymi.

Zgodnie ze zbiorem przepisów Schengen (dorobkiem Schengen) Dania, Zjednoczone Królestwo i Irlandia nie brały udziału w przyjęciu niniejszego rozporządzenia, w związku z czym nie są nim związane. Dania postanowiła jednak włączyć niniejsze rozporządzenie do swojego prawa krajowego. Mimo iż Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein nie należą do UE, państwa te będą brały udział we wdrażaniu niniejszego rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do dowodów osobistych wydawanych przez państwa członkowskie swoim obywatelom lub do paszportów tymczasowych i dokumentów podróży, których okres ważności wynosi 12 miesięcy lub jest krótszy.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Państwa członkowskie były zobowiązane do zastosowania niniejszego rozporządzenia:

  • w odniesieniu do obrazu twarzy do dnia 28 sierpnia 2006 r.;
  • w odniesieniu do odcisków palców do dnia 28 czerwca 2009 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Identyfikatory biometryczne: dane osobowe, które wynikają ze specjalnego przetwarzania technicznego, dotyczą cech fizycznych, fizjologicznych lub behawioralnych osoby fizycznej oraz umożliwiają lub potwierdzają jednoznaczną identyfikację tej osoby. Należą do nich np. wizerunek twarzy lub dane daktyloskopijne.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży (Dz.U. L 385 z 29.12.2004, s. 1–6)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 2252/2004 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 30 listopada 2018 r. ustanawiająca specyfikacje techniczne dla norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez państwa członkowskie oraz uchylająca decyzje C(2006) 2909 i C(2008) 8657 (C(2018) 7774 final z 30.11.2018)

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020

Top