Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bezpieczeństwo kontenerów: umowy między UE a USA

Bezpieczeństwo kontenerów: umowy między UE a USA

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Decyzja 2004/634/WE – zawarcie umowy między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi o intensyfikacji i rozszerzeniu Umowy o współpracy celnej i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych

Umowa między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi o intensyfikacji i rozszerzeniu Umowy o współpracy celnej i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

  • Umowa ma na celu rozszerzenie zawartej w 1997 r. umowy o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych (CMAA), która w zamierzeniu miała przyczynić się do rozwoju, w najszerszym możliwym zakresie, współpracy celnej między Wspólnotą Europejską (obecnie Unią Europejską) a Stanami Zjednoczonymi.
  • Aby zapewnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw na potrzeby transatlantyckiej wymiany handlowej, UE i USA dążą, w ramach rozszerzonej umowy, do zacieśnienia współpracy celnej z myślą o zagwarantowaniu, aby w ramach ogólnych kontroli celnych w sposób należyty uwzględniane były kwestie bezpieczeństwa.
  • W decyzji zatwierdza się umowę w imieniu UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • W umowie przewiduje się niezwłoczne rozszerzenie Inicjatywy dotyczącej bezpieczeństwa kontenerów na wszystkie spełniające określone warunki porty w UE. Ma ona poprawić bezpieczeństwo ładunków na zasadzie wzajemności, a jednocześnie zapewnić równe traktowanie portów amerykańskich i unijnych oraz podmiotów gospodarczych z USA i UE. W umowie ustanawia się także program prac dotyczący wdrożenia środków w następujących obszarach:
    • opracowanie standardów technik zarządzania ryzykiem;
    • informacje wymagane dla określenia przesyłek wysokiego ryzyka przywożonych na terytorium stron;
    • programy partnerstwa branżowego.
  • Zewnętrzna koordynacja standardów kontroli celnej w USA jest niezbędna także w celu zapewnienia bezpieczeństwa łańcucha dostaw i zagwarantowania ciągłości zgodnego z prawem handlu przy użyciu kontenerów. Organy celne w państwie przywozu współpracują z organami celnymi zaangażowanymi na wcześniejszych etapach łańcucha dostaw. W ten sposób, dzięki przekazywanym na czas informacjom i technikom kontroli, można określić i zbadać kontenery wysokiego ryzyka przed ich wysłaniem z portów lub miejsc załadunku bądź przeładunku w odpowiednich państwach. Kluczowe jest zapewnienie, aby porty UE mogły uczestniczyć w Inicjatywie dotyczącej bezpieczeństwa kontenerów na takich samych zasadach. Ponadto należy propagować przyjmowanie porównywalnych standardów w portach USA.
  • Aby rozszerzyć i zacieśnić współpracę celną między stronami, wdrożono procedurę konsultacji. Państwa UE negocjujące uzgodnienia z USA w kwestiach objętych rozszerzoną umową CMAA muszą zawczasu skonsultować się z Komisją Europejską i innymi państwami UE, a także przekazać informacje oraz zagwarantować, że wynegocjowane uzgodnienia są zgodne z traktatami unijnymi, polityką w odnośnych dziedzinach i rozszerzoną umową CMAA. Jeżeli Komisja uważa, że uzgodnienie, które państwo UE zamierza wprowadzić w życie w ramach współpracy z USA, nie spełnia tego warunku zgodności, informuje ona to państwo. Jest ono informowane również wówczas, gdy przedmiot ustaleń musi być włączony do rozszerzonej umowy CMAA.
  • Wspólny Komitet Współpracy Celnej UE–USA ma za zadanie określić odpowiednią formę i treść dokumentów oraz środków służących dalszej realizacji strategii ściślejszej i pogłębionej współpracy celnej w ramach umowy.
  • Na mocy umowy ustanawia się grupę roboczą. W jej skład wchodzą przedstawiciele amerykańskich organów celnych, których wspomagają zainteresowane państwa UE. Przedkłada ona regularne sprawozdania Wspólnemu Komitetowi Współpracy Celnej, amerykańskiemu biuru ceł i ochrony granic oraz Komisji. Jej zadaniem jest badanie różnorodnych kwestii i wydawanie zaleceń dotyczących m.in. następujących obszarów:
    • określanie minimalnych standardów i wydawanie zaleceń co do metod umożliwiających ich spełnienie;
    • identyfikowanie najlepszych praktyk w dziedzinie kontroli bezpieczeństwa w handlu międzynarodowym, zwłaszcza tych opracowanych w ramach Inicjatywy dotyczącej bezpieczeństwa kontenerów, oraz poszerzanie zakresu ich stosowania;
    • ustanawianie standardów w odniesieniu do informacji wymaganych na potrzeby określania i monitorowania przesyłek wysokiego ryzyka przywożonych do USA i UE, przeładowywanych w USA i UE lub znajdujących się w tranzycie na terenie USA i UE;
    • ulepszanie i ustanawianie standardów w dziedzinie identyfikowania i badania takich przesyłek wysokiego ryzyka oraz opracowywanie minimalnych standardów w zakresie technik kontroli i metod badania;
    • ulepszanie i ustanawianie standardów w dziedzinie programów partnerstwa branżowego z myślą o poprawie bezpieczeństwa łańcucha dostaw i ułatwianiu zgodnego z prawem handlu;
    • wskazywanie wszelkich zmian regulacyjnych lub ustawodawczych niezbędnych do wdrożenia wydawanych przez nią zaleceń;
    • prowadzenie analiz w odniesieniu do rodzajów dokumentów i środków pozwalających na dalszą realizację strategii ściślejszej i pogłębionej współpracy celnej w odniesieniu do kwestii wskazanych w załączniku do umowy.
  • W 2004 r. UE i USA przyjęły, w ramach Wspólnego Komitetu Współpracy Celnej, zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa transportu morskiego kontenerów.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie w dniu 28 kwietnia 2004 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Decyzja Rady 2004/634/WE z dnia 30 marca 2004 r. dotycząca zawarcia umowy między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o intensyfikacji i rozszerzeniu Umowy o współpracy celnej i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych (Dz.U. L 304 z 30.9.2004, s. 32–33)

Umowa między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o intensyfikacji i rozszerzeniu Umowy o współpracy celnej i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, w celu włączenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa kontenerów i kwestii powiązanych (Dz.U. L 304 z 30.9.2004, s. 34–37)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Rady 97/541/WE z dnia 21 maja 1997 r. dotycząca zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych (Dz.U. L 222 z 12.8.1997, s. 16)

Umowa między Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych (Dz.U. L 222 z 12.8.1997, s. 17–24)

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020

Top