Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Substancje zubożające warstwę ozonową

Substancje zubożające warstwę ozonową

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (rozporządzenie w sprawie ozonu)

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Rozporządzenie (WE) nr 1005/2009 ustanawia zasady produkcji, importu, eksportu, sprzedaży, stosowania, odzysku, recyklingu, regeneracji i niszczenia substancji wywołujących szkody w warstwie ozonowej.
  • Określa wymogi sprawozdawcze i środki monitorowania dla produktów i urządzeń wykorzystujących te substancje.
  • Do rozporządzenia czterokrotnie wprowadzano nieznaczne zmiany.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Z zasady, produkcja i sprzedaż substancji kontrolowanych, takich jak halony (gaszenie pożarów), bromek metylu (zwalczanie szkodników) i wodorochlorofluorowęglowodór (wykorzystywany w lodówkach i systemach klimatyzacji), których warunki produkcji i stosowania określa rozporządzenie, są zakazane.
  • Dopuszcza się, na jasno określonych warunkach, kilka wyłączeń, na przykład w przypadku stosowania tych substancji w charakterze substratów*, czynników ułatwiających procesy chemiczne* lub do zastosowań laboratoryjnych i analitycznych.
  • Stosowanie bromku metylu zostało zakazane od marca 2010 r., z wyjątkiem zastosowania w nagłych przypadkach do celów kwarantanny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób lub szkodników. W każdym z przypadków Komisja Europejska musi wydać tymczasowe zezwolenie.
  • W pewnych okolicznościach dopuszcza się wykorzystanie halonów w systemach ochrony przeciwpożarowej i gaśnicach. Ponieważ zwiększa się dostępność substancji alternatywnych, w rozporządzeniu (UE) nr 744/2010 wyznaczono szczegółowe daty graniczne. Mieszczą się one w przedziale od 2013 do 2040 r. i są uzależnione od charakteru stosowania halonu.
  • Przywóz i wywóz substancji kontrolowanych oraz zawierających je produktów jest zasadniczo zakazany. Przypadki, gdy jest on dopuszczalny, są regulowane za pomocą systemu wydawania licencji. W 2013 roku Komisja uelastyczniła te zasady w odniesieniu do halonów stosowanych w statkach powietrznych.
  • Należy stosować systemy odzysku w celu niszczenia, recyklingu lub regeneracji substancji kontrolowanych stosowanych w urządzeniach chłodniczych lub klimatyzacyjnych, pompach ciepła lub systemach ochrony przeciwpożarowej i gaśnicach oraz urządzeniach zawierających rozpuszczalniki.

Uchylenie

Rozporządzenie (WE) nr 1005/2009 zostanie uchylone i zastąpione rozporządzeniem (UE) 2024/590 (zob. streszczenie) z dniem 3 marca 2025 roku.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

  • Ma ono zastosowanie od 1 stycznia 2010 roku.
  • Rozporządzenie (WE) nr 1005/2009 zmieniło i zastąpiło rozporządzenie (WE) nr 2037/2000 wraz z jego późniejszymi zmianami.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Substrat. Substancja kontrolowana lub nowa substancja przechodząca chemiczną transformację w procesie, w którym ulega ona całkowitemu przekształceniu ze stanu pierwotnego, i której emisje są nieznaczne.
Czynniki ułatwiające procesy chemiczne. Substancje kontrolowane stosowane jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne w zastosowaniach wymienionych w załączniku III.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (Dz.U. L 286 z 31.10.2009, s. 1–30).

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 1005/2009 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024

Top