Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Partnerstwo dla członkostwa – Turcja

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Partnerstwo dla członkostwa – Turcja

Partnerstwo dla członkostwa ma na celu wsparcie władz tureckich w ich wysiłkach zmierzających do spełnienia kryteriów akcesyjnych. Kładzie ono szczególny nacisk na kryteria polityczne. Partnerstwo przestawia w szczegółowy sposób priorytety przygotowania kraju do przystąpienia, w szczególności wdrożenie przepisów dorobku prawnego i tworzy ramy dla orientacji pomocy przedakcesyjnej.

AKT

Decyzja Rady 2008/157/WE z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie zasad, priorytetów i warunków zawartych w partnerstwie dla członkostwa zawartym z Republiką Turcji oraz uchylająca decyzję 2006/35/WE.

STRESZCZENIE

Partnerstwo dla członkostwa z Turcją jest głównym instrumentem ukierunkowującym ten kraj w jego przygotowaniach do akcesji. Opiera się ono na strategii przedakcesyjnej.

Na swym posiedzeniu w Helsinkach (grudzień 1999 r.) Rada Europejska zdecydowała o tym, że Turcja zostaje państwem kandydującym do wstąpienia do Unii w oparciu o te same kryteria, co inne państwa kandydujące. Negocjacje w sprawie przystąpienia rozpoczęto w dniu 3 października 2005 r.

Strategia przedakcesyjna zawiera zasady ramowe oraz instrumenty procesu przystąpienia nowych państw członkowskich. Przedstawia spójny program przystąpienia dla Turcji, umożliwiając jej jednocześnie zapoznanie się z procedurami Unii Europejskiej (UE) i jej polityką, w szczególności poprzez udział w programach wspólnotowych.

CEL

Partnerstwo dla członkostwa ma za zadanie wpisanie w jednolite ramy prawne:

  • obszarów priorytetowych, w których powinny być podjęte reformy w perspektywie przygotowania do przystąpienia do UE,
  • wytycznych dotyczących pomocy finansowej dla realizacji działań w tych priorytetowych obszarach,
  • zasad i warunków określających realizację partnerstwa.

Partnerstwo dla członkostwa z Turcją zostało opracowane w 2001 r. i było zmieniane trzykrotnie (w latach 2003, 2006 i 2008). Ewoluuje ono w zależności od osiągniętych przez kraj postępów oraz wysiłków, które kraj musi kontynuować w celu przygotowania do akcesji.

W celu osiągnięcia celów określonych w partnerstwie dla członkostwa Turcja przyjęła narodowy program przyjęcia dorobku prawnego (NPPC). W programie tym Turcja przedstawia zasady i harmonogram wdrożenia celów priorytetowych.

PRIORYTETY

Partnerstwo dla członkostwa klasyfikuje priorytety na krótkoterminowe, które muszą być zrealizowane w ciągu jednego do dwóch lat, i priorytety średnioterminowe, które muszą być zrealizowane w ciągu trzech do czterech lat. Są one oparte głównie na zdolności Turcji do spełnienia:

  • kryteriów kopenhaskich (DE) (EN) (FR) określonych w 1993 r.,
  • ram negocjacyjnych przyjętych w dniu 3 października 2005 r.

Priorytety krótko- i średnioterminowe są następujące:

  • dialog polityczny obejmujący priorytety krótkoterminowe, a mianowicie: demokrację i państwo prawa (administracja publiczna, cywilna kontrola nad siłami bezpieczeństwa, wymiar sprawiedliwości i walka z korupcją), prawa człowieka i ochronę mniejszości, które zakładają umacnianie i poszanowanie praw człowieka na poziomie krajowym i międzynarodowym (prawa obywatelskie i polityczne, ekonomiczne, społeczne i kulturalne, sytuacja na wschodzie i południowym wschodzie, osoby przesiedlone), kwestie regionalne i zobowiązania międzynarodowe (Cypr, pokojowe rozstrzyganie sporów granicznych, układ o stowarzyszeniu),
  • kryteria ekonomiczne, mianowicie: liberalizacja rynku, walka z szarą strefą gospodarki, zakończenie programu prywatyzacji, poprawa klimatu dla przedsiębiorczości, konkurencyjność, stabilność finansów publicznych, polityka budżetowa i monetarna zapewniająca stabilność makroekonomiczną, skoordynowana polityka gospodarcza oraz podniesienie jakości infrastruktury i poziomu edukacji i zdrowia, a także korekta zaburzeń równowagi na rynku pracy,
  • zdolności do przyjęcia obowiązków wynikających z członkostwa, tj. przyjęcia i wdrożenia dorobku prawnego (podstawowe i pochodne polityki i akty UE).

Ocena

Komisja regularnie ocenia postępy poczynione przez Turcję w ramach priorytetów określonych w partnerstwie dla członkostwa oraz działania w obszarach, w których powinny być poczynione wysiłki. Ocena ta dotyczy przestrzegania kryteriów akcesyjnych, w tym przyjęcia i efektywnego wdrożenia dorobku prawnego. Wdrożenie partnerstwa dla członkostwa jest badane i monitorowane w ramach układu o stowarzyszeniu między UE i Turcją.

RAMY FINANSOWE

Turcja otrzymuje pomoc finansową w ramach Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA) na lata 2007–2013. Wieloletnie orientacyjne ramy finansowe na lata 2009–2011 (MIFF) określają przewidywaną kwotę pomocy dla Turcji z tytułu IPA, tj. około 3 037,9 mln euro (w tym lata 2007 i 2008).

Pomoc wspólnotowa jest uzależniona od przestrzegania zasadniczych ustaleń dotyczących stosunków dwustronnych między Turcją i UE, kryteriów kopenhaskich oraz priorytetów określonych w partnerstwie. W przeciwnym razie pomoc finansowa może zostać zawieszona przez Radę.

Ponadto Turcja korzysta z finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) (DE) (EN) (FR) w ramach upoważnienia do udzielania pożyczek na rzecz państw trzecich obejmującego kraje sąsiadujące z Europy Południowo-Wschodniej.

Odniesienia

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja 2008/157/WE

29.2.2008

-

Dz.U. L 51 z 26.2.2008

AKTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady Europejskiej w Brukseli, 16 i 17 grudnia 2004 r.

Rada Europejska zdecydowała o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Turcją w dniu 3 października 2005 r.

STOSUNKI DWUSTRONNE

Układ o Stowarzyszeniu EWG-Turcja (1963) [Dziennik Urzędowy nr 217 z 29.12.1964].

Protokół dodatkowy do Układu ustanawiającego Stowarzyszenie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Turcją w następstwie rozszerzenia Unii Europejskiej [Dz.U. L 254 z 30.9.2005].

POMOC FINANSOWA

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1085/2006 z dnia 17 lipca 2006 r. ustanawiające instrument pomocy przedakcesyjnej (IPA) [Dz.U. L 210 z 31.7.2006].

Wieloletnie orientacyjne ramy finansowe (MIFF) na lata:

  • 2008–2010 [KOM(2006) 672 wersja ostateczna – Nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym],
  • 2009–2011 [COM(2007) 689 wersja ostateczna – Nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym].

OCENA

Sprawozdania (EN) są dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia Komisji Europejskiej.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2008

Top