Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ochrona pracy osób młodych

Ochrona pracy osób młodych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 94/33/WE – ochrona pracy osób młodych

JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Ustanawia ona minimalne wymagania gwarantujące poprawę poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia młodych pracowników.

KLUCZOWE POJĘCIA

  • Dyrektywa ma zastosowanie do każdej młodej osoby w wieku poniżej 18 lat, która posiada umowę o pracę lub pozostaje w stosunku pracy określonym przez prawo obowiązujące w kraju Unii Europejskiej i/lub regulowanym przez prawo obowiązujące w kraju UE.
  • Kraje UE mogą zastrzec, że dyrektywa nie ma zastosowania do pracy wykonywanej sporadycznie lub krótkoterminowo w charakterze służby domowej w prywatnym gospodarstwie domowym lub do pracy w przedsiębiorstwie rodzinnym, która nie jest uznawana za potencjalnie szkodliwą, stwarzającą niebezpieczeństwo dla młodych osób lub narażającą je na obrażenia.
  • Dyrektywa stanowi, że kraje UE podejmują konieczne środki w celu zakazu zatrudniania dzieci i zapewniają, że praca młodocianych jest ściśle kontrolowana i chroniona na warunkach określonych niniejszą dyrektywą.
  • Dyrektywa definiuje kategorie młodych osób w następujący sposób:
    • młode osoby: młode osoby w wieku poniżej 18 lat,
    • dzieci: młode osoby w wieku poniżej 15 lat lub osoby, które wciąż podlegają powszechnemu obowiązkowi szkolnemu zgodnie z krajowym prawem,
    • młodociani: osoby młode w wieku od 15 do 18 lat niepodlegające powszechnemu obowiązkowi szkolnemu zgodnie z krajowym prawem.
  • Głównym celem dyrektywy jest wprowadzenie zakazu zatrudniania dzieci.
  • Jednakże dyrektywa zezwala kraju UE zastrzeżenie, pod pewnymi warunkami, że zakaz zatrudniania dzieci nie ma zastosowania w przypadku:
    • dzieci zatrudnionych do udziału w działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej, przy czym podlega to warunkowi uzyskania uprzedniego upoważnienia właściwych organów w indywidualnych przypadkach,
    • dzieci w wieku 14 lat lub starszych, pracujących w przedsiębiorstwach w ramach systemu pracy i kształcenia lub stażu zawodowego, pod warunkiem, że praca jest wykonywana zgodnie z warunkami ustalonymi przez właściwe organy,
    • dzieci w wieku 14 lat lub starszych, wykonujących pracę lekką, inną niż ta, o której mowa w pierwszym punkcie powyżej, jednakże dzieci w wieku powyżej 13 lat mogą wykonywać pracę lekką przez ograniczoną liczbę godzin tygodniowo, w przypadku rodzajów pracy określonych w ustawodawstwie krajowym.
  • Dyrektywa zawiera przepisy odnoszące się do:
    • ogólnych zobowiązań pracodawców, takich jak ochrona zdrowia młodych osób i zapewnienie im bezpieczeństwa, ocena ryzyka ponoszonego przez młode osoby, związanego z ich pracą, ocena i kontrola stanu zdrowia młodych osób, informowanie młodych osób i przedstawicieli ustawowych dzieci o możliwych zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zdrowia osób młodych i dzieci,
    • form zatrudnienia, w których nie mogą uczestniczyć osoby młode, takich jak praca przekraczająca psychiczne i fizyczne możliwości osób młodych lub praca pociągająca za sobą wystawianie na szkodliwe działanie substancji niebezpiecznych.
  • Dyrektywa 2014/27/UE dostosowuje dyrektywę 94/33/WE do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008, które ustanowiło nowe przepisy w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin w UE w oparciu o globalnie zharmonizowany system klasyfikacji i oznakowania chemikaliów (GHS) przyjęty na poziomie międzynarodowym. Ponadto dyrektywa 2014/27/UE zastępuje odesłania do uchylonych dyrektyw (90/679/EWG i 90/394/EWG), które zostały zastąpione odesłaniami do odpowiednich przepisów dyrektywy 2000/54/WE i dyrektywy 2004/37/WE.
  • Dyrektywa 94/33/WE zawiera przepisy odnoszące się do godzin pracy, pracy w porze nocnej, czasu przerwy w pracy, wypoczynku wakacyjnego i przerw na odpoczynek.
  • Każde z państw UE jest odpowiedzialne za określenie środków podejmowanych w przypadku naruszenia przepisów dyrektywy. Środki muszą być skuteczne i współmierne do wykroczenia.
  • Dyrektywa zawiera klauzulę o zachowaniu poziomu ochrony młodych osób.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 9 września 1994 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 22 czerwca 1996 r.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 94/33/WE z dnia 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych (Dz.U. L 216 z 20.8.1994, s. 12–20)

Kolejne zmiany do dyrektywy 94/33/WE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów na temat stosowania dyrektywy 94/33/WE w sprawie ochrony pracy osób młodych (COM(2004) 105 wersja ostateczna z 16.2.2004)

Sprawozdanie Komisji na temat skutków przyznania Zjednoczonemu Królestwu okresu przejściowego dotyczącego niektórych przepisów Dyrektywy Rady 94/33/WE w sprawie ochrony pracy osób młodych (COM(2000)457 wersja ostateczna z 20.7.2000)

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016

Top