Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Narażenie na sztuczne promieniowanie optyczne

Narażenie na sztuczne promieniowanie optyczne

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2006/25/WE w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (sztucznym promieniowaniem optycznym)

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

  • Narażenie pracowników na działanie sztucznego promieniowania optycznego, takiego jak promieniowanie nadfioletowe, promieniowanie laserowe lub promieniowanie niekoherentne (nielaserowe)*, podczas wykonywania przez nich pracy może powodować przewlekłe i niekorzystne dla oczu oraz skóry skutki. Dyrektywa zmierza do wyeliminowania lub ograniczenia do minimum ekspozycji pracowników na tego rodzaju promieniowanie i w tym celu wprowadza środki zapobiegawcze.
  • Określa ona również wartości graniczne ekspozycji dla pracowników narażonych na działanie promieniowania niekoherentnego (nielaserowego) i promieniowania laserowego (załączniki I i II).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Obowiązki pracodawcy

  • Ocena poziomu promieniowania. W pierwszej kolejności pracodawcy dokonują oceny lub pomiaru poziomów ekspozycji na promieniowanie optyczne, na jakie są narażeni pracownicy, tak aby można było ograniczyć ekspozycję, jeżeli obowiązujące poziomy są przekroczone. W razie konieczności dokonują oni pomiaru lub obliczeń poziomów ekspozycji na podstawie norm Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC), Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej (CIE) i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) lub, jeżeli takie normy nie istnieją, na podstawie dostępnych krajowych lub międzynarodowych wytycznych opartych na naukowych podstawach.
  • Ograniczenie ryzyka. W drugiej kolejności pracodawcy muszą zmniejszyć poziom promieniowania, jeśli ocena wskazuje na jakąkolwiek możliwość przekroczenia wartości granicznych ekspozycji, na przykład wybierając inny sprzęt lub ograniczając czas trwania ekspozycji.
  • Informowanie i szkolenie pracowników. Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom lub ich przedstawicielom niezbędne informacje i szkolenie, na przykład dotyczące środków podjętych w celu wprowadzenia dyrektywy w życie lub stosowania środków ochrony.
  • Konsultacje i udział pracowników. Pracodawcy muszą z wyprzedzeniem konsultować się z pracownikami lub ich przedstawicielami w kwestiach ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Przedstawiciele pracowników mogą proponować środki mające na celu poprawę tej ochrony. Pracownicy lub ich przedstawiciele mogą nawet zwracać się do właściwych organów, jeżeli uważają, że zapewniany przez pracodawcę poziom ochrony zdrowia nie jest wystarczający (zgodnie z dyrektywą ramową 89/391/EWG – zob. streszczenie i sekcja „Kontekst” poniżej).

Profilaktyczne badania lekarskie

  • W przypadku narażenia na sztuczne promieniowanie optyczne stan zdrowia pracownika jest kontrolowany w drodze należytych profilaktycznych badań lekarskich przeprowadzanych przez lekarza, zgodnie z odpowiednimi przepisami krajowymi.
  • Dokumentacja medyczna jest prowadzona dla każdego pracownika i aktualizowana po każdym badaniu. Pracownikom należy na żądanie zapewnić dostęp do ich dokumentacji medycznej.

Przekroczenie wartości granicznych lub niekorzystne dla zdrowia skutki

W przypadku ekspozycji przekraczającej wartości graniczne pracownikom umożliwia się poddanie się badaniom lekarskim. Jeśli wartości graniczne zostały przekroczone lub jeśli stwierdzono niekorzystne dla zdrowia skutki:

  • lekarz lub osoba o odpowiednich kwalifikacjach zawiadamia pracownika o wynikach, które dotyczą go osobiście, jak również o wszelkich badaniach lekarskich, którym powinien się on poddać po ustaniu narażenia;
  • pracodawca dokonuje przeglądu oceny ryzyka i podjętych środków, wdraża środki zalecone przez wykwalifikowane osoby i organizuje okresowe profilaktyczne badania lekarskie.

Sankcje

Państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) muszą przewidzieć odpowiednie sankcje stosowane w przypadku naruszenia przepisów krajowych przyjętych zgodnie z dyrektywą.

Akty delegowane

  • Rozporządzenie (UE) 2019/1243 zmienia dyrektywę 2006/25/WE (art. 10) w ten sposób, że przyznaje Komisji Europejskiej uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych od 26 lipca 2019 r.
  • Te akty delegowane mają dotyczyć zmian natury ściśle technicznej do załączników do dyrektywy w celu uwzględnienia harmonizacji i normalizacji technicznej w zakresie projektowania, budowy, wytwarzania lub konstrukcji sprzętu roboczego lub miejsc pracy, postępu technicznego, zmian w zharmonizowanych europejskich normach lub międzynarodowych specyfikacjach oraz nowych wyników badań dotyczących narażenia na promieniowanie optyczne w związku z wykonywanym zawodem. Zmiany te nie mogą jednak skutkować modyfikacją wartości granicznych ekspozycji określonych w załącznikach.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od 27 kwietnia 2006 r., przy czym państwa członkowskie miały dokonać jej transpozycji do 27 kwietnia 2010 r.

KONTEKST

KLUCZOWE POJĘCIA

Promieniowanie niekoherentne (nielaserowe). Każde promieniowanie optyczne inne niż promieniowanie laserowe.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa 2006/25/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (sztucznym promieniowaniem optycznym) (dziewiętnasta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz.U. L 114 z 27.4.2006, s. 38–59).

Kolejne zmiany dyrektywy 2006/25/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa 2002/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (wibracji) (szesnasta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz.U. L 177 z 6.7.2002, s. 13–20).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz.U. L 183 z 29.6.1989, s. 1–8).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021

Top