EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Licencje i certyfikaty kontrolerów ruchu lotniczego – wymagania techniczne i procedury administracyjne

Licencje i certyfikaty kontrolerów ruchu lotniczego – wymagania techniczne i procedury administracyjne

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2015/340 ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne dotyczące licencji i certyfikatów kontrolerów ruchu lotniczego

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie reguluje kwestie wydawania licencji i zaświadczeń lekarskich dla kontrolerów ruchu lotniczego (ATCO).

Jego celem jest zapewnienie i utrzymanie wysokiego i jednolitego poziomu bezpieczeństwa przy jednoczesnym zwiększeniu mobilności kontrolerów ruchu lotniczego poprzez ustanowienie wspólnych norm szkoleniowych, w tym zapewnienie akceptowalnych metod zapewniania zgodności i materiałów zawierających wytyczne, a także uznawanie licencji na poziomie UE. Ustanawia również przejrzyste zasady ramowe dotyczące organizacji szkolących kontrolerów ruchu lotniczego (ATCO) i uznawania wydawanych przez nie certyfikatów, wraz z niezbędnymi mechanizmami synergii dotyczącymi lekarzy orzeczników medycyny lotniczej i ośrodków zajmujących się wydawaniem orzeczeń medycznych pilotom i kontrolerom ruchu lotniczego.

Jego regularne aktualizacje zapewniają ciągłe dostosowywanie systemu kwalifikacji kontrolerów ruchu lotniczego do uznanych najlepszych praktyk w lotnictwie i uwzględniają nowe osiągnięcia technologiczne i zmiany operacyjne.

W szeregu załączników do rozporządzenia określono szczegółowe zasady i procedury dotyczące:

  • licencji i zaświadczeń medycznych dla kontrolerów ruchu lotniczego i osób szkolących się na kontrolerów ruchu lotniczego;
  • certyfikatów dla lekarzy orzeczników medycyny lotniczej i ośrodków medycyny lotniczej;
  • certyfikatów dla organizacji szkolących kontrolerów ruchu lotniczego;
  • warunków wydawania, zawieszania, wycofywania, weryfikacji, ponownej weryfikacji, odnawiania oraz wykorzystywania licencji, ocen, certyfikatów i zaświadczeń;
  • uprawnień i zakresów odpowiedzialności posiadaczy licencji i certyfikatów.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Stosowanie

  • Usługi mogą świadczyć wyłącznie kontrolerzy ruchu lotniczego posiadający odpowiednie uprawnienia i licencje wydane na podstawie niniejszych przepisów;
  • Państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) mogą nałożyć wymóg stosowania niniejszego rozporządzenia do członków sił zbrojnych świadczących usługi cywilne.

Zgodność

  • Kontrolerzy ruchu lotniczego, osoby i organizacje zajmujące się wydawaniem licencji, szkoleniem, egzaminowaniem, sprawdzaniem oraz badaniami lekarskimi i oceną kandydatów muszą posiadać kwalifikacje i licencje wydane przez właściwy organ zgodnie z załącznikami I, III i IV do rozporządzenia;
  • Zaświadczenia medyczne muszą być zgodne z wymogami technicznymi i procedurami określonymi w załącznikach III i IV.

Kontrolerzy ruchu lotniczego, instruktorzy i egzaminatorzy świadczący usługi na terytorium Unii Europejskiej, zatrudnieni przez podmioty spoza UE, są uznawani za licencjonowanych, jeśli:

  • posiadają licencję wydaną zgodnie z załącznikiem 1 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym;
  • posiadają potwierdzenie, że przeszli niezbędne szkolenie oraz zdali egzaminy i uzyskali zaliczenia równoważne z egzaminami i zaliczeniami określonymi w załączniku I (wraz z odpowiednimi uprawnieniami i uprawnieniami uzupełniającymi dla instruktorów i egzaminatorów).

Zadania i funkcje kontrolerów ruchu lotniczego spoza UE nie mogą wykraczać poza uprawnienia wynikające z licencji wydanej przez państwo nienależące do UE.

Uprawnienia instruktorów i egzaminatorów spoza UE muszą być określone w zaświadczeniu wydanym przez kraj nienależący do UE i ograniczać się do prowadzenia instruktażu i oceny dla organizacji szkoleniowych z siedzibami poza UE.

Właściwe organy

Każde państwo członkowskie wyznacza lub ustanawia co najmniej jeden właściwy organ odpowiedzialny za certyfikację i nadzór. Organy te:

  • muszą być niezależne od instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej i organizacji szkoleniowych;
  • nie mogą mieć bezpośrednich lub pośrednich konfliktów interesów, w szczególności związanych z interesami rodzinnymi lub finansowymi danych pracowników.

Uchylenie

Rozporządzenie uchyla rozporządzenie Komisji (UE) nr 805/2011.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 30 czerwca 2015 roku.

KONTEKST

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/340 z dnia 20 lutego 2015 r. ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne dotyczące licencji i certyfikatów kontrolerów ruchu lotniczego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008, zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 923/2012 i uchylające rozporządzenie Komisji (UE) nr 805/2011 (Dz.U. L 63 z 6.3.2015, s. 1–122).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2015/340 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2111/2005, (WE) nr 1008/2008, (UE) nr 996/2010, (UE) nr 376/2014 i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE i 2014/53/UE, a także uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 552/2004 i (WE) nr 216/2008 i rozporządzenie Rady (EWG) nr 3922/91 (Dz.U. L 212 z 22.8.2018, s. 1–122).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 923/2012 z dnia 26 września 2012 r. ustanawiające wspólne zasady w odniesieniu do przepisów lotniczych i operacyjnych dotyczących służb i procedur żeglugi powietrznej oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (WE) nr 1035/2011 oraz rozporządzenia (WE) nr 1265/2007, (WE) nr 1794/2006, (WE) nr 730/2006, (WE) nr 1033/2006 i (UE) nr 255/2010 (Dz.U. L 281 z 13.10.2012, s. 1–66).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024

Top