Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konwencja na rzecz wzmocnienia Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego

Konwencja na rzecz wzmocnienia Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Konwencja na rzecz wzmocnienia Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego ustanowionej Konwencją z Antigui pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Republiką Kostaryki z 1949 r.

Decyzja 2006/539/WE w sprawie zawarcia, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Konwencji na rzecz wzmocnienia Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego ustanowionej Konwencją z Antigui

JAKIE SĄ CELE KONWENCJI I DECYZJI?

Celem konwencji jest zapewnienie długofalowej ochrony zasobów tuńczyka, gatunków tuńczykopodobnych, gatunków powiązanych oraz ich ekosystemów, a także zrównoważonego zarządzania nimi na całym obszarze wschodniego Oceanu Spokojnego, ograniczonym linią brzegową Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, w obrębie granic geograficznych określonych w art. 3.

Na mocy decyzji porozumienie zostało ratyfikowane w imieniu Unii Europejskiej (UE).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza

  • Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza (zob. streszczenie) wymaga od sygnatariuszy współpracy w celu zapewnienia ochrony tuńczyka oraz gatunków tuńczykopodobnych należących do kategorii „gatunków daleko migrujących”.
  • Na obszarze wschodniego Oceanu Spokojnego rolę tę pełni Międzyamerykańska Komisja ds. Tuńczyka Tropikalnego (IATTC).

Wzmocnienie Komisji

  • Pierwotna działalność Komisji, ustanowionej Konwencją pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Republiką Kostaryki z 1949 r., koncentrowała się wyłącznie na badaniach naukowych, a jej jedynym celem było zbieranie i interpretowanie faktów.
  • Konwencja na rzecz wzmocnienia IATTC znacząco poszerza jej rolę, nadając jej status regionalnej organizacji ds. zarządzania rybołówstwem.
  • Stronami tej konwencji jest 21 krajów.

Zakres

Zakres konwencji obejmuje obszar Oceanu Spokojnego ograniczony linią brzegową Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, w granicach geograficznych określonych w art. 3.

Komisja

  • W skład Komisji wchodzi od jednego do czterech komisarzy z każdego kraju członkowskiego.
  • Komisja zbiera się co najmniej raz w roku, a w razie konieczności zwoływane są posiedzenia nadzwyczajne. Decyzje podejmowane są w drodze konsensusu.
  • Siedzibą Komisji pozostaje San Diego w Kalifornii (Stany Zjednoczone).
  • Wypełnia ona szereg zadań, wśród których najważniejsze wiążą się z zasobami tuńczyka i gatunków tuńczykopodobnych. Do zadań tych należą:
    • promowanie, prowadzenie i koordynowanie badań naukowych dotyczących docelowych populacji ryb;
    • ustanawianie standardów w zakresie gromadzenia, kontroli, wymiany i sprawozdawczości danych;
    • przyjmowanie środków opartych o najlepsze dowody naukowe w celu zapewnienia długofalowej ochrony i zrównoważonego wykorzystania zasobów ryb objętych konwencją oraz w celu zachowania lub odbudowy populacji poławianych gatunków na poziomach zasobności, które mogą zapewnić maksymalny podtrzymywalny połów;
    • przyjmowanie odpowiednich środków w celu uniknięcia, ograniczenia i zminimalizowania strat, odrzutów, połowów przez narzędzia zagubione lub porzucone oraz połowów ryb lub innych zwierząt z gatunków niedocelowych;
    • przyjmowanie środków mających na celu zapobieganie przełowieniu lub jego eliminację;
    • promowanie użycia wybiórczych, bezpiecznych z punktu widzenia ochrony środowiska i wydajnych urządzeń do połowu.
  • W realizacji swoich działań Komisja jest wspierana przez wykwalifikowanych pracowników, między innymi administracyjnych, naukowych i technicznych, działających pod nadzorem dyrektora.
  • Ustanowiono specjalny Naukowy Komitet Doradczy, którego celem jest przedstawianie opinii, zaleceń i sprawozdań Komisji i jej personelowi naukowemu.

Podczas wypełniania swoich zadań Komisja musi przestrzegać zasady ostrożności, co oznacza, że:

  • powinna zachowywać zwiększoną ostrożność w przypadkach, gdy informacje są niepewne, nierzetelne lub nieodpowiednie;
  • brak odpowiednich informacji naukowych nie może być wykorzystany jako przesłanka do odkładania lub niepodejmowania działań w zakresie ochrony i zarządzania;
  • w przypadku, gdy status gatunków docelowych, niedocelowych, powiązanych lub zależnych budzi wątpliwości, takie populacje i gatunki należy dokładniej monitorować, aby zweryfikować ich status i sprawdzić skuteczność działań w zakresie ochrony i zarządzania.

Zgodność

  • Każdy kraj będący stroną konwencji:
    • podejmuje działania niezbędne do zapewnienia stosowania i przestrzegania postanowień konwencji oraz wszelkich przyjętych środków w zakresie ochrony i zarządzania;
    • zapewnia, aby statki pływające pod jego banderą przestrzegały postanowień konwencji oraz rezolucji przyjętych przez Komisję;
    • zapewnia, aby statki prowadzące działalność na wodach pod jego jurysdykcją przestrzegały postanowień konwencji oraz środków przyjętych zgodnie z konwencją;
    • zezwala statkom na prowadzenie połowów wyłącznie na określonym obszarze, jeśli może wykonać swoje obowiązki wynikające z konwencji wobec takich statków.
  • Jeżeli Komisja ustali, że statki prowadzące połowy na obszarze objętym konwencją biorą udział w działaniach, które podważają skuteczność środków ochrony i zarządzania przyjętych przez Komisję lub w innych sposób je naruszają, strony mogą podjąć środki służące powstrzymaniu działalności tych statków, do czasu, aż państwo bandery* podejmie odpowiednie działania w celu uniemożliwienia takim statkom dalszego prowadzenia dotychczasowej działalności.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Konwencja weszła w życie 27 sierpnia 2010 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Państwo bandery. (a) Państwo, którego statki są uprawnione do pływania pod jego banderą, lub

(b) regionalna organizacja integracji gospodarczej, w ramach której statki są uprawnione do pływania pod banderą państwa członkowskiego tej regionalnej organizacji integracji gospodarczej.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Konwencja na rzecz wzmocnienia Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego ustanowionej Konwencją pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Republiką Kostaryki z 1949 r. (Konwencja z Antigui) (Dz.U. L 224 z 16.8.2006, s. 24–42).

Decyzja Rady 2006/539/WE z dnia 22 maja 2006 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Konwencji na rzecz wzmocnienia Międzyamerykańskiej Komisji ds. Tuńczyka Tropikalnego ustanowionej Konwencją pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Republiką Kostaryki z 1949 r. (Dz.U. L 224 z 16.8.2006, s. 22–23).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza i Porozumienie w sprawie implementacji jej części XI – Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza (Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 3–134).

Decyzja Rady 98/392/WE z dnia 23 marca 1998 r. dotycząca zawarcia przez Wspólnotę Europejską Konwencji Narodów Zjednoczonych z dnia 10 grudnia 1982 r. o prawie morza i Porozumienia z dnia 28 lipca 1994 r. odnoszącego się do stosowania jego części XI (Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 1–2).

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022

Top