Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Komisja do spraw Tuńczyka w Oceanie Indyjskim

Komisja do spraw Tuńczyka w Oceanie Indyjskim

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Umowa o utworzeniu Komisji do spraw Tuńczyka w Oceanie Indyjskim

Decyzja 95/399/WE w sprawie przystąpienia Wspólnoty do Umowy o utworzeniu Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Umowa ta definiuje obszar kompetencji Komisji jako Ocean Indyjski oraz zawiera listę gatunków i zasobów objętych zarządzaniem.

Członkostwo

  • Członkostwo w Komisji jest otwarte dla:
    • państw członkowskich FAO i państw stowarzyszonych będących państwami nadbrzeżnymi na obszarze Oceanu Indyjskiego lub członkami, których statki dokonują połowów tuńczyka w Obszarze, lub regionalnymi organizacjami integracji gospodarczej zajmującymi się kwestiami dotyczącymi zasobów tuńczyka w imieniu takich państw;
    • członków Organizacji Narodów Zjednoczonych lub ich specjalistycznych agencji, lub Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, jeśli są państwami nadbrzeżnymi lub zajmują się połowem tuńczyka w Obszarze i podlegają zatwierdzeniu ze strony Komisji.
  • Państwa członkowskie powinny oficjalnie potwierdzić akceptację niniejszej umowy poprzez złożenie dokumentu akceptacji u Dyrektora Generalnego FAO.
  • Każdy członek Komisji jest reprezentowany przez jednego delegata, któremu może towarzyszyć zastępca oraz eksperci i doradcy. Członkowi przysługuje jeden głos. Można również zaprosić obserwatorów.
  • Komisja organizuje coroczne regularne sesje, zaś przewodniczący może zwoływać sesje specjalne na żądanie co najmniej jednej trzeciej członków.

Cele, funkcje i obowiązki

W oparciu o zasady wyrażone w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza:

  • ocena tendencji w odniesieniu do zasobów tuńczyka oraz analiza i publikacja informacji naukowych, statystyk dotyczących połowów oraz innych danych na temat ochrony i zarządzania;
  • zachęcanie, zalecanie i koordynowanie działań badawczych i rozwojowych, włączając w to działania związane z przekazaniem technologii oraz szkoleniem, znalezienie równowagi pomiędzy potrzebami Komisji a interesami oraz potrzebami członków w regionie, którzy są krajami rozwijającymi się;
  • przyjęcie środków ochrony i zarządzania w celu ochrony zasobów oraz popierania optymalnego ich wykorzystania;
  • dokonywanie oceny aspektów gospodarczych i społecznych rybołówstwa, w szczególności interesów rozwijających się państw nadbrzeżnych;
  • zatwierdzanie jej programu i budżetu;
  • przekazywanie raportów FAO, by organizacja mogła podjąć działanie w stosownych przypadkach;
  • inne działania, które są niezbędne do realizacji jej celów.

Środki ochrony i zarządzania

  • Komisja może, większością dwóch trzecich głosów, przyjąć wiążące środki w zakresie ochrony i zarządzania.
  • Każdy członek może sprzeciwić się środkowi w zakresie ochrony i zarządzania w ciągu 120 dni; dany środek nie będzie dla takiego członka wiążący. Następnie pozostali członkowie mają dalsze 60 dni na wniesienie sprzeciwu.
  • Jeśli sprzeciw wniesie więcej niż jedna trzecia członków, pozostali członkowie nie będą zobowiązani do przyjęcia takiego środka, jednak mogą zdecydować się na jego wdrożenie.

Komitet Naukowy i podkomisje

Komisja powołała stały Komitet Naukowy; może też utworzyć dodatkowe podkomisje. Podkomisje powinny być otwarte dla członków Komisji, którzy są państwami nadbrzeżnymi leżącymi na szlakach migracji zasobów, którymi zajmuje się podkomisja lub państwa, których statki uczestniczą w rybołówstwie takich zasobów.

Prawa państw nadbrzeżnych

Umowa pozostaje bez uszczerbku dla wykonywania suwerennych praw państwa nadbrzeżnego zgodnie z międzynarodowym prawem morza do celów badania i eksploatacji, ochrony i zarządzania żywymi zasobami, włączając w to gatunki wysoce migrujące, w obrębie strefy do 200 mil morskich znajdujących się pod jego jurysdykcją.

Finanse

Członkowie pokrywają co roku swój udział w budżecie autonomicznym, zgodnie z wysokością składek przyjętą przez Komisję.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie 27 marca 1996 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Umowa o utworzeniu Komisji do spraw Tuńczyka w Oceanie Indyjskim (Dz.U. L 236 z 5.10.1995, s. 25–33)

Decyzja Rady 95/399/WE z dnia 18 września 1995 r. w sprawie przystąpienia Wspólnoty do Umowy o utworzeniu Komisji ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (Dz.U. L 236 z 5.10.1995, s. 24)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza i Porozumienie w sprawie implementacji jej części XI – Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza (Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 3–134)

Decyzja Rady 98/392/WE z dnia 23 marca 1998 r. dotycząca zawarcia przez Wspólnotę Europejską Konwencji Narodów Zjednoczonych z dnia 10 grudnia 1982 r. o prawie morza i Porozumienia z dnia 28 lipca 1994 r. odnoszącego się do stosowania jego części XI (Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 1–2)

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022

Top