Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (2021–2027)
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (UE) 2021/691 w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG)
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Misja i cele
- EFG to fundusz solidarnościowy służący finansowaniu aktywnych instrumentów rynku pracy (dotyczących kwestii, takich jak szkolenia, poszukiwanie pracy oraz start-upy) w sytuacji, gdy występują nieprzewidziane i liczne przypadki utraty pracy spowodowane restrukturyzacja na dużą skalę.
- Jest to fundusz kryzysowy niepodlegający pułapom WRF.
Kryteria interwencji
- Wsparcie z EFG jest dostępne w przypadku utraty ponad 200 (liczbę tę zmniejszono z wcześniejszych 500 w okresie 2014–2020) stanowisk – piastowanych przez pracowników lub osoby samozatrudnione – w okresie czterech miesięcy (w przypadku zwolnień w tym samym przedsiębiorstwie lub zwolnień w tym samym regionie) lub w okresie sześciu miesięcy w przypadku przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw (szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw) w tym samym sektorze i na tym samym obszarze geograficznym. W przypadku zwolnień w przedsiębiorstwie próg ten może obejmować dostawców i producentów na dalszym etapie procesu.
- Na małych rynkach pracy mogą być akceptowane wnioski, które nie spełniają tego wymogu, jeśli takie zwolnienia mają poważny wpływ na zatrudnienie oraz gospodarkę lokalną, regionalną lub krajową. W wyjątkowych przypadkach zasada ta może mieć również zastosowanie do dużych rynków pracy, jednak pomoc finansowa dla wszystkich takich przypadków w danym roku nie może przekraczać 15 % rocznego pułapu EFG.
- EFG nie ma zastosowania do pracowników zwolnionych w wyniku cięć budżetowych wprowadzonych przez państwo członkowskie UE (zwolnień w sektorze publicznym).
Kwalifikujące się instrumenty
Wkład finansowy z EFG może zostać przyznany na aktywne polityki w zakresie rynku pracy stanowiące część skoordynowanego pakietu spersonalizowanych usług, opracowane w celu reintegracji zwolnionego pracownika jako osoby zatrudnionej lub samozatrudnionej. Obejmuje to poniższe działania:
- szkolenie i nabywanie nowych kwalifikacji, w tym z zakresu technologii informatycznych i komunikacyjnych oraz innych cyfrowych umiejętności;
- certyfikację pozyskanej wiedzy i umiejętności;
- pomoc w poszukiwaniu pracy;
- działania na rzecz grup docelowych;
- doradztwo zawodowe i usługi doradcze;
- mentoring;
- zwolnienia monitorowane;
- promowanie przedsiębiorczości;
- pomoc w samozatrudnieniu, tworzeniu firmy, przejęciach działalności przez pracowników oraz działaniach związanych ze współpracą;
- środki ograniczone czasowo (nie więcej niż 35 % całkowitego pakietu), takie jak zasiłki na potrzeby mobilności, na opiekę nad dzieckiem, szkolenia, utrzymanie się oraz opiekunów, a także skierowane do pracodawców zachęty do zatrudniania – pod warunkiem że beneficjenci aktywnie uczestniczą w poszukiwaniach pracy lub szkoleniu.
Rozpowszechnianie umiejętności wymaganych w cyfrowej erze przemysłowej oraz w gospodarce efektywnie korzystającej z zasobów powinno być uznawane za element przekrojowy skoordynowanych pakietów.
EFG nie będzie wspierać instrumentów, za które na mocy przepisów prawa krajowego lub układów zbiorowych odpowiedzialne są przedsiębiorstwa. Państwa członkowskie mogą wnioskować o pomoc w zakresie działań przygotowawczych, związanych z zarządzaniem, informowaniem i promowaniem, a także działań kontrolnych i związanych ze sprawozdawczością. Przyjęte wnioski EFG są ważne przez 24 miesiące.
Inwestycja w samozatrudnienie, start-upy lub przejęcia działalności przez pracowników nie może przekraczać 22 000 EUR na beneficjenta. Wkład finansowy z EFG jest ograniczony do tego, co konieczne, by zapewnić tymczasowe, jednorazowe wsparcie wybranym beneficjentom.
Wnioski
- Państwa członkowskie muszą złożyć wniosek dotyczący EFG w ciągu 12 tygodni od okresu odniesienia, w którym nastąpiła utrata miejsc pracy. Wniosek taki zostanie przeanalizowany przez Komisję Europejską, która składa wniosek o uruchomienie EFG do organu władzy budżetowej (Parlament Europejski i Rada). Jest to konieczne, jako że EFG nie podlega pułapom przewidzianym w WRF.
- Decyzję o tym, czy uruchomić środki z EFG, podejmuje organ władzy budżetowej w ciągu sześciu tygodni od otrzymania wniosku Komisji.
Stopa współfinansowania
Stopa współfinansowania z EFG jest dostosowana do najwyższej stopy współfinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w danym państwie członkowskim, jednak nie będzie niższa niż 60 %.
Uchylenie
Rozporządzenie to uchyla rozporządzenie (WE) nr 1309/2013 ze skutkiem od 1 stycznia 2021 r.
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem art. 15 (dotyczącego procedury budżetowej i wdrożenia), który stosuje się od 3 maja 2021 r.
KONTEKST
- Europejskie Centrum Monitorowania Zmian wspiera Komisję i państwa członkowskie jakościowymi i ilościowymi analizami, aby pomóc w ocenie trendów w zakresie globalizacji, zmian technologicznych i środowiskowych, restrukturyzacji oraz wykorzystania EFG.
- Europejski filar praw socjalnych, utworzony jako odpowiedź na wyzwania społeczne w Europie, działa jako ramy przewodnie dla EFG, umożliwiając UE praktyczne stosowanie zasad w przypadku restrukturyzacji na dużą skalę.
- Ramy jakościowe UE na potrzeby przewidywania zmian i restrukturyzacji to instrument polityki UE, który określa ramy dla najlepszych praktyk w zakresie przewidywania restrukturyzacji firm i radzenia sobie z nią.
- Zob. także:
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/691 z dnia 28 kwietnia 2021 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwolnionych Pracowników (EFG) oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1309/2013 (Dz.U. L 153 z 3.5.2021, s. 48–70)
DOKUMENT POWIĄZANY
Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych, Komisja Europejska, 4 marca 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021