EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Program Cła – współpraca w dziedzinie ceł

Program „Cła” – współpraca w dziedzinie ceł

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2021/444 w sprawie ustanowienia unijnego programu na rzecz współpracy w dziedzinie ceł

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Rozporządzenie ustanawia program „Cła”, czyli program Unii Europejskiej (UE) na rzecz współpracy w dziedzinie ceł w latach 2021–2027.
  • Głównym celem programu jest dalsza modernizacja unii celnej UE. Program wspiera organy celne UE w budowaniu zdolności administracyjnych i powiązanej infrastruktury informatycznej wymaganych w związku z realizacją ich zadań:
    • by usprawnić obsługę coraz większych przepływów handlowych oraz uwzględnić nowe rodzaje handlu;
    • by lepiej chronić UE przed szkodliwymi produktami i substancjami;
    • by lepiej chronić przedsiębiorstwa w UE;
    • by ułatwić legalny handel.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Cele szczegółowe

Celem programu jest wspieranie:

  • przygotowania i jednolitego wdrażania przepisów prawa celnego i polityki celnej;
  • współpracy celnej;
  • budowania zdolności administracyjnych i zdolności w dziedzinie technologii informacyjnej, w tym w zakresie kompetencji ludzkich i szkoleń, oraz opracowania i eksploatacji europejskich systemów elektronicznych;
  • innowacji w dziedzinie polityki celnej.

Budżet

Środki budżetowe na wdrażanie programu w okresie 2021–2027 wynoszą 950 mln EUR.

Uczestnictwo państw trzecich i eksperci zewnętrzni

  • Państwa przystępujące, państwa kandydujące, potencjalne państwa kandydujące i kraje objęte europejską polityką sąsiedztwa oraz inne państwa trzecie mogą brać udział w programie, jeśli spełnią warunki określone w umowie dotyczącej kwestii uczestnictwa państw trzecich w programach unijnych.
  • Przedstawiciele organów rządowych niezwiązanych z administracją celną, w tym organów z państw trzecich, które nie uczestniczą w programie, pracownicy naukowi, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i innych właściwych organizacji, przedstawiciele przedsiębiorców oraz przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego mogą uczestniczyć w konkretnych działaniach realizowanych w ramach programu w charakterze ekspertów zewnętrznych, zapraszanych na zasadzie ad hoc.

Kwalifikujące się inicjatywy

  • Opracowanie i eksploatacja systemów informatycznych służb celnych (wyłącznie wspólne elementy, bez systemów krajowych).
  • Spotkania i inne działania oparte na współpracy (np. warsztaty, grupy projektowe, wizyty studyjne).
  • Wspólne koncepcje, produkty i działania szkoleniowe (np. moduły szkoleń internetowych).
  • Inne zamówienia na usługi (np. badania, inicjatywy w zakresie komunikacji).

Program prac

Program jest realizowany poprzez wieloletnie programy prac ustanowione i przyjęte przez Komisję Europejską w drodze aktów wykonawczych.

Monitorowanie, sprawozdawczość i ocena

  • W załączniku II do rozporządzenia przedstawiono wykaz wskaźników na potrzeby sporządzania sprawozdań z postępów w realizacji programu w odniesieniu do celu ogólnego i celów szczegółowych. Komisja może wprowadzać zmiany w tym wykazie lub uzupełniać ten wykaz na drodze aktów delegowanych.
  • Załącznik do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/2565, które uzupełnia rozporządzenie (UE) 2021/444, określa dodatkowe wskaźniki służące do pomiaru realizacji, wyników i oddziaływania programu. Obowiązuje on z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r., aby zapewnić dostosowanie do początku okresu sprawozdawczego. Wskaźniki te stanowią uzupełnienie wskaźników wskazanych w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2021/444, które są odpowiednie do ogólnego monitorowania realizacji celów, ale nie są wystarczające, by umożliwić kompleksowe monitorowanie i ewaluację programu w odniesieniu do realizacji jego celu ogólnego i celów szczegółowych.
  • Komisja przeprowadzi ewaluację śródokresową programu nie później niż cztery lata od jego rozpoczęcia oraz ewaluację końcową nie później niż cztery lata po jego zakończeniu.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.

KONTEKST

Podstawa prawna rozporządzenia obejmuje współpracę celną regulowaną przez artykuł 33 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), rynek wewnętrzny (artykuł 114 TFUE) oraz wspólną politykę handlową (artykuł 207 TFUE).

Rozporządzenie (UE) nr 952/2013 ustanawia unijny kodeks celny, określający ogólne przepisy i procedury mające zastosowanie do towarów wprowadzanych na obszar celny UE i z niego wyprowadzanych (zob. streszczenie).

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/444 z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia programu „Cła” na rzecz współpracy w dziedzinie ceł oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1294/2013 (Dz.U. L 87 z 15.3.2021, s. 1–16).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/2565 z dnia 11 października 2022 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/444 o przepisy dotyczące ustanowienia ram monitorowania i ewaluacji (Dz.U. L 330 z 23.12.2022, s. 130–133).

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł II – Swobodny przepływ towarów – Rozdział 2 – Współpraca celna – Artykuł 33 (dawny artykuł 135 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 61).

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł VII – Wspólne reguły w dziedzinie konkurencji, podatków i zbliżenia ustawodawstw – Rozdział 3 – Zbliżanie ustawodawstw – Artykuł 114 (dawny artykuł 95 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 94–95).

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część piąta – Działania zewnętrzne Unii – Tytuł II – Wspólna polityka handlowa – Artykuł 207 (dawny artykuł 133 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 140–141).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (wersja przekształcona) (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1–101).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 952/2013 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023

Top