EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Programy unijne – agencje

Programy unijne – agencje

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/173 ustanawiająca Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska, Europejską Agencję Wykonawczą ds. Zdrowia i Cyfryzacji, Europejską Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych, Europejską Radę ds. Innowacji i Agencję Wykonawczą ds. MŚP, Agencję Wykonawczą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych i Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

Ustanawia ona sześć agencji wykonawczych wdrażających programy unijne w wieloletnich ramach finansowych na lata 2021–2027. Określa ona:

  • ich zadania, portfolio oraz ogólne zasady działania;
  • przejście prawne pomiędzy agencjami oraz pomiędzy Komisją Europejską a agencjami.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Decyzja ustanawia sześć agencji wykonawczych funkcjonujących do 31 grudnia 2028 r. (pierwszych pięć od 1 kwietnia 2021 r., szósta zaś – od 16 lutego 2021 r.):

Każda agencja odpowiada za poniższe zadania ogólne związane z wdrażaniem programu i oddelegowanymi jej działaniami:

  • zarządzanie niektórymi lub wszystkimi etapami realizacji programu, projektami pilotażowymi oraz działaniami przygotowawczymi;
  • świadczenie ogólnych usług wsparcia administracyjnego i logistycznego, w stosownych przypadkach;
  • przekazywanie informacji w celu wsparcia Komisji w zakresie wyznaczania kierunków polityki;
  • przyjmowanie aktów budżetowych w zakresie dochodów i wydatków oraz przeprowadzanie wszystkich operacji niezbędnych do zarządzania programami;
  • wdrażanie dodatkowych środków finansowych na podstawie stosownego programu prac i na określonych warunkach.

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury jest następcą prawnym Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci i wdraża:

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Zdrowia i Cyfryzacji jest nowo powołaną agencją, która wdraża:

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych jest następcą prawnym Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych i wdraża:

  • Horyzont Europa (działania „Maria Skłodowska-Curie” i infrastruktury badawcze);
  • Horyzont Europa (kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne; ochrona cywilna; żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko);
  • Horyzont Europa (zwiększanie zakresu uczestnictwa i wzmacnianie europejskiej przestrzeni badawczej, promowanie doskonałości i uczestnictwa, reformowanie i ulepszanie europejskiego systemu badań naukowych i innowacji);
  • Informacje na temat produktów rolnych i promowanie ich; oraz
  • Fundusz Badawczy Węgla i Stali – program badań naukowych;
  • Ogólne usługi administracyjne i logistyczne, w szczególności: Centralna Służba Weryfikacyjna, planowanie zakończenia programów i usług eGrant, zarządzanie ekspertami.

Agencja Wykonawcza Europejskiej Rady ds. Innowacji i ds. MŚP jest następcą prawnym Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw i wdraża:

  • Horyzont Europa (Europejska Rada ds. Innowacji i Europejskie Innowacyjne Ekosystemy);
  • Międzyregionalne innowacyjne instrumenty;
  • Program na rzecz jednolitego rynku (COSME, rynek wewnętrzny, standaryzacja, konsumenci).

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury jest następcą prawnym Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego i wdraża:

Agencja Wykonawcza Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych jest następcą dawnej Agencji Wykonawczej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych i zajmuje się wdrażaniem programu:

  • Horyzont Europa (Europejska Rada ds. Badań Naukowych).

Agencje:

  • mają siedzibę w Brukseli;
  • mają komitet sterujący i dyrektora, a także personel oddelegowany, tymczasowy lub kontraktowy;
  • regularnie składają sprawozdania Komisji, która nadzoruje i ocenia ich pracę;
  • wdrażają system ekozarządzania i audytu (Eco-Management and Audit Scheme – EMAS) i dokonują rejestracji na jego mocy, a także mogą uczestniczyć w dokonywanej przez Komisję rejestracji podmiotów firmowych w ramach EMAS;
  • Wdrażają własne budżety operacyjne zgodnie z zasadami Komisji.

Mająca siedzibę w Luksemburgu Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności zakończyła swą działalność 1 kwietnia 2021 r. Jej obowiązki przekazano kilku nowym agencjom z siedzibą w Brukseli, szczególnie Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Zdrowia i Cyfryzacji, ustanowionej 16 lutego 2021 r.

Decyzja uchyla decyzje wykonawcze 2013/801/UE (Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i Sieci), 2013/771/UE (Unijna Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw), 2013/778/UE (Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych), 2013/779/UE (Agencja Wykonawcza Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych), 2013/776/UE (Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego) oraz 2013/770/UE (Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności).

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja ma zastosowanie od 1 kwietnia 2021 r.

KONTEKST

Komisja deleguje agencjom wykonawczym uprawnienia do wdrażania unijnych programów, dzięki czemu może koncentrować się na swojej głównej działalności. Zachowuje jednak kontrolę i ostateczną odpowiedzialność w stosunku do wszystkich prac agencji.

Nowe obowiązki sześciu agencji są podzielone na kategorie tematyczne związane z politykami, co zapewnia im spójną tożsamość i synergię pomiędzy różnymi programami.

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/173 z dnia 12 lutego 2021 r. ustanawiająca Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska, Europejską Agencję Wykonawczą ds. Zdrowia i Cyfryzacji, Europejską Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych, Europejską Radę ds. Innowacji i Agencję Wykonawczą ds. MŚP, Agencję Wykonawczą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych i Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury oraz uchylająca decyzje wykonawcze 2013/801/UE, 2013/771/UE, 2013/778/UE, 2013/779/UE, 2013/776/UE i 2013/770/UE (Dz.U. L 50 z 15.2.2021, s. 9–28)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) 2020/2093 z dnia 17 grudnia 2020 r. określające wieloletnie ramy finansowe na lata 2021–2027 (Dz.U. L 433I z 22.12.2020, s. 11–22)

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021

Top