Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gwarancja dla młodzieży

Gwarancja dla młodzieży

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Zalecenie w sprawie pomostu do zatrudnienia – wzmocnienia gwarancji dla młodzieży

JAKIE SĄ CELE ZALECENIA?

  • Jego celem jest lepsze wspieranie zatrudnienia młodzieży w całej UE z wykorzystaniem programów krajowych obejmujących środki zapewniające młodym ludziom drogę do stabilnej integracji na rynku pracy.
  • Zastępuje ono zalecenie Rady z 22 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Gwarancja dla młodzieży

Gwarancja dla młodzieży została ustanowiona w 2013 r. w celu zapewnienia, aby wszyscy młodzi ludzie poniżej 25. roku życia mogli – w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy lub zakończenia kształcenia formalnego – otrzymać dobrej jakości ofertę:

  • pracy;
  • dalszego kształcenia;
  • przygotowania zawodowego;
  • stażu.

Wzmocnienie gwarancji

Zalecenie wzmacnia gwarancję dla młodzieży, ponieważ:

  • potwierdza zobowiązanie państw UE do ustanowienia programów krajowych, dzięki którym młodzież może otrzymać ofertę pracy, dalszego kształcenia, stażu lub przygotowania zawodowego w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy lub zakończenia kształcenia formalnego;
  • rozszerza przedział wiekowy, tak aby gwarancją mogli zostać również objęci młodzi ludzie w wieku 25–29 lat, a także zapewnia lepsze włączenie osób z grup szczególnie zagrożonych, takich jak młodzież NEET (niekształcąca się, niepracująca ani nieszkoląca się), młode kobiety i osoby z niepełnosprawnościami.

Wytyczne

Gwarancja dla młodzieży będzie wdrażana z wykorzystaniem środków wspierających na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym oraz w oparciu o szereg wytycznych.

  • Przyporządkowanie: określenie grup docelowych, dostępnych usług, potrzeb w zakresie umiejętności oraz osób zagrożonych znalezieniem się wśród młodzieży NEET.
  • Działania informacyjne: ukierunkowane kampanie informacyjne wśród młodzieży i skupienie uwagi w większym stopniu na młodzieży NEET.
  • Przygotowanie: udoskonalenie rozwiązań w zakresie profilowania, aby dostosować działania do potrzeb, zapewnienie doradztwa i poradnictwa oraz podnoszenie umiejętności cyfrowych i innych ważnych umiejętności.
  • Oferta: zachęcanie do podejmowania zatrudnienia, zapewnienie jakości i sprawiedliwości oraz wsparcia po zakończeniu stażu.

Zagadnienia przekrojowe

Aby zapewnić jak największą skuteczność, w zaleceniu wskazano pewne czynniki o charakterze kluczowym.

  • Mobilizowanie partnerstw: na wszystkich szczeblach administracji, między podmiotami realizującymi program gwarancji dla młodzieży a innymi zainteresowanymi stronami, takimi jak pracodawcy, instytucje kształcenia i szkolenia, partnerzy społeczni i osoby pracujące z młodzieżą.
  • Udoskonalenie sposobów gromadzenia danych i monitorowania programów: zachęcanie do szerszej wymiany danych dotyczących śledzenia, profilowania i działań następczych między partnerami w ramach gwarancji dla młodzieży w celu poprawy wsparcia.
  • Pełne i optymalne wykorzystanie funduszy: to zagadnienie obejmuje w szczególności:

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Zalecenie Rady z dnia 30 października 2020 r. w sprawie pomostu do zatrudnienia – wzmocnienia gwarancji dla młodzieży oraz zastępujące zalecenie Rady z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży (Dz.U. C 372 z 4.11.2020, s. 1–9)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2221 z dnia 23 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 w odniesieniu do zasobów dodatkowych i przepisów wykonawczych w celu zapewnienia pomocy na wspieranie kryzysowych działań naprawczych w kontekście pandemii COVID-19 i jej skutków społecznych oraz przygotowanie do ekologicznej i cyfrowej odbudowy gospodarki zwiększającej jej odporność (REACT-EU) (Dz.U. L 437 z 28.12.2020, s. 30–42)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 z dnia 10 października 2019 r. ustanawiające wspólne ramy statystyk europejskich dotyczących osób i gospodarstw domowych, opartych na danych na poziomie indywidualnym zbieranych metodą doboru próby, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 808/2004, (WE) nr 452/2008 i (WE) nr 1338/2008 oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1177/2003 i rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 (Dz.U. L 261I z 14.10.2019, s. 1–32)

Decyzja Rady (UE) 2019/1181 z dnia 8 lipca 2019 r. w sprawie wytycznych dotyczących polityk zatrudnienia państw członkowskich (Dz.U. L 185 z 11.7.2019, s. 44–45)

Międzyinstytucjonalna proklamacja Europejskiego filaru praw socjalnych (Dz.U. C 428 z 13.12.2017, s. 10–15)

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021

Top