Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Środki ograniczające w związku z sytuacją w Sudanie Południowym

Środki ograniczające w związku z sytuacją w Sudanie Południowym

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Decyzja (WPZiB) 2015/740 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Sudanie Południowym

Rozporządzenie (UE) nr 2015/735 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Sudanie Południowym

JAKIE SĄ CELE DECYZJI I ROZPORZĄDZENIA?

Decyzja i rozporządzenie stanowią część zestawu narzędzi Unii Europejskiej (UE) w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB), promujących cele WPZiB poprzez zapewnienie podstawy prawnej dla sankcji UE w związku z sytuacją w Sudanie Południowym.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Środki ograniczające

W decyzji (WPZiB) 2015/740 i rozporządzeniu (UE) 2015/735, które były wielokrotnie zmieniane aktami wykonawczymi, określono środki ograniczające, które należy nałożyć na osoby i podmioty wymienione w wykazie, w tym:

  • zakaz udzielania wojskowej pomocy technicznej i świadczenia usług pośrednictwa, a także dostarczania, produkcji, konserwacji i użycia broni i pokrewnych materiałów wszystkich rodzajów, w tym broni i amunicji, pojazdów i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego oraz części zamiennych do nich, bezpośrednio lub pośrednio do wykorzystania w Sudanie Południowym;
  • zakaz świadczenia pomocy finansowej na działalność wojskową, w tym udzielania dotacji, pożyczek i ubezpieczeń kredytów eksportowych, a także zapewniania ubezpieczenia i reasekuracji, na potrzeby sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu broni i pokrewnych materiałów, bądź udzielania związanej z nimi pomocy technicznej, świadczenia usług pośrednictwa lub innych usług, bezpośrednio lub pośrednio do wykorzystania w Sudanie Południowym;
  • zakaz udzielania pomocy technicznej, zapewniania finansowania lub świadczenia pomocy finansowej lub usług pośrednictwa związanych z dostarczaniem uzbrojonego personelu najemnego w Sudanie Południowym lub do wykorzystania w Sudanie Południowym;
  • zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych osób, podmiotów, organów, które są:
    • odpowiedzialne, bezpośrednio lub pośrednio, za działania lub politykę zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Sudanu Południowego, oraz w takich działaniach uczestniczące lub w nie zaangażowane,
    • odpowiedzialne za utrudnianie przemian politycznych w Sudanie Południowym, między innymi przez akty przemocy lub naruszenia porozumień o zawieszeniu broni, jak również osób odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka w Sudanie Południowym oraz osób fizycznych, podmiotów i organów z nimi związanych.

Odstępstwa

Zakazy te nie mają zastosowania do finansowania i pomocy finansowej, pomocy technicznej i usług pośrednictwa w odniesieniu do:

  • broni przeznaczonej wyłącznie do wsparcia lub wykorzystania przez personel ONZ, w tym Misję Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu Południowego i Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Abyei;
  • odzieży ochronnej, w tym kamizelek kuloodpornych i hełmów wojskowych, czasowo wywożonych do Sudanu Południowego przez personel ONZ lub przez przedstawicieli środków masowego przekazu, pracowników organizacji humanitarnych i organizacji działających na rzecz rozwoju oraz związany z nimi personel, wyłącznie na ich własny użytek.

Właściwe organy mogą zezwolić na finansowanie i pomoc finansową, pomoc techniczną i usługi pośrednictwa, pod warunkiem że Komitet Sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodzi się w indywidualnych przypadkach na:

  • nieśmiercionośny sprzęt wojskowy przeznaczony wyłącznie do celów humanitarnych lub ochronnych;
  • broń czasowo wywiezioną do Sudanu Południowego przez siły państwa podejmującego – zgodnie z prawem międzynarodowym – działania w celu ułatwienia ochrony lub ewakuacji jego obywateli oraz osób, za które ponosi on odpowiedzialność konsularną w Sudanie Południowym;
  • broń wspierająca regionalną grupę zadaniową Unii Afrykańskiej przeznaczoną wyłącznie do operacji regionalnych w celu zwalczania Armii Bożego Oporu;
  • broń wyłącznie w celu wspierania wdrażania warunków porozumienia pokojowego;
  • inne transakcje sprzedaży lub dostawy broni, inną pomoc lub personel.

Pod warunkiem że Komitet Sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodzi się w indywidualnych przypadkach, właściwe organy mogą zezwolić na uwolnienie niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych:

  • w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb, w tym opłat za żywność, opłat z tytułu najmu, opłat za leki, podatków oraz opłat za usługi użyteczności publicznej;
  • na pokrycie nadzwyczajnych wydatków;
  • na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów;
  • na pokrycie opłat za usługi polegające na przechowywaniu zamrożonych środków finansowych;
  • na pokrycie płatności należnych z tytułu wcześniejszych umów lub porozumień, które nie naruszają sankcji;
  • na określone inne cele, związane m.in. z orzeczeniami sądowymi, administracyjnymi lub arbitrażowymi, jeżeli spełnione zostały w pełni określone warunki.

Osoby, podmioty i organy objęte środkami ograniczającymi

W załącznikach do rozporządzenia (UE) 2015/735 (z późniejszymi zmianami) wymieniono osoby fizyczne i prawne, podmioty i organy objęte obecnie wyżej wymienionymi środkami ograniczającymi. Wykazy są regularnie, co najmniej raz na 12 miesięcy, aktualizowane.

Ponadto ograniczenia dotyczące podróży są nakładane na osoby fizyczne wymienione w załącznikach do decyzji (WPZiB) 2015/740 (z późniejszymi zmianami), z wyjątkami ustalonymi na podstawie indywidualnych przypadków, takich jak:

  • podróż uzasadniona względami humanitarnymi, włączając w to obowiązki o charakterze religijnym;
  • uczestnictwo w postępowaniu sądowym;
  • podróż, która wsparłaby cele dotyczące budowania pokoju i pojednania w Sudanie Południowym i stabilności w regionie;
  • udział w posiedzeniach międzyrządowych i posiedzeniach wspieranych przez UE lub posiedzeniach, które gości UE, podczas których prowadzony jest dialog polityczny propagujący w sposób bezpośredni cele polityczne środków ograniczających, w tym demokrację, prawa człowieka i praworządność w Sudanie Południowym.

Odstępstwa ze względów humanitarnych

Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 2664 (2022), rozporządzeniem Rady (UE) 2023/720 i decyzją Rady (WPZiB) 2023/726 wprowadzono do prawa UE zwolnienie ze środków w postaci zamrożenia aktywów w celu terminowego dostarczania pomocy humanitarnej i innych działań pomocowych prowadzonych przez programy ONZ, organizacje międzynarodowe i organizacje pozarządowe uczestniczące w planach działań humanitarnych ONZ oraz inne właściwe organy.

Podmioty korzystające ze zwolnienia ze względów humanitarnych mają obowiązek podejmować racjonalne starania, aby zminimalizować możliwość czerpania jakichkolwiek korzyści zakazanych sankcjami wskazanym osobom fizycznym lub podmiotom.

OD KIEDY DECYZJA I ROZPORZĄDZENIE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Decyzja (WPZiB) 2015/740 oraz rozporządzenie (UE) 2015/735 mają zastosowanie od 9 maja 2015 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Decyzja Rady (WPZiB) 2015/740 z dnia 7 maja 2015 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Sudanie Południowym, uchylająca decyzję 2014/449/WPZiB (Dz.U. L 117 z 8.5.2015, s. 52–58).

Kolejne zmiany do decyzji (WPZiB) 2015/740 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie Rady (UE) 2015/735 z dnia 7 maja 2015 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Sudanie Południowym oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 748/2014 (Dz.U. L 117 z 8.5.2015, s. 13–24).

Zobacz tekst skonsolidowany.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Wersja skonsolidowana Traktatu o Unii Europejskiej – Tytuł V – Postanowienia ogólne o działaniach zewnętrznych Unii i postanowienia szczególne dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – Rozdział 2 – Postanowienia szczególne dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – Sekcja 1 – Postanowienia wspólne – Artykuł 29 (dawny artykuł 15 TUE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 33).

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część piąta – Działania zewnętrzne Unii – Tytuł IV – Środki ograniczające – Artykuł 215 (dawny artykuł 301 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 144).

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023

Top