EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Transgraniczna dystrybucja przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania

Transgraniczna dystrybucja przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2019/1156 w sprawie ułatwienia transgranicznej dystrybucji przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 345/2013, (UE) nr 346/2013 i (UE) nr 1286/2014

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu ustanawia się jednolite przepisy odnoszące się do publikowania regulacji krajowych dotyczących wymogów w zakresie wprowadzania do obrotu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania (lub „funduszy inwestycyjnych”) oraz dotyczących informacji reklamowych kierowanych do inwestorów. Celem jest zwiększenie efektywności rynku przy jednoczesnym utworzeniu przez UE unii rynków kapitałowych.

Ponadto w rozporządzeniu przewidziano wspólne podejście do opłat i prowizji nakładanych na zarządzających funduszami inwestycyjnymi w związku z ich działalnością transgraniczną, a także ustanowienie centralnej bazy danych dotyczących transgranicznego wprowadzania do obrotu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rozporządzenie ma zastosowanie do:

Informacje reklamowe

  • ZAFI, zarządzający EuVECA, zarządzający EuSEF, zarządzający UCITS oraz spółki zarządzające UCITS zapewniają, aby wszystkie informacje reklamowe kierowane do inwestorów były rozpoznawalne jako takie oraz opisywały ryzyka i zyski związane z zakupem jednostek uczestnictwa lub udziałów w AFI lub jednostek uczestnictwa w UCITS w równie widoczny sposób. Informacje reklamowe:
    • są rzetelne, przejrzyste i niewprowadzające w błąd;
    • informują o istnieniu prospektu emisyjnego oraz o dostępności kluczowych informacji dla inwestorów, a także określają, gdzie i w jaki sposób inwestorzy mogą uzyskać prospekt emisyjny i kluczowe informacje, jak również język, w jakim dostępne są te dokumenty;
    • określają, gdzie i w jaki sposób inwestorzy mogą uzyskać streszczenie praw inwestorów, a także język, w jakim dostępne jest to streszczenie, które w stosownych przypadkach zawiera informacje o dostępie do mechanizmów dochodzenia roszczeń zbiorowych na szczeblach krajowym i UE w przypadku sporu;
    • zawierają jasne informacje, że zarządzający lub spółka zarządzająca mogą podjąć decyzję o zaprzestaniu wprowadzania do obrotu funduszu inwestycyjnego.
  • Właściwe organy publikują na swoich stronach internetowych aktualne i pełne informacje na temat obowiązujących krajowych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych (w tym ich streszczenia) dotyczących wymogów w zakresie wprowadzania do obrotu AFI i UCITS, w języku zwyczajowo używanym w sferze finansów międzynarodowych.
  • Właściwe organy mogą – w celu weryfikacji przestrzegania przepisów rozporządzenia i przepisów krajowych dotyczących wymogów w zakresie wprowadzania do obrotu – domagać się uprzedniego zawiadamiania ich o informacjach reklamowych, które spółki zarządzające UCITS zamierzają bezpośrednio lub pośrednio wykorzystywać w kontaktach z inwestorami.

Opłaty i prowizje

  • Wspólne zasady dotyczące opłat i prowizji nakładanych przez właściwe organy na zarządzających przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w związku z prowadzoną przez nich działalnością transgraniczną muszą być spójne z ogólnymi kosztami związanymi z pełnieniem funkcji właściwego organu.
  • Do 2 lutego 2022 r. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) udostępnia publicznie na swojej stronie internetowej interaktywne narzędzie służące do orientacyjnego obliczania opłat lub prowizji.

Centralna baza danych

W rozporządzeniu ustanawia się również centralną bazę danych dotyczącą międzynarodowego wprowadzania do obrotu AFI i UCITS w obrębie UE. ESMA publikuje tę bazę danych na swojej stronie internetowej do 2 lutego 2022 r.. Ma ona być dostępna w języku zwyczajowo używanym w sferze finansów międzynarodowych.

Czynności poprzedzające wprowadzanie do obrotu*

W rozporządzeniu ustanawia się przepisy dotyczące czynności poprzedzających wprowadzanie do obrotu EuVECA i EuSEF. Mają one zastosowanie od 2 sierpnia 2021 r. i są zgodne z przepisami ustanowionymi dyrektywą (UE) 2019/1160 w odniesieniu do alternatywnych funduszy inwestycyjnych. Umożliwiają one zarządzającym funduszami nawiązanie kontaktu z inwestorami w celu zbadania ich zainteresowania planowanymi możliwościami lub strategiami inwestycyjnymi dostępnymi za pośrednictwem kwalifikowalnych funduszy venture capital i kwalifikowalnych funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej.

Sprawozdawczość

Właściwe organy przedkładają ESMA, do 31 marca 2021 r., a następnie co dwa lata, sprawozdania na temat informacji reklamowych zawierające dane o liczbie wniosków o zmianę informacji reklamowych. W sposób wyraźny rozróżniają przy tym najczęstsze naruszenia i podają przykłady.

Ocena

Do 2 sierpnia 2024 r. Komisja Europejska przeprowadza, w oparciu o wyniki konsultacji publicznych i w świetle wymiany opinii z ESMA i właściwymi organami, ocenę stosowania rozporządzenia.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 sierpnia 2019 r. Artykuł 4 ust. 1–5 (regulacja dotycząca informacji reklamowych), art. 5 ust. 1 i 2 (regulacja dotycząca stron internetowych właściwych organów) oraz art. 15 i 16 (regulacja dotycząca zmian w obowiązujących aktach prawnych wprowadzonych w odniesieniu do czynności poprzedzających wprowadzanie do obrotu EuVECA i EuSEF), mają zastosowanie od 2 sierpnia 2021 r.

KONTEKST

Zobacz również:

KLUCZOWE POJĘCIA

Alternatywny fundusz inwestycyjny (AFI): przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania (fundusz inwestycyjny), które pozyskuje kapitał od wielu inwestorów z myślą o inwestowaniu go zgodnie z określoną polityką inwestycyjną z korzyścią dla tych inwestorów i które nie potrzebuje zezwolenia na mocy art. 5 dyrektywy UCITS (dyrektywy 2009/65/WE). Do tej kategorii należą EuVECA, EuSEF i ELTIF*.
Zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI): osoba prawna, której stała działalność polega na zarządzaniu jednym AFI lub większą ich liczbą.
Przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS): przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania (lub „fundusz inwestycyjny”), które inwestuje w zbywalne papiery wartościowe, tj. w akcje, obligacje, krótkoterminowe instrumenty skarbowe i papiery powodujące rozliczanie środków pieniężnych.
Europejski fundusz venture capital (EuVECA): nazwa wprowadzona rozporządzeniem (UE) nr 345/2013, dzięki której zarządzający mogą ustanawiać fundusze i wprowadzać je do obrotu w UE przy wykorzystaniu jednego zbioru przepisów.
Europejski fundusz na rzecz przedsiębiorczości (EuSEF): nazwa wprowadzona rozporządzeniem (UE) nr 346/2013, która pozwala identyfikować fundusze skupiające się na europejskich przedsiębiorstwach społecznych, co ma ułatwiać im pozyskiwanie inwestycji.
Czynności poprzedzające wprowadzanie do obrotu: przekazywanie informacji lub komunikatów na temat strategii inwestycyjnych lub koncepcji inwestycyjnych przez zarządzającego kwalifikowalnym funduszem venture capital potencjalnym inwestorom z UE w celu zbadania ich zainteresowania kwalifikowalnym funduszem venture capital, który nie został jeszcze ustanowiony.
Europejski długoterminowy fundusz inwestycyjny (ELTIF): fundusz wprowadzony rozporządzeniem (UE) 2015/760 i skierowany do zarządzających funduszami inwestycyjnymi, którzy chcą dokonywać długoterminowych inwestycji na rzecz inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Europie. Ta kategoria funduszy jest ukierunkowana na określone rodzaje projektów, które dla pomyślnego rozwoju wymagają długoterminowego finansowania, ale mają trudności w jego pozyskaniu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1156 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ułatwienia transgranicznej dystrybucji przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 345/2013, (UE) nr 346/2013 i (UE) nr 1286/2014 (Dz.U. L 188 z 12.7.2019, s. 55–66)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Plan działania na rzecz tworzenia unii rynków kapitałowych (COM(2015) 468 final z 30.9.2015)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/760 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie europejskich długoterminowych funduszy inwestycyjnych (Dz.U. L 123 z 19.5.2015, s. 98–121)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) (Dz.U. L 352 z 9.12.2014, s. 1–23)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 1286/2014 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego: Plan inwestycyjny dla Europy (COM(2014) 903 final z 26.11.2014)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 346/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (Dz.U. L 115 z 25.4.2013, s. 18–38)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 345/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie europejskich funduszy venture capital (Dz.U. L 115 z 25.4.2013, s. 1–17)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 (Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1–73)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84–119)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32–96)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019

Top