Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Domena najwyższego poziomu .eu

Domena najwyższego poziomu .eu

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2019/517 w sprawie wdrażania i funkcjonowania domeny najwyższego poziomu .eu

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • W rozporządzeniu zaktualizowano, w ramach nowej strategii Unii Europejskiej (UE) w dziedzinie jednolitego rynku cyfrowego, przepisy dotyczące domeny najwyższego poziomu (TLD) .eu. Ma ono na celu wzmocnienie internetowej tożsamości UE i wspieranie transgranicznej działalności internetowej.
  • Mając na uwadze szybką ewolucję rynku TLD (przykładem są nowe rozszerzenia nazw domen .com i .org) oraz zmienny charakter otoczenia cyfrowego, w rozporządzeniu ustanowiono unowocześnione, bardziej elastyczne i stabilne otoczenie regulacyjne dotyczące TLD .eu. Tym samym dotychczasowe ramy prawne zastąpiono przejrzystszym, skuteczniejszym, przyszłościowym i opartym na zasadach instrumentem prawnym.
  • Na mocy rozporządzenia ustanowiono nową strukturę zarządczą, która ma obejmować organ wielostronny, z myślą o wzmocnieniu i poszerzeniu wkładu w funkcjonowanie TLD .eu.
  • Wprowadzono w nim nowe kryteria kwalifikowalności umożliwiające obywatelom UE / Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) rejestrowanie domeny .eu niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Promowanie i ochrona wartości UE

Celem domeny .eu, jako wyraźnego i łatwo rozpoznawalnego znaku, ma być przyczynianie się do wzmocnienia rozpoznawalności UE i promowania w internecie jej wartości takich jak wielojęzyczność, poszanowanie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników oraz poszanowanie praw człowieka.

Rejestracja nazwy domeny: kryteria kwalifikowalności

Wniosek o rejestrację domeny .eu może złożyć:

  • obywatel UE lub państwa należącego do EOG, niezależnie od miejsca jego zamieszkania;
  • obywatel państwa trzeciego zamieszkały w państwie członkowskim UE;
  • przedsiębiorstwo mające siedzibę w UE; oraz
  • inna organizacja mająca siedzibę w UE, jeżeli jest to dozwolone na podstawie odpowiednich przepisów prawa krajowego.

Przepisy dotyczące anulowania (wycofania) rejestracji nazwy domeny

Rejestr* może wycofać nazwę domeny z własnej inicjatywy z następujących przyczyn:

  • istnienie nieuregulowanych długów wobec Rejestru;
  • brak spełnienia kryteriów kwalifikowalności przez posiadacza nazwy domeny;
  • naruszenie przez posiadacza nazwy domeny kryteriów dotyczących wniosków o rejestrację:
    • nazwa domeny uznana w drodze orzeczenia sądu za zniesławiającą, rasistowską lub sprzeczną z zasadami porządku publicznego lub z bezpieczeństwem publicznym jest blokowana,
    • nazwa domeny, która jest identyczna z oznaczeniem lub łudząco podobna do oznaczenia, do którego na mocy prawa UE lub prawa krajowego zostało ustanowione prawo i która została zarejestrowana bez tytułu prawnego do oznaczenia lub bez uzasadnionego interesu w odniesieniu do oznaczenia, jest – co do zasady – wycofywana, a w razie potrzeby przekazywana prawowitemu posiadaczowi,
    • jeżeli taka nazwa domeny została wykorzystana w złej wierze, zawsze podlega ona wycofaniu.

Rejestr

Wyznaczony Rejestr to organizacja nienastawiona na zysk, która może nakładać opłaty związane z ponoszonymi kosztami. Rejestr ma:

  • promować TLD. eu w UE i na całym świecie;
  • przestrzegać przepisów, polityk i procedur ustanowionych w rozporządzeniu, a także umowy zawartej z Komisją Europejską, oraz w szczególności prawa UE dotyczącego ochrony danych;
  • organizować TLD .eu, administrować i zarządzać nią w interesie ogólnym oraz zapewniać wysoki poziom jakości, przejrzystości, bezpieczeństwa, stabilności, przewidywalności, niezawodności, dostępności, skuteczności, niedyskryminacji, równych szans i ochrony konsumentów;
  • zapewniać szybkie identyfikowanie służących nadużyciom rejestracji nazw domen;
  • współpracować z właściwymi organami i innymi podmiotami publicznymi odpowiedzialnymi za cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo informacji, takimi jak krajowe zespoły reagowania na incydenty komputerowe.

W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/857 określono zasady, jakie należy zawrzeć w umowie między Komisją a Rejestrem w zakresie organizacji TLD .eu oraz administrowania i zarządzania nią. Obejmują one:

  • zasady dobrej administracji i dobrego zarządzania;
  • aspekty dotyczące bezpieczeństwa i ochrony konsumenta;
  • promowanie celów UE w zakresie zarządzania internetem;
  • dysponowanie strategiami i procedurami w celu aktywnego zwalczania spekulacyjnych i służących nadużyciom rejestracji nazw domen w TLD .eu.

Baza danych WHOIS*

Rejestr jest odpowiedzialny za utworzenie bazy danych WHOIS i zarządzanie nią. Taka baza dostarcza dokładnych i aktualnych informacji dotyczących rejestracji nazw domen, w tym informacji na temat administracyjnych punktów kontaktowych i posiadaczy nazw domen.

Grupa Doradcza Zainteresowanych Stron ds. Domeny .eu

  • Grupa jest odpowiedzialna za doradzanie Komisji:
    • w kwestiach wykonania rozporządzenia;
    • w kwestiach strategicznych związanych z zarządzaniem TLD. eu, jej organizacją i administrowaniem nią, w tym w kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa i ochrony danych;
    • w kwestiach najlepszych praktyk w odniesieniu do walki ze służącymi nadużyciom rejestracjami nazw domen.
  • Grupa Doradcza składa się z przedstawicieli zainteresowanych stron z siedzibą w UE, a także z przedstawiciela zainteresowanych stron spoza UE. Przewodniczy jej przedstawiciel Komisji lub osoba wyznaczona przez Komisję.

Ocena i przegląd

  • Do 13 października 2027 r., a następnie co trzy lata, Komisja ocenia skuteczność i funkcjonowanie TLD .eu.
  • W grudniu 2020 r. opublikowano sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Sprawozdanie zawiera ocenę współpracy operatora rejestru .eu z Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i innymi agencjami UE w celu zwalczania spekulacyjnych i służących nadużyciom rejestracji nazw domen.
  • Od tego czasu Komisja podjęła dalsze kroki w celu zakończenia wdrażania ram prawnych dotyczących domeny .eu, między innymi uruchomiona została procedura wyboru następnego Rejestru dla .eu, która została zakończona wyborem EURid, oraz przyjęto następujące akty prawne:
    • rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/857 z dnia 17 czerwca 2020 r. określające zasady, jakie należy zawrzeć w umowie między Komisją a Rejestrem domeny najwyższego poziomu .eu;
    • rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/1083 z dnia 14 maja 2020 r. uzupełniające rozporządzenie (UE) 2019/517 poprzez ustanowienie kryteriów kwalifikowalności i wyboru oraz procedurę wyznaczania Rejestru TLD .eu;
    • rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1862 z dnia 4 października 2022 r. ustanawiające wykazy zastrzeżonych i zablokowanych nazw domen w domenie najwyższego poziomu .eu zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/517.

Uchylenie

Rozporządzenie uchyla rozporządzenia (WE) nr 733/2002 i (WE) nr 874/2004 ze skutkiem od dnia 12 października 2022 r.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 13 października 2022 r. Zmienione kryterium kwalifikowalności dotyczące nazw domen ma zastosowanie od 19 października 2019 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Rejestr. Podmiot zobowiązany do organizowania TLD .eu, administrowania i zarządzania nią, co obejmuje utrzymywanie baz danych i związanych z nimi usług kwerendy publicznej, rejestrację nazw domen, obsługę rejestru nazw domen i obsługę rejestru serwerów nazw (TLD).
Baza danych WHOIS. Zbiór danych zawierający informacje na temat technicznych i administracyjnych aspektów rejestracji w TLD .eu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/517 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie wdrażania i funkcjonowania Domeny Najwyższego Poziomu .eu, zmiany i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 733/2002 oraz uchylenia rozporządzenia Komisji (WE) nr 874/2004 (Dz.U. L 91 z 29.3.2019, s. 25–35).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/857 z dnia 17 czerwca 2020 r. określające zasady, jakie należy zawrzeć w umowie między Komisją Europejską a Rejestrem domeny najwyższego poziomu .eu zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/517 (Dz.U. L 195 z 19.6.2020, s. 52–56).

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 874/2004 z dnia 28 kwietnia 2004 r. ustanawiające reguły porządku publicznego dotyczące wprowadzenia w życie i funkcji Domeny Najwyższego Poziomu. eu oraz zasady regulujące rejestrację (Dz.U. L 162 z 30.4.2004, s. 40–50).

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 874/2004 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie (WE) nr 733/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 kwietnia 2002 r. w sprawie wprowadzania w życie Domeny Najwyższego Poziomu.eu (Dz.U. L 113 z 30.4.2002, s. 1–5).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022

Top