Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Szczegółowe ograniczenia w stosunkach gospodarczych i finansowych z Irakiem

Szczegółowe ograniczenia w stosunkach gospodarczych i finansowych z Irakiem

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Wspólne stanowisko Rady 2003/495/WPZiB w sprawie Iraku

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1210/2003 dotyczące niektórych szczególnych ograniczeń w stosunkach gospodarczych i finansowych z Irakiem

JAKIE SĄ CELE WSPÓLNEGO STANOWISKA I ROZPORZĄDZENIA?

Wspólne stanowisko i rozporządzenie określają szereg środków ograniczających zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) nr 1483 (2003) i wszystkimi późniejszymi stosownymi decyzjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w odpowiedzi na sytuację w Iraku.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wszelkie wpływy ze sprzedaży eksportowej ropy naftowej, produktów ropopochodnych i gazu ziemnego przez Irak muszą zostać zdeponowane w Funduszu Rozwoju dla Iraku zgodnie z warunkami określonymi w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1483 (2003).

Dobra kultury należące do dziedzictwa Iraku

Przywóz, wywóz i handel irackimi dobrami kultury i innymi przedmiotami o znaczeniu archeologicznym, historycznym, kulturowym, a także rzadkimi przedmiotami o znaczeniu naukowym i religijnym są zabronione, jeśli przedmioty te zostały nielegalnie wywiezione (włączając w to przedmioty wymienione w załączniku II do rozporządzenia). Dotyczy to w szczególności:

  • dóbr, które stanowią integralną część zbiorów publicznych, wymienionych w inwentarzach zbiorów konserwatorskich irackich muzeów, archiwów lub bibliotek albo inwentarzach irackich instytucji religijnych; lub
  • dóbr, w przypadku których istnieje uzasadnione podejrzenie, że zostały usunięte z Iraku wbrew woli ich prawowitych właścicieli lub zostały usunięte z naruszeniem irackich przepisów ustawowych i wykonawczych.

Zakazy te nie mają zastosowania, jeśli dane dobra kultury zostały wywiezione z Iraku przed dniem 6 sierpnia 1990 r. lub zostały zwrócone do irackich instytucji w celu powrotu, zgodnie z postanowieniami rezolucji 1483 (2003) Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W celu zapewnienia bezpiecznego zwrotu takich dóbr do instytucji irackich podjęte zostaną wszelkie odpowiednie kroki.

Zamrożone zasoby gospodarcze

  • Wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze należące do poprzedniego rządu irackiego, znajdujące się poza Irakiem w dniu lub po dniu 22 maja 2003 r., zostają zamrożone. Dotyczy to zasobów jakiejkolwiek instytucji publicznej, włączając w to spółki ustanowione na mocy prawa prywatnego, a także agencji rządowych wskazanych przez Komitet ds. Sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych i wymienionych w załączniku III do rozporządzenia.
  • Wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze należące do, stanowiące własność lub posiadane przez byłego prezydenta Saddama Husseina, wyższych urzędników jego reżimu, najbliższych członków rodziny lub osoby prawne, organy lub podmioty posiadane lub kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez osoby wymienione powyżej lub przez każdą osobę fizyczną lub prawną działającą w ich imieniu lub pod ich kierownictwem również zostają zamrożone.
  • Żadne fundusze ani zasoby gospodarcze nie mogą zostać udostępnione, bezpośrednio lub pośrednio, lub przekazane na rzecz osób fizycznych lub prawnych, organów lub podmiotów określonych przez Komitet ds. Sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wymienionych w załącznikach III i IV do rozporządzenia.

Zwolnienia

Państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) mogą zezwolić na odblokowanie niektórych zamrożonych środków, na przykład środków:

  • niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb, w tym pokrycia opłat za żywność, z tytułu najmu lub kredytu hipotecznego, za leki i leczenie, podatków, składek ubezpieczeniowych i opłat za usługi użyteczności publicznej;
  • przeznaczonych na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów lub poniesionych wydatków związanych z usługami prawniczymi;
  • przeznaczonych na pokrycie opłat lub należności za posiadanie zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych; lub
  • przeznaczonych na uregulowanie innych wyjątkowych wydatków.

Produkty naftowe

Ropa naftowa, produkty ropopochodne oraz gaz ziemny wywiezione z Iraku, powinny być wyłączone z postępowania sądowego, zajęcia mienia*, zajęcia wierzytelności* oraz innych sposobów egzekucji* do czasu przeniesienia własności na nabywcę.

Przywileje i immunitety równoważne tym, z których korzysta ONZ, będą miały zastosowanie do:

  • przychodów i zobowiązań wynikających ze sprzedaży produktów ropopochodnych;
  • Funduszu Rozwoju dla Iraku;
  • środków finansowych, innych aktywów finansowych lub zasobów gospodarczych, które mają zostać przekazane przez reżim Saddama Husseina na rzecz Funduszu Rozwoju dla Iraku.

Embargo na broń

Sprzedaż, dostarczanie, przekazywanie lub eksport broni i powiązanych materiałów (w tym broni i amunicji, pojazdów wojskowych i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego i części zamiennych) do Iraku przez obywateli UE są zabronione.

Embargo nie dotyczy broni wykorzystywanej przez rząd Iraku lub wielonarodowe siły zbrojne ustanowione na mocy rezolucji RB ONZ nr 1511 (2003), jeżeli państwa członkowskie wyraziły na to zgodę.

Odstępstwa ze względów humanitarnych

Po przyjęciu rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 2664 (2022), rozporządzenia Rady (UE) nr 2023/331 i decyzji Rady (WPZiB) nr 2023/338 wprowadzono do prawa UE odstępstwa od sankcji w formie zamrożenia aktywów przeznaczonych na pomoc humanitarną i inne działania wspierające podstawowe potrzeby ludzkie, mające zastosowanie do niektórych podmiotów.

OD KIEDY MAJĄ ZASTOSOWANIE WSPÓLNE STANOWISKO I ROZPORZĄDZENIE?

  • Wspólne stanowisko 2003/495/WPZiB obowiązuje od 22 maja 2003 r.
  • Rozporządzenie (WE) nr 1210/2003 stosuje się od dnia 23 maja 2003 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Zajęcie mienia. W sytuacji, gdy sąd nakazuje spółce uregulowanie należności pieniężnej, wierzytelność ta jest zaspokajana z majątku dłużnika. Kwota ta określana jest mianem zajęcia mienia.
Zajęcie wierzytelności. W przypadku, gdy wierzyciel dysponuje wiedzą o istnieniu zobowiązania podmiotu zewnętrznego wobec dłużnika, może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty określonej kwoty bezpośrednio na rzecz wierzyciela. Sąd decyduje według własnego uznania, czy należy wydać taki nakaz.
Egzekucja. Dochodzenie praw wierzyciela poprzez zajęcie majątku dłużnika.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Wspólne stanowisko Rady 2003/495/WPZiB z dnia 7 lipca 2003 r. w sprawie Iraku i uchylające wspólne stanowiska 96/741/WPZiB oraz 2002/599/WPZiB (Dz.U. L 169 z 8.7.2003, s. 72–73).

Kolejne zmiany wspólnego stanowiska 2003/495/WPZiB zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1210/2003 z dnia 7 lipca 2003 r. dotyczące niektórych szczególnych ograniczeń w stosunkach gospodarczych i finansowych z Irakiem oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2465/96 (Dz.U. L 169 z 8.7.2003, s. 6–23).

Zobacz tekst skonsolidowany.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Skonsolidowana wersja Traktatu o Unii Europejskiej – Tytuł V – Postanowienia ogólne dotyczące działań zewnętrznych Unii oraz przepisy szczegółowe dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – Rozdział 2 – Przepisy szczegółowe dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – Sekcja 1 – Przepisy wspólne – Artykuł 29 (dawny artykuł 15 TUE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 33).

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część piąta – Działania zewnętrzne Unii – Tytuł IV – Środki ograniczające – Artykuł 215 (dawny artykuł 301 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 144).

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023

Top