Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Szkoleniowa misja wojskowa UE w Somalii (EUTM Somalia)

Szkoleniowa misja wojskowa UE w Somalii (EUTM Somalia)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja Rady 2010/96/WPZiB w sprawie misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

Na mocy tej decyzji rozpoczęła się misja szkoleniowa Unii Europejskiej (UE) w Somalii (EUTM Somalia), której celem jest wzmocnienie somalijskich centralnych struktur obronnych poprzez zapewnienie szkoleń, wsparcia i doradztwa oraz koordynację działań z innymi partnerami międzynarodowymi. Jej celem jest podniesienie kompetencji, skuteczności, rzetelności i odpowiedzialności somalijskiego sektora obrony, aby władze Somalii mogły stopniowo przejmować odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zadania

Na mocy decyzji rozpoczęła się misja EUTM Somalia, której celem jest rozbudowa i wzmocnienie somalijskich narodowych sił zbrojnych (SNAF), podlegających somalijskiemu rządowi, działających zgodnie z somalijskimi potrzebami i priorytetami, a także realizacja planu transformacji Somalii w zakresie przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju władzom Somalii.

Misja, której zakres był zmieniany i rozszerzany w kolejnych latach – po raz ostatni w 2022 roku – obejmuje upoważnienie i zestaw celów, na które składają się:

  • szkolenia taktyczne na szczeblu kompanii;
  • szkolenia specjalistyczne;
  • doradztwo strategiczne i wsparcie;
  • kursy w zakresie przywództwa i kursy specjalistyczne dobierane wspólnie z władzami Somalii;
  • wsparcie systemu szkoleń wojskowych realizowanych przez władze Somalii.

Obecnie główne obszary inicjatywy obejmują:

  • wspieranie rozwoju systemu szkoleń wojskowych realizowanych przez władze Somalii, z myślą o stopniowym przekazywaniu odpowiedzialności za szkolenia SNAF do końca 2024 roku poprzez mentoring, szkolenia i utrzymywanie zdolności do obserwowania i oceny wyszkolonych jednostek;
  • wspieranie innych unijnych podmiotów w realizacji powierzonych im mandatów w zakresie bezpieczeństwa i obrony w Somalii (o ile będzie to konieczne i w ramach ich możliwości), w szczególności misji Unii Europejskiej w zakresie budowania potencjału w Somalii (EUCAP Somalia), w odniesieniu do interoperacyjności między SNAF a somalijskimi siłami policyjnymi;
  • zapewnianie wsparcia udzielanego w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, w szczególności poprzez doradzanie SNAF na temat sposobów rozpoznawania sytuacji, w których potrzebna jest pomoc, oraz wspieranie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i państw członkowskich UE w udzielaniu tej pomocy;
  • planowanie i prowadzenie zdecentralizowanych działań wspierających regionalną kwaterę główną SNAF (z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa UE (KPiB) i w ramach jego możliwości).

Realizacja tych działań jest uzależniona od sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Somalii i wytycznych politycznych KPiB.

Dowódca z ramienia Unii Europejskiej i dowództwo misji

  • Dyrektor Komórki Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych UE jest mianowany na stanowisko dowódcy misji EUTM Somalia.
  • Komórka Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych UE formuje statyczną strukturę dowodzenia i kontroli na poziomie strategicznym poza obszarem operacji, odpowiedzialną za planowanie operacyjne i przebieg misji EUTM Somalia.
  • Dowództwo sił misji znajduje się w Mogadiszu i podlega dowódcy sił misji UE; komórki wsparcia znajdują się w Brukseli i Nairobi, z kolei biuro łącznikowe mieści się w Dżibuti.

Kontrola polityczna i kierownictwo strategiczne

Kierownictwo wojskowe

Komitet Wojskowy UE nadzoruje misję wojskową i otrzymuje meldunki od dowódcy sił misji UE, którego głównym punktem kontaktowym jest przewodniczący Komitetu Wojskowego UE.

Misja wojskowa UE działa w ścisłej współpracy z innymi podmiotami międzynarodowymi prowadzącymi działania w regionie, w szczególności z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Misją Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM), zgodnie z wymogami uzgodnionymi z rządem Somalii.

Państwa trzecie

Państwa trzecie mogą otrzymać zaproszenie do udziału w misji. Państwa wnoszące znaczący wkład wojskowy będą miały takie same prawa i obowiązki w zakresie bieżącego zarządzania misją, jak państwa członkowskie biorące udział w misji.

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja o rozpoczęciu misji weszła w życie 5 lutego 2010 roku. Zakończenie misji zostało zaplanowane na dzień 31 grudnia 2024 roku.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Rady 2010/96/WPZiB z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (Dz.U. L 44 z 19.2.2010, s. 16–19).

Kolejne zmiany decyzji 2010/96/WPZiB zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023

Top