EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Republika Mali i region Sahelu: Działania mające na celu stabilizację regionu

Republika Mali i region Sahelu: Działania mające na celu stabilizację regionu

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Decyzja 2014/219/WPZiB w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w Mali (EUCAP Sahel Mali)

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

Decyzja ta ma na celu przywrócenie i utrzymanie porządku i warunków trwałego pokoju w Mali i w regionie Sahelu.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Grupa Pięciu na rzecz Sahelu (G5 Sahel)

  • W 2014 roku Burkina Faso, Czad, Mali, Mauretania i Niger ustanowiły grupę pięciu państw na rzecz Sahelu (G5 Sahel), w celu wspierania ścisłej współpracy w regionie i stawiania czoła największym wyzwaniom, z jakimi mierzą się te państwa, w tym terroryzmowi i międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

Strategia UE

  • W 2021 roku Unia Europejska (UE) przyjęła nową zintegrowaną strategię dotyczącą regionu Sahelu, opartą na poprzedniej strategii opracowanej w 2011 roku. Chociaż nadal koncentruje się ona na współpracy w zakresie bezpieczeństwa z krajami regionu, jej celem jest intensyfikacja działań na szczeblu politycznym. Nowy dokument kładzie nacisk na znaczenie dobrego sprawowania rządów, praw człowieka oraz współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i władzami lokalnymi.
  • UE zapewniła finansowe wsparcie na potrzeby stworzenia połączonych sił Grupy Pięciu na rzecz Sahelu, które zrzeszają siły ze wszystkich pięciu państw i prowadzą działania w każdym z nich.
  • UE jest członkiem sojuszu na rzecz Sahelu, zainicjowanego i podpisanego przez UE, Francję i Niemcy w lipcu 2017 roku, który ma na celu szybsze i skuteczniejsze zapewnienie pomocy w całym regionie.
  • W skład sojuszu wchodzą obecnie następujące państwa i podmioty: Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Luksemburg, Niderlandy, Norwegia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Zjednoczone Królestwo, Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny, Program Rozwoju Narodów Zjednoczonych, Afrykański Bank Rozwoju i Bank Światowy.
  • W skład sojuszu wchodzą także obserwatorzy: Irlandia, Międzynarodowa Korporacja Finansowa, Bill & Melinda Gates Foundation, Tony Blair Institute for Global Change oraz Organisation internationale de la Francophonie.

Unijna misja w zakresie budowania potencjału (EUCAP) w Mali

  • Decyzja 2014/219/WPZiB decyzja stanowi podstawę prawną dla cywilnej misji w Mali w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (EUCAP Sahel Mali).
  • Jej głównym celem jest zarządzanie cywilnymi sytuacjami wyjątkowymi. Misja zakłada pomoc władzom Mali w:
    • przywróceniu i utrzymaniu porządku konstytucyjnego i demokratycznego oraz warunków trwałego pokoju w Mali; oraz
    • odtworzeniu i utrzymaniu władzy państwowej i jej legitymizacji na całym obszarze kraju poprzez skuteczne przeorganizowanie administracji.
  • Misja rozpoczęła się w 2015 roku, zaś w wyniku ostatniego przedłużenia, na mocy decyzji zmieniającej (WPZiB) 2023/96 jej czas trwania został przedłużony do 31 stycznia 2025 roku.
  • Niniejsza decyzja była wielokrotnie zmieniana w celu zwiększenia wsparcia finansowego na rzecz misji, na potrzeby stworzenia Komórki Doradztwa i Koordynacji Regionalnej i upoważnienia Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa do ujawnienia pewnych informacji poufnych Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.
  • Decyzja zmieniająca (WPZiB) 2023/96 nakłada na misję EUCAP Sahel Mali dodatkowe zadanie – wspieranie strategicznych działań komunikacyjnych mających na celu promowanie wartości Unii Europejskiej, promowanie działań UE oraz ujawnianie przypadków łamania i naruszania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego przez obce siły w Mali.
  • Misji EUCAP Sahel Mali towarzyszy operacja wojskowa, unijna misja szkoleniową Mali (EUTM Mali), w ramach której wojsko zapewnia doradztwo dotyczące restrukturyzacji malijskich sił zbrojnych. Mandat misji kończy się w maju 2024 roku.

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 15 stycznia 2015 r. Okres obowiązywania decyzji został przedłużony do dnia 31 stycznia 2025 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Rady 2014/219/WPZiB z dnia 15 kwietnia 2014 r. w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Mali (EUCAP Sahel Mali) (Dz.U. L 113 z 16.4.2014, s. 21–26).

Kolejne zmiany decyzji 2014/219/WPZiB zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Rady 2013/87/WPZiB z dnia 18 lutego 2013 r. w sprawie rozpoczęcia misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia malijskich sił zbrojnych (EUTM Mali) (Dz.U. L 46 z 19.2.2013, s. 27).

Decyzja Rady 2013/34/WPZiB z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia malijskich sił zbrojnych (EUTM Mali) (Dz.U. L 14 z 18.1.2013, s. 19–21).

Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023

Top