EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Klasyfikacja statystyczna produktów według działalności

Klasyfikacja statystyczna produktów według działalności

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 451/2008 — nowa klasyfikacja statystyczna produktów według działalności

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

  • Niniejsze rozporządzenie wprowadza nową klasyfikację statystyczną produktów (towarów i usług) według działalności (CPA) w UE, zastępując i uchylając poprzednią klasyfikację z 1993 r.
  • Klasyfikacja CPA ma na celu przyczynienie się do poprawy ładu gospodarczego na szczeblu UE i krajowym poprzez zapewnienie bardziej porównywalnych i odpowiednich danych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Klasyfikacje produktów kategoryzują produkty o wspólnych cechach. Są one podstawą zbierania i obliczania statystyk na temat produkcji, dystrybucji, konsumpcji, handlu międzynarodowego i transportu takich produktów.
  • Kategorie produktów CPA połączone są z działalnościami określonymi w statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej w Unii Europejskiej (NACE*). Każdy produkt CPA jest przypisany do danej działalności NACE, dzięki czemu struktura CPA jest spójna z klasyfikacją NACE na wszystkich szczeblach.
  • CPA jest zgodna z klasyfikacją produktów i usług ONZ, czyli Centralną Klasyfikacją Produktów (CKP). Umożliwia to porównywanie statystyk pomiędzy krajami i w różnych obszarach.
  • Klasyfikacja CPA posiada sześciopoziomową strukturę hierarchiczną. Każdy poziom można zidentyfikować według specjalnego kodu.
    • Pierwszy poziom: 21 sekcje (oznaczenie alfabetyczne), np. A: Produkty rolnictwa, leśnictwa i łowiectwa oraz usługi wspomagające rolnictwo.
    • Drugi poziom: 88 działów (kod dwucyfrowy), np. 01: Produkty rolnictwa i łowiectwa oraz usługi wspomagające rolnictwo.
    • Trzeci poziom: 262 grupy (kod trzycyfrowy), np. 01.1: Rośliny inne niż wieloletnie.
    • Czwarty poziom: 576 klas (kod czterocyfrowy), np. 01.11: Zboża, rośliny strączkowe oraz nasiona oleiste, z wyłączeniem ryżu.
    • Piąty poziom: 1357 kategorii (kod pięciocyfrowy), np. 01.11.1: Pszenica.
    • Szósty poziom: 3218 podkategorii (kod sześciocyfrowy), np. 01.11.11: Pszenica durum i 01.11.12: Pozostała pszenica.

Klasyfikacja CPA przestawiona została w załączniku.

Komisja Europejska może przyjąć środki w celu wykonania niniejszego rozporządzenia, w tym zmiany służące uwzględnieniu rozwoju gospodarczego i technicznego lub przystosowaniu do innych klasyfikacji gospodarczych lub społecznych.

W 2009 r. Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zastąpił Komitet ds. Programu Statystycznego. Ma on za zadanie wspomagać Komisję w wykonywaniu rozporządzenia. Składa się on z przedstawicieli państw UE, a przewodniczy mu Komisja.

Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 451/2008 został zastąpiony tekstem załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1209/2014 zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 451/2008, powszechnie znane jako „CPA wersja 2.1”.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2008 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

NACE: skrótowiec unijnej klasyfikacji działalności gospodarczej, który pochodzi od nazwy francuskiej Nomenclature statistique des activités économiques.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 451/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiające nową klasyfikację statystyczną produktów według działalności (CPA) i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3696/93 (Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 65–226)

Kolejne zmiany do rozporządzenia (WE) nr 451/2008 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017

Top